Tarjoatteko kahvit pianonvirittäjälle, nuohoojalle ym. ?
ikkunaesittelijälle? ruukaatteko yleensä tarjota kahvia kyseisille henkilöille. varsinkin virittäjällä saattaa mennä useita tunteja, niin tuntuu et olisko kohteliasta tarjota jotain? vai onko tapana
kertokaa tietämättömälle miten toimia?? :)
Kommentit (19)
että ne varmaan ostavat ylimääräisillä rahoilla konjakkia itselleen.
Mutta jos siinä menee tunteja ja itse oon kotona, niin varmaan tarjoaisin kyllä. Mutta joku nuohooja käy puoli tuntia eikä halua istua ruokapöytäänkään, niin en tarjoaisi jos nyt ei just ole itsellä kahvi tulossa.
niillähän on kiire mennä eteenpäin. Duunareille olen tarjonnut kahvia ja mehua kyllä, mutta yleensä niillä on omat eväät. Ei ole siis mikään kardinaalimunaus olla tarjoamatta. Älä nyt ainakaan panosta hirveästi, se olisi kiusallista.
eli voi tarjota ihan vaan peruskahvit jos siltä tuntuu.
thanks.
Olen tarjonnut pesukoneenkorjaajalle ja remppamiehille limsaa.
meillä ei juuri kukaan ole niin kauaa. Ja kun ei muuten olla tuttuja, niin ei kahvittelu tunnu tarpeelliselta. Kiire yleensä seuraavaan paikkaan (ainakin nuohoojalla)
Jos joku olisi tunti tolkulla, niin sitten ehkä
Monesti vaikuttavat niin kiireisiltä, että eivät varmaan kahvitella ehdi joka paikassa. Äitini tarjoaa aina.
tarjoan, koska hän on vähän niin kuin tuttu, muille sitten tapauskohtaisesti.
Meidän pianonvirittäjä on niin lupsakka mies ja viritykseen menee (kaikkien juttelujen kanssa) tunteja, joten tarjoan kahvit.
Sutari hoitaa hommansa nopeasti. Ei kahvia.
Sähkäreille yms. en yleensä ole tarjonnut kahvia kun ovat tuntihinnalla paikalla ja toivon että hoitavat vaan homman mahdollisimman nopeasti.
Vähän viinaa aina otetaan, kahvia ei juo.
on nniin kiireinen ja ei ole tullut ees mieleen tarjota mitää...
pianonvirittäjälle tarjosin ja joi kyllä :)
mitä teidä virittäjät muute makssaa ????
Jotkut juo kahvit, toiset taas ei. Minulle se on ollut ihan luonnollista kysäistä, mutta ei se nykypäivänä mikään moka ole jos ei tarjoa.
jos se aika, minkä työmies meillä viipyy, on yli tunnin. Sitä lyhyemmät ajat on omassa mielessäni vain ns. piipahduksia.
Kaupungissa kaikki ovat kieltäytyneet kahvista, täällä on erilainen kulttuuri. Vanhempani asuvat maalla, ja siellä olisi emämoka olla tarjoamatta. Se paikkakunnan ainoa putkimies/sähkömies on pidettävä sen verran hyvällä tuulella, että hän viitsii tulla ripeästi seuraavan kerran kun häntä tarvitaan.
ruokaakin tarjosin olivat juuri käyneet syömässä. Meillä oli sähköasentajia töissä, ruokaa tein ja söivät hyvällä halulla.
jotka tekevät jotain hommaa meillä, en kuitenkaan esim. sähkömittarin lukijalle, joka ei tule edes sisälle.
Pianonvirittäjältä kysyn jo tullessa, ottaako jotain. Sessio kestää kuitenkin pari tuntia ja voi olla nälkä jo edellisen paikan jäljiltä. Asumme maalla, eikä virittäjä lähde ruuan perässä välillä kaupunkiin syömään.
Viritys maksoi viimeksi 130 e, mutta tuttu virittäjä menehtyi hiljattain. Edessä on uuden virittäjän etsiminen, kun saimme toisen pianonkin ilmaiseksi, kun se oli muuten menossa kaatopaikalle.
Tuo 130 e oli käsittääkseni halpa.
On kotoa opittu tapa. Tai itse asiassa mummolasta. Kaikille taloon tuleville tarjotaan kahvia tai teetä. Jos ei kelpaa, sitten ei tarjota mitään. Toki itse siinä sitten kahvitellaan samalla ja syödään kaupan pitkoa. Jos ei työmiehelle kelpaa ja on sellainen tunnin parin homma, en ala itsellenikään siinä sitten keittelemään vaan juon sen jälkeen, kun ovat lähteneet.
Meillä pianonviritys maksoi viime vuonna 116 euroa, ja kahvikin kelpasi virittäjälle kahden tunnin työn päätteeksi.
Pianonvirittäjä on mun vakipano.Vähän viinaa aina otetaan, kahvia ei juo.
Mullakin olis täällä vähän viritettävää.
Itse en. He tulevat tekemään työtään, josta maksan. Hintaan ei sisälly mitään tarjoiluja. Usein heidän on mentävä jo seuraavaan paikkaan kun ovat valmiita, en näe syytä alkaa tarjoilemaan mitään.