Jos sinun pitäisi vaihtaa etunimeä, minkä nimen valitsisit
Itse olisin luultavasti Tuuli, joka on toinen nimeni.
Tai sitten joku lyhyt vokaalilla alkava nimi, kuten vaikka Anni tai Elli.
Kommentit (16)
Lausuttuna niin kuin kirjoitetaan. Jollekin uudelle kaverille kerroin sen nimekseni ja sitten toiset, vanhat kaverit oli että mitä p... Nolotti.
Minäkin halusin lapsena olla Tiina. Jollekin Barbilleni annoin nimeksi Tiina Kukkonen-Kanala ja se oli mielestäni älyttömän hyvä nimi. =D
Ap
Olisi tarpeeksi kaukana nykyisestä pitkästä ja vaikeasti kirjoitettavasta nimestäni. Sopivan moderni, kansainvälinen ja kaunis. Jos olisin Eve, mun hiukset ois kauniin vaaleat ja olisin viisi senttiä pitempi ja kymmenen kiloa kevyempi.
Se toinen nimi on jo etunimi! Ei sitä tarvitse vaihtaa. Riittää että sen ottaa käyttöön.
Kun kysytään että minkä nimen itsellesi ottaisit, vastaukset ovat täysin normaaleja suomalaisia nimiä.
Silti lapsille annetaan järkkyjä ruubeni serafidia pegasos väännelmiä...
käyttöön toisen nimeni, josta pidän hyvin paljon, sitä ensimmäistä etunimeä inhoan
Miksi en antanut sitä tyttärelleni..??!! Hän on Aino.
Ap on aina kadehtinut ihmisiä, jotka kertovat nimekseen/lempinimekseen Eve. :)
Totta kyllä tuokin, että haluamme itsellemme simppeleitä nimiä mutta emme anna niitä lapsillemme...
se on jo toinen nimeni, mutta ei sen käyttöönotto nyt niin helppoa ole.
Jos kuitenkin ois pakko vaihtaa, niin silloin mä haluisin uudeksi etunimekseni Elina.
Tykkään miettiä nimiasioita, bongailen ihmisten nimiä lehdistä ja televisiosta, mutta koskaan en ole aikuisiällä miettinyt itselleni "parempaa" etunimeä.
Kutsumanimeni on ensimmäinen etunimistäni ja ehdottomasti parhain niistä kolmesta. Nimi on 70-luvun hittejä, joita tulee vastaan joka käänteessä. Minut kuitenkin tunnetaan ammattipiireissä tällä nimellä, joten vaihtaminen olisi aika hankalaa...
Jos uuden nimen haluaisin, olisi se jokin todella klassinen esim. Helena, Mirjami, Eva, Iiris (tai ehkä yhdellä i:llä), Johanna, Vilma. Kuitenkaan mikään noista ei ole se ihan oikea. Iris kaikista lähinnä.
harkinnut nimeni vaihtamista, kun tympii niin tämä 70-luvun hittinimi. Ja oikeastaan mua ei mikään estäisikään, toisaalta mun nimeä ei kukaan edes käytä, paitsi laskuissa joita nyt laatikosta tippuu ;)
Mut mä en vaan ole keksinyt sitä oikeaa nimeä. En ole kyllä yhtään samoilla linjoilla teidän kanssanne, voisin aivan hyvin ottaa jonkun uniikin ihmenimen.
Mielestäni Maija on kiva nimi.
Tai sitten kun sukunimi on ruotsinkielinen niin myös joku Astrid tai Ingrid olisi kivoja. Ei mitään trendinimiä mutta mä tykkään.
Annika on kaunis nimi, sanoin Vera.
mutta voi olla, että jos etunimen vaihtaisin, niin en nyt välttämättä Tiinaksi :)