Säästöä syntyy kun ei käy kirppareilla, ostaa uutena ja vain tarpeeseen.
Kirppiksiltä tuli keräiltyä mukaan turhaa tavaraa, koska "halvalla lähti". Enemmistö ostoksista ei kuitenkaan missään vaiheessa päätynyt käyttöön.
Kommentit (12)
Vaikka ei mulla kyllä ihan noin ole käynyt, ettei käyttöön ikinä tulis, mutta toisaalta mietin miksi aina ostan lapsille vaatetta "kun halvalla saa", vaikka muutenkin kaapit pursuaa vaatetta.
Toisaalta myyn kyllä sitten eteenpäinkin, jos vaan menee kaupaksi. Aina ei mene...
mä ostan sitä käytettyäkin vaan tarpeeseen.
minäkin olen huomannut että on tullut ostettua pari kertaa lapsille sellaisia vaatekappaleita joita ei lopulta olisikaan tarvinnut. Esim. olin unohtanut että kaapissa on odottamassa uusi alennuksesta ostettu sadeasu ja ostin parilla eurolla kirpparilta sadetakin samaa kokoa. Ja joskus joku vaate osoittautuukin ihan kelvottomaksi, ei istu taikka on rikki. Silloin raha menee automaattisesti hukkaan. Toisaalta kaupasta ostettunakin voi joskus käydä noin.
Oon itse tullut siihen lopputulokseen, että mun kannattaisi ostaa uusia vaatteita alennusmyynnistä valmiin ostoslistan mukaisesti eli vain tarpeeseen (joskin tulevaan sellaiseen). Jos kirpparilta jotain löytyy niin pitää olla todella tarkkana ettei tule tehtyä päällekkäisostoksia.
Meillä on kaksi tyttöä joten vaatteiden kierrättäminen isommalta pienemmälle tuo säästöä. Siksi ostankin usein vaatteet esikoiselle uutena jotta kestävät kuopuksellekin käytössä. Tai sitten jos ostan kirpparilta niin yleensä ostan vastaavan aikanaan kuopukselle uutena.
joko kirpparilta liki uudenveroisia merkkivaatteita jos löytää halvalla tai merkkivaatteet uusina alennusmyyneistä ja myydä sitten käytön jälkeen huutiksessa. Tuolloin saa joskus jopa enemmän niistä kuin mitä on itse maksanut vaikka käytön jälkeä olisikin. Periaatteessa myös jos löytää alle euron maksavia siistejä vaatteita kirppikseltä niin se tulee vielä halvemmaksi vaikkei niitä enää eteenpäin voisikaan myydä. Joskus oikein laskeskelin, että jos haluaa selvitä halvalla lastenvaatteiden suhteen niin lopulta kalleimmiksi tulevat perusmarkettivaatteet kun niistä ei kukaan käytettynä juurikaan mitään maksa. Lisäksi tietty kirpparivaatteiden järkevyydessä vaikuttaa miten helpolla niitä on saatavissa. Itse en juurikaan kirppareita käytä autottomana kun tässä lähistöllä ei yhtä ainoata ole vaan matkaa tulisi useampi kilometri ja autottomana pitäisi kulkea bussilla, mikä tarkoittaisi 6,20 euroa bussilippuihin.
Ostan kirpputorilta ja toisinaan sorrun heräteostoksiin. Mut jos mietitään:
Kestovaippa, college puku, body
Uutena 55 euroa (20,20,15)
Kirpparilta 13 euroa (7,3,3)
hintaero 38 euroa.
Tolla 38 eurolla saa kyllä ostaa aika monta "halvalla lähti" vaatetta.
Ja jälleenmyynti noista uusista voisis saada sen 13 euro ja noista kirpparilta ostetuista voisi saada jonku 8 euroa. Ja 5 euron erotuksella saa taas kirpputorilla parit bodyt.
Mut kukin tavallaan.
Pitää tottakai pitää järki kädessä kirppareillakin. Minä ostan vain ja ainoastaan kirpparilta ja vanhojen tavaroiden kaupoista. Ja vain tarpeeseen.
Ostettiin 100-vuotias talo, johon kaikki huonekalutkin hankittu käytettynä (vrt...mieluisat, ehjät ja kauniit nojatuolit 20 € tai uudet 200€). Lapsia on 6 ja pelkästään heidän vaatettamisen säästöt ovat vuositasolla huikeat. Ostan kirppareiltakin laatua ja merkkivaatteita. Olen entisessä elämässäni ollut lastenvaatekauppias, joten tiedän tasan tarkkaan miten paljon uusissa on ilmaa hinnoissa.
Kierrätys kunniaan!
Terveisin hippiäiti
ja jos ostaa ne tarpeelliset vielä alennusmyynneistä ja myy käytetyt lähes ostohinnalla niin säästöä tulee reippaasti. On myyty niin lastentarvikkeet, vaatteet kuin muutakin tavaraa FB:n ja huutiksen kautta.
melko uutta tavaraa kirpparilta ja kaupasta alennusmyntien alennusmyyneistä.
Meillä lapsen talvivaatetus maksanut seuraavasti:
lähes käytämätön takki kirpparilta 10e
käyttämättömät legon henkselihousut 7e (jo toista talvea käytössä)
talvikengät kaupasta 5 euroa.
talvihanskat joululahjaksi 0 euroa
talvihattu uutena 2 euroa (tämkin jo toista talvea käytössä)
villasukat itsekudotut, langat ostettu aikoja sitten
fleasehousut saatu
pitkähihaiset n 5 euroa kpl uutena kaupasta
eli n 30 eurolla saatu kaikki tuoa ja osaa pidetään useampi talvi.
Joskus saattaa mennä tunti tai pari, kun kaivelee pinoja, eikä silti osta mitään. Nykyisin olen vähentänyt kirppiksillä käyntiä, mutta en myöskään osta juuri mitään uutena.
Talvisaappaat 12 € &
Villatakki 8 € kaikki kirpparilta tänään päällä.
Lapsi meni kouluun kirpparitakissa 5 € päällä tänään kouluun.
Oiskohan tullut halvemmaksi kaupasta?
Ja kyllä mä teen virhehankintoja myös kaupoista, ja ne vasta ottaakin päähän, kun mulla on esim. 2 talvitakkia, joista en tykkää kaupasta ostettuina 500 € yhteensä.
Kukin tyylillään... ja mä ostan aarteita ja virheitä aina. Sille nyt vaan ei voi mitään
Lisäksi uutena ostaessa tuotteella on takuu mutta kun ostaa käytettä niin mitään ei saa takaisin jos tavara hajoaa seuraavana päivänä.
Oikeasti halvalla harvoin saa hyvää.
niin paljon turhaa?
Mä ostan kirppiksiltä mutta vain tarpeeseen, säästän kyllä taatusti enemmän.