JJ vankilaan Sasi ei saanu mitään, onko oikeudenmukaista?
Toinen vaan nukkui ja toinen oli humalassa, tarpeeksi väsynytkin rinnastetaan kännissäolijaksi eihän tässä nyt käy ollenkaan oikeudenmukaisesti.
Kommentit (12)
Toinen vaan nukkui ja toinen oli humalassa, tarpeeksi väsynytkin rinnastetaan kännissäolijaksi eihän tässä nyt käy ollenkaan oikeudenmukaisesti.
ap parkaa. Mahtaapa elämä olla vaikeaa noin surkealla käsityskyvyllä. Toivottavasti löydät aamulla vaatteesi.
Toinen vaan nukkui ja toinen oli humalassa, tarpeeksi väsynytkin rinnastetaan kännissäolijaksi eihän tässä nyt käy ollenkaan oikeudenmukaisesti.
ap parkaa. Mahtaapa elämä olla vaikeaa noin surkealla käsityskyvyllä. Toivottavasti löydät aamulla vaatteesi.
Valehteli vielä sen nukkumisen, oli ilmeisesti kaivanut lattialta pudonnutta kännykkää tms. Viime vuonna rattijuoppo tappoi pari oliko Kajaanissa ja sai vähän päälle vuoden tuomion. SIihen nähden aika kova ja tässä esim toinen, jossa ei tullut lainkaan ehdotonta:
Muoniolaismies tuomittiin kuolonkolarista ehdolliseen
Lapin käräjäoikeus tuomitsi muoniolaismiehen keskiviikkona kymmenen kuukauden ehdolliseen vankeuteen kuolonkolarista.
Tuomio luettiin törkeästä rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kuolemantuottamuksesta. Mies määrättiin myös ajokieltoon. Lisäksi hän joutuu korvaamaan valtiolle erilaisia kustannuksia vajaa 2 000 euroa.
Muonion istuntopaikassa kokoontunut oikeus hylkäsi syytteet törkeästä vammantuottamuksesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
Raju kolari humalassa
Muoniolaismies oli menettänyt auton hallinnan humalassa, jonka seurauksena nuori nainen kuoli ja kaksi muuta matkustajaa sai vammoja. Onnettomuus sattui Muonion taajamassa 26. huhtikuuta.
Muoniolaismies oli ajanut 1,69 promillen humalassa noin sadan kilometrin tuntinopeudella tiellä, jossa oli 50 kilometrin tuntivauhdin nopeusrajoitus. Kaarteessa hän oli menettänyt auton hallinnan, jolloin auto oli suistunut tieltä ja osunut kahteen eri lyhtypylvääseen.
STT
Iltalehti: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2006...29328_uu.shtml
mitä Sasinkin olisi pitänyt saada. Se, että ihmiseltä lähtee henki ilman, että kyseessä on sairaskohtaus tai muu pakottava tekijä, pitäisi olla aina vankilatuomioon johtava.
Sasilla oli puolue ja asema takana ja valehteli myös kiitettävästi. Väsyneenä ajaminen taidetaan nykyään rinnastaa kännissä ajamiseen eli sakkoa napsahtaa molemmista. Noihin muihin tässä ketjussa oleviin tapauksiin kun vertaa niin tuli kyllä kateuslisää ja paljon.
Oliko Sasi humalassa? Ajoiko ylinopeutta? Mietipä asiaa uudelleen...
Sasin ja Lehdon tapausta ei tietenkään voi mitenkään verrata. Persuja vituttaa kun niitten politikot on joko rikollisia tai melkoisia sekopäitä (vrt. tämänpäiväiset Opus Dei -uutiset), joten jos jonkin muun puolueen edustaja on tehnyt edes jotain, ne ressukat yrittää hulluna saada siitä kaikki irti eikä siinä totuus asiasta paljoa paina.
rattiin ja sitten leikkiä kilpaveneilijää kaverin hengen kustannuksella kuin nukahtaa rattiin - mahdollisesti verenpainelääkkeen vaihdon aiheuttaman kohtauksen tai väsymisen tms. takia.
se on porvaripuolue ei mikään kansanpuolue, oikeistopuolue kai te nyt sen tajuatte?
Ajaa isojen firmojen johtajien asiaa ei mitään pienyrittäjien tai varsinkaan työntekijöiden asiaa, ei edes rikkaiden pikkujohtajien asioita.
Sasi sai jonkun sairas kohtauksen. JJ,pieni tuomio toivottavasti hovissa muuttuu suuremmas.
Olen nukahtanut auton rattiin, onneksi ei sattunut vakavempaa. Heräsin kun auto osui tienpintareen soraan.
Humalassa en ole koskaan ajanut enkä myöskään yli kymmenkertaista ylinopeutta. Saati valehdellut poliiseille ja oikeuden edessä.
Tuomio olisi jenkeissä ollut elinkautinen.