Sauli liian vanha isäksi lapselle?
Miltä tuntuisi olla koululainen ja isä tulis sinne 73-vuotiaana tai kun pääset ylioppilaaksi niin 84 vuotiaana, ehkä pyörätuolissa hyssyttäen? Hauskaa vai. Mielestäni edesvastuutontakaan ajatella lasta Haukiolle Niinistön kanssa! Lapselle se on noloa ja syrjivä tilanne.
Kommentit (11)
kun katsoo sen kuvaa niin tulee mieleen sellanen vanhalta haiseva homehtunut kyyppä.
Eikös niiden yhteinen nuorin lapsi ole jo 10 v ? Tehty siis viiskymppisenä.
Eikös niiden yhteinen nuorin lapsi ole jo 10 v ? Tehty siis viiskymppisenä.
Lipposten nuorin yhteinen lapsi on 11v. Lipponen on 70v eli tehty 59v:na
kohta sata räjähtää rikki ja se akka on vajaa 40 vuotta, lapsi on keinohedelmöityksellä tuupattu sinne kusisarjaan sille akalle.
Nykyään ihmiset saavat lapsia vanhempina mitä ennen, moni esikoisen vasta nelikymppisenä. Tuo on vielä ok, koska lapset täysikäisiä ennen vanhempien eläkeikää, ja nykyään kun useimmat elävät 80-v niin ehtii nähdä lapsenlapsensakin syntyvän.
Mutta 60-v jos saa lapsen on 80-v kun lapsi pääsee lukiosta, mikä aika huima ikäero.
Tosin oletan että ne jotka lapsia vaari-ikäisen kanssa hankkivat, suhtautuvat elämään niin että tämä on minun lapseni josta kannan enemmän vastuuta mitä mieheni. Samaan tapaan moni nainen hankkii yksin lapsen ja hyvin pärjää, onhan noissa tapauksissa kuitenkin se toinen osapuoli mukana, ehkä pitkällekin tulevaisuuteen terveenä jne.
Itse muuten tunnen yhden 80+ vuotiaan joka näyttää nuorekkaalta 60-vuotiaalta! On mielettömän hyvin säilynyt ja mielikin sellainen nuorekas, on paljon nuorekkaamman oloinen mitä esim. Lipponen joka 70-v.
Siis mikä juttu tää nyt on? Onko joku lööppilehti mainostanut, että Niinistö-Haukiolle on tulossa jälkikasvua vai?
Luulen sen kuuluvan "sopimukseen".
Ruokkia omat lapsensa.
Minusta Niinistöjen pitäsisi tehdä niinkuin haluavat ja nauttia jokaisesta päivästä. Tulevastahan ei koskaan tiedä.
kun hyvänäkin aikana on muiden sosiaaliturvaa ollut murentamassa valtiovarainministeriössä ja budjettien tärkein henkilö siinä. Valtionvelkaakin on muiden lapsille nyt ennätyssuuri summa varattuna.
Itse asiaan: harva av-mamma alkaisi kai lasta tekemään 64 vuotiaan miehen kanssa?
Vai alkaisitko?
Ota huomioon, ett lapsi kasvaa sen isän kanssa joka hänellä on, ei sen, joka on esim sinun sääntöjesi mukainen ap.
Joutuuhan lapset sitäpaitsi kestämään aivan uskomattoman yksinkertaisia ja tolloja vanhempiakin.
Mutta jos joku asia on Niinistön ja hänen vaimonsa yksityisasia, niin se on lapset. Ei siis kuulu meille.
vaikka lapsia tekisivät. Riittää että hoidan oman pesäni :)