Kumman lääkärin ohjeita noudattaisit?
Minä loukkasin taas nilkkani niin, että astuin sen vinoon ja lääkärin mukaan siitä venähti (osa saattaa olla jopa poikki) nivelsiteet ja sain 10päivää sairaslomaa. Kysyin sitten rasituksesta tältä lääkäriltä ja tämä lääkäri sanoikin yllätyksekseni, että nilkan on oltava levossa tuo koko aika ja että rasittaa saa sairasloman loputtua.
Joudun kuitenkin työssäni kävelemään paljon ja jotenkin oma järkeni sanoisi, että jos nilkka/jalka on levossa 10päivää, niin kävely olisi sitten töissä melko tuskallista. Olenko aivan väärässä?
Taustatietona, että tuo nilkkani on kertaalleen leikattu, kun oli nivelsiteet venyneet ja osa poikki ja tuollon kun sain sairaslomaa viikosta kahteen viikkoon kun olin nilkkani astunut vinoon niin lääkäri aina sanoi, että nilkkaa täytyy alkaa rasittaa parin päivän päästä eli tehdä jokin pieni lenkki ja seuraavina päivinä kävellä aina vähän enemmän, jotta se tottuu rasitukseen eikä ole sitten ns. shokki jalalle kun palaan töihin, että sen pitää sietää paljon kävelyä.
Tuosta leikkauksesta on aikaa 10v ja 12v sitten astuin ekan kerran nilkkani vinoon.
Kommentit (12)
mieluumin omiin tuntemuksiisi. Varmasti nyt alkuun on hyvä pitää 2-3pvää nilkka levossa ja alat sitten lisäämään rasitetta oman tuntemuksesi pohjalta. Luota kipuun, kivun tarkoitus on varoittaa. Missään nimessä ei kannata olla 10pvää kinttu kohti kattoa ja palata töihin jossa täysi rasitus päällä, sanoohan sen järkikin.
Ja jos et kykene kunnolla liikkumaan tuon saikun päätyttyä, et mene töihin vaan lääkäriin uudelleen.
Siis kysytkö, että luotatko nyt saamaasi neuvoon vai 10 vuotta sitten saamaasi neuvoon?
Mä tekisin niin, että jättäisin soittopyynnön sille lääkärille. Kysyt kysymyksesi häneltä etkä täältä av-palstalta.
jalkaa täytyy rasittaa vähitellen eikä niin, että rasitus tulee kertarysäyksellä.
hän oli vain sijainen ja tuon yhden päivän töissä. Myös ortopedille on vaikea soittaa, koska vielä ei ole päätetty, että nilkkani leikattaisiin uudestaan, koska uusi leikkaus ei välttämättä auta tilannetta. Leikkausta harkitaan, jos nilkka vaivaa tmv.
ap
Siis kysytkö, että luotatko nyt saamaasi neuvoon vai 10 vuotta sitten saamaasi neuvoon? Mä tekisin niin, että jättäisin soittopyynnön sille lääkärille. Kysyt kysymyksesi häneltä etkä täältä av-palstalta.
verratttavissa nyky päivään o )
soita siis javarmista asia LÄÄKÄRILTÄ
ELI EDELLEEN SOITA ASEMALLE, JOLLA KÄVIT ! AINAKIN HOITSUT AINA VASTAA, KYSY ASIAA HEILTÄ, HE SELVITTÄVÄT LÄÄKÖRILTÄ OHJEET
LÄÄKÄRIT KYLLÄ OSAAVAT LUKEA KOLLEGANSA TEKSISTÄ TILANTEESI JAANTAA OHJEET, TAI UUDEN AJAN SINULLE
ELI EDELLEEN SOITA ASEMALLE, JOLLA KÄVIT ! AINAKIN HOITSUT AINA VASTAA, KYSY ASIAA HEILTÄ, HE SELVITTÄVÄT LÄÄKÖRILTÄ OHJEET
LÄÄKÄRIT KYLLÄ OSAAVAT LUKEA KOLLEGANSA TEKSISTÄ TILANTEESI JAANTAA OHJEET, TAI UUDEN AJAN SINULLE
röntgenkuvan jotta näkis mikä on nykytilanne? Saattaa olla jopa poikki.. eikö pitäisi selvittää onko poikki?
nilkan ei tarvitse olla levossa tuota 10päivää vaan olisi ennemminkin parempi, jos sitä alkaisi rasittaa vähitellen, varsinkin kun työssäni joudun kävelemään paljon niin hyvin todennäköisesti joudun hakemaan lisää saikkua, jos annan nilkan olla koko 10pv levossa.
ap
ja sain saikkua 10pv eikä ollut murtumia. Nivelsiteiden poikkioleminen ei näy röntgenissä, mutta näin lääkäri epäili, koska nilkka oli todella löysä verrattuna terveeseen nilkkaani.
ap
röntgenkuvan jotta näkis mikä on nykytilanne? Saattaa olla jopa poikki.. eikö pitäisi selvittää onko poikki?
Jos kerran nilkka ei ole murtunut eikä ole vaarana että se menisi johonkin virheasentoon. Jos kipu ja turvotus eivät mene ohi, on mentävä lääkäriin hakemaan lisää saikkua ja kenties nilkasta on tehtävä magneettikuvaus.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk01…
Eli kyllä pitää rasittaa. Minä laittaisin ylilääkärille (terveysaseman tai lääkäriaseman jos kävit työterveyshuollon kautta) viestin että olen saanut huonot ohjeet. Että tiedoksi vaan.
Ärsyttävät nuo lääkärit jotka jakelevat ohjeitaan luulopohjalta silloinkin kun aiheesta on helposti kenen tahansa googlattavissa yleisiä hoitolinjauksia.