Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko terveellinen ruoka muka kallista?

Vierailija
03.04.2012 |

Tuli mieleen kun usein mainitaan terveellisen ruoan olevan kallista. Millä perusteilla olisi näin?

Kasvisten ja hedelmien kilohinnat ovat keskimäärin 2-3 euroa/kilo . Lihan ainakin kolminkertainen siihen verrattuna enemmän-eli taatusti olisi halvempaa lisätä kasviksia ruokaan suhteessa lihan määrään.

Itse tehden sämpylät ovat huomattavasti valmiita halvempia-ja kaupan päälle voi itse vaikuttaa rasvan laatuun ja kuidun määrään.

Tummat makaroonit ja riisit ovat samahintaisia vaaleampiin nähden, koska niitä riittää lautasella vähemmän.

Näkkileipä hakkaa vaalean pullaleivän milloin tahansa hinnassa ja terveellisyydessä. Risleipä ja vehnähöttö maksavat suunnilleen saman verran-on ihan valintakysymys kumman ottaa.

Maitolitra maksaa saman verran rasvattomana kuin rasvaisena.

Kasviöljy on taatusti halvempaa kuin voi, ja kasvismargariinit ovat myös voita halvempia.

valmissafkat ovat kilohinnnaltaan samaa luokkaa kuin itse tehtynä,ainakin jos tekee kerrralla isompia annoksia esim. pakkaseen. Mutta väitän että itse tehden tuoreista aineista ero hinnassa ei ole merkittävä, kun vähempi määrä ravitsee kuin esim.ravinneköyhässä valmispurilaisessa.



ja tiedän kyllä mitä on olla köyhä, toimeentulotuella elimme lapsen kanssa vuosia, kun opiskelin yksinhuoltajana. Silloinkaan en vaan löytänyt perustetta, että juuri terveellinen ruoka olisi kallista-päinvastoin napostelut, karkit, tupakat ja siiderit taas olisivat olleet. Ylipäätäänkin on itsestä kiinni, käyttääkö rahansa baariin vai kunnon ruokaan, vai meneekö tupakalle vai ilmaiselle kävelylle lasten kanssa.



Olisiko siis kyseessä kuitenkin ihan valintakysymys, ja kulutustapa? Helppo selitys välttyä itse ruoanlaitolta?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi neljä