Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ateisti. Kumpaa äänestit toisella kierroksella, Niinistöä vai Haavistoa?

Vierailija
06.02.2012 |

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

enivei, en äänestänyt kumpaakaan toisella kierroksella. Oli niin 50-50 (eli molemmat yhtä huonoja) ettei pystyny kallistumaan kumpaankaan suuntaan.

Vierailija
2/5 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mut eihän tuo oo kokoomuksen slogan vaan kristillisdemokraattien..

Wikipedia tietää kertoa:

Nykyään Kokoomus on etääntynyt melko kauas ideologisesta pohjastaan, mutta "koti-uskonto-isänmaa" on edelleen käytännössä puolueelle tärkeä arvopohja. Kokoomuksen liberalisoitumista kuvastaa se, että perinnäisiä arvoja puolustavat, lähinnä kokoomuslaiset, perustivat Kristillisen Liiton

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten se ateismi tähän liittyy? Äänestän aina kokoomusta, mutta jos vastakkain olisi ollut kuka tahansa muu ja Haavisto, niin olisin äänestänyt häntä.



Molemmat olivat omalla tavallaan hyviä ehdokkaita.

Vierailija
4/5 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haavistoa kummallakin kierroksella.

Oishan se outoa äänestää Kokoomuksen "koti, uskonto ja isänmaa"-sloganin puolesta kun en itse ole uskossa enkä edes mitenkään isänmaallinen. Muutenkaan konservatiivipuolueen ehdokkaan äänestäminen ei tule kysymykseen mun kohdalla.

Vierailija
5/5 |
06.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskontokuntiin sitoutumattomuus on minulle plussaa vaaleissa, mutta ei äänestyspäätöstä ratkaiseva asia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän kahdeksan