Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuka ei mielellään anna vauvaansa toisten syliin?

Vierailija
12.02.2012 |

Aina kun esim. isovanhemmat tai kummit tulevat kylään, niin en tykkää siitä kamalasti, että vauva olisi heidän sylissään. Vauvani on niin ihana, että haluan sylitellä häntä koko ajan! Vauvani on 5 kuukautta vanha. Onko muita samanlaisia, onko tämä normaalia?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
12.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En viitsinyt ruikuttaa vauvaa syliini, mutta kyllä harmitti :(

Vierailija
2/4 |
12.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta taas oma vauvani on niin suloinen, että haluan kaikkien läheisteni pääsevän hänestä osalliseksi. En siis tarkoita mitään riepottelua tai kunniakierrosta (ristiäisissä vauvaparkaa vähän riepoteltiin) mutta jos meillä on vaikkapa isovanhemmat kylässä, niin ymmärrän oikein hyvin, että haluavat pitää sylissä. Minä pidän kuitenkin lähes aina, joten silloin kun on vieraita tai itse olemme kylässä, on muiden läheisten mahdollisuus tähän.



Eikö tuo ole vähän sellaista nokittelua? Halua laittaa muut paikalleen? Korostaa, että minä päätän ja minä kontrolloin vauvani asioita?



Sitten ihmetellään parin vuoden päästä, kun isovanhemmilla ei ole halua luoda hyvää ja lämmintä suhdetta lapsenlapseensa. Niinpä. Ehkä tosiaan kannattaisi miettiä, miten monella tavalla voidaan sitä omaa vauvaa käyttää lyömäaseena muita vastaan ja onko se oikeasti tarpeellista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
12.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

pois hetkeksi, vaikka hän ihana onkin. Meidän vauva on myös 5 kk, ja itkuinen koko ajan, ilmeisesti hampaat vaivaavat. Vauva on myöskin ollut semmoista pelkästään sylissä viihtyvä sorttia heti siitä alkaen, kun muutaman viikon iässä alkoi pysyä hereillä, joten hetken loma vauvasta on tervetullutta!



Vauva ei ole ihan hirveästi ollut mulle tuntemattomie ihmisten sylissä, lähinnä hyvin tuttujen vaan, joten ei ahdista. Miehen sukulaiset on mulle valitettavasti etäisempiä, joten heidät voisi laskea tuohon joukkoon, mutta mielestäni heillä on kyllä OIKEUS pidellä vauvaa. Samoin vauva kiersi sylistä syliin kyläyhdistyksen kahveilla: tädit ehdottivat, että mene sinä keittiöön kahville, niin me pidetään vauvaa. Mä olin vähän että *klunks*, mutta kyseessä oli kuitenkin tätilauma, joilla kaikilla oli lapsia ja monilla jo lastenlapsia, joten kovetin itseni ja menin keittiöön. Ja toisaalta, onhan se ihanaa, kun kylän tädit ovat niin lääpällään vauvaamme :)

Vierailija
4/4 |
12.02.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On hyvä että lapsi tottuu muihinkin ihmisiin. Eli annan mielellään muidenkin syliin. Käytännössä vauva on mun lähellä melkein koko ajan vaunupäikkäeeitä lukuunottamatta ja satunnaisia tunnin parin irtiottoja laskematta, kun isi hoitaa ja menen lenkille tai kaupoille. Meillä 7kk nukkuu vieläkin perhepedissä joten yölläkin on kainalossa...

Esikoista en ihan pienenä oikein tykännyt muille antaa syliin, mutta nyt on vaan helpotus kos joku haluaa kuopusta viihdyttää. Toki hän välillä on ihan lattiallakin ja katselee esikoisen leikkejä, mutta melkoinen sylivauva silti.

Kai se ihan normaalia on, mutta toisaalta vauvaa alkaa jo kiinnostaa tuon ikäisenä muukin maailma kuun äidin syli!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kolme