Miten tehdään hyvä suklainen täyte täytekakkuun?
Täällä taas totaalinen tumpelo suunnittelee isänpäiväkakkua. Haluaisin sellaisen oikein ihanan suklaisen täytteen, missä olisi siis ihan rouhittua suklaata seassa hampaissa rouskumassa. Mihin sen voi sotkea? Rahkaan ja kermaan, tuorejuustoon? Miten sen rahkan saisi maistumaan suklaalta?
Kiitos ja anteeksi ;)
Kommentit (11)
muutama purkki valmista suklaamoussea ja rouhi sinne suklaata sekaan. Ei voi epäonnistua, jos kohta on verraten makeaa.
Minkäs merkkistä sitä voisi kaupasta katsella? En tiedä kuin suklaavanukkaat :D
Ap
itseäsi niskasta kiinni ja lakkaat olemasta täysin avuton. Aikuinen ihminen osaa tsuumata vanukashyllyt läpi ja poimia sieltä mukaansa suklaamoussen jacky makupalan asemasta.
että otan asiakseni LEIPOA sen kakun. Inhoan leipomista, en osaa. Ja se että kysyn täällä, sekin on minulta paljon. Ja hei, meillä ei syödä mousseja sen enempää kuin jackyjakaan, niin sillä kysyn.
itseäsi niskasta kiinni ja lakkaat olemasta täysin avuton. Aikuinen ihminen osaa tsuumata vanukashyllyt läpi ja poimia sieltä mukaansa suklaamoussen jacky makupalan asemasta.
Suklaamousse on ihan jees kakussa siihen voit rouvia lisää suklaata joukkoon. Helppo
ja tehdä täytteen itse, tässä yksi ihana suklaamoussetäyte kakulle:
3 liivatelehteä
200g suklaata (Fazerin sininen)
Tilkka kahvia
2 dl vispi- tai kuohukermaa
2 kananmunaa
½ dl sokeria
1rs maustamatonta tuorejuustoa
• Pane liivatelehdet 5 - 10 minuutiksi kylmään veteen. Sulata suklaa vesihauteessa. Liota vedestä puristetut liivatelehdet kuumaan kahviin.
• Vatkaa kerma vaahdoksi. Erottele keltuaiset ja valkuaiset toisistaan. Vatkaa valkuaiset napakaksi vaahdoksi. Vatkaa keltuaiset ja sokeri kevyesti ja sekoita joukkoon tuorejuusto. Lisää keltuais-juustoseokseen sulatettu suklaa ja kahviin liotetut liivatelehdet. Sekoita lopuksi joukkoon kerma- ja valkuaisvaahdot.
Kun rouheita halusit, niin rouhi vielä suklaata sekaan.
Sellainen pieni pyöreä creme bonjour -tyylinen, vai sitten semmoinen isompi jossa on joku 200g tms. juustoa?
Kuulostaa aivan ihanalta täytteeltä, juuri niin makealta ja maistuvalta mistä haaveilen :) Ehkä uskallan kokeilla. Pelkään vaan että suklaa ja liivate kökkööntyy sekoitusvaiheessa, minulla on mielikuva että niiden sekoitus on tosi vaikeaa...?
ap
ps. Kiitos tuosta Ekström vinkistä, ostan sitä varulta kaappiin jos tämä oma tekele menee ihan pipariksi! :)
Sellainen pieni pyöreä creme bonjour -tyylinen, vai sitten semmoinen isompi jossa on joku 200g tms. juustoa?
Kuulostaa aivan ihanalta täytteeltä, juuri niin makealta ja maistuvalta mistä haaveilen :) Ehkä uskallan kokeilla. Pelkään vaan että suklaa ja liivate kökkööntyy sekoitusvaiheessa, minulla on mielikuva että niiden sekoitus on tosi vaikeaa...?ap
ps. Kiitos tuosta Ekström vinkistä, ostan sitä varulta kaappiin jos tämä oma tekele menee ihan pipariksi! :)
juuri maailman parhaan suklaakakun, 7 dl kermaa vaahdoksi, sinne 1/2 dl sokeria, 4 tl vaniljasokeria, 150 g tummaa suklaata rouhittuna, 1 liivatelehti (asianmukaisesti käsiteltynä), 1 dl itse tehtyä mansikkahilloa, 2 rkl kaakaojauhoa. Tämä laitetaa suklaakakun kahteen väliin ja kostutetaan maito-rommi seoksella. Päälle laitetaan vain siivilän läpi kaakaojauhoa tarjolle pantaessa. Parasta on kun saa maustua pari päivää, teen tämän kakkuvuokaan jonka sitten kumoan lautaselle.
Miten iso rasia tuota tuorejuustoa pitää olla?Sellainen pieni pyöreä creme bonjour -tyylinen, vai sitten semmoinen isompi jossa on joku 200g tms. juustoa?
Kuulostaa aivan ihanalta täytteeltä, juuri niin makealta ja maistuvalta mistä haaveilen :) Ehkä uskallan kokeilla. Pelkään vaan että suklaa ja liivate kökkööntyy sekoitusvaiheessa, minulla on mielikuva että niiden sekoitus on tosi vaikeaa...?ap
200 g Philadelphia-tuorejuustoa
Ei ole sekoitus vaikeaa. Liivate jähmettyy aika hitaasti, kakku kannattaa täyttää vähintään pari tuntia ennen kuin se syödään.
Olen tehnyt muitakin suklaatäytteitä, ja tämä on mielestäni paras, kun tuorejuustosta tulee aavistus suolaisuutta mukaan, niin mousse on tosi herkullinen ja täyteläinen.
...tulee näistä :)
2 – 2 ½ dl Flora Vispiä tai vispikermaa
100 g vaniljarahkavalmistetta (Sunnuntai)
130 g suklaata (Pandan maitosuklaa toimii parhaiten)
Vatkaa kerma vaahdoksi. Sekoita joukkoon vaniljarahkavalmiste. Sulata suklaa mikrossa miedolla lämmöllä tai liedellä vesihauteessa. Lisää vaahdon joukkoon ja sekoita tasaiseksi. Levitä pohjan päälle ja jähmetä jääkaapissa.
sulatettua suklaata. Sekaan rouhittua suklaata.