Voiko rintasyöpään vielä näinä päivinä kuolla?
Vai pystytäänkö se hoitamaan? Lääkäreitä paikalla??
Kommentit (19)
Rintasyövän ennuste on nykyisin hyvä, mutta sairaudesta on monenlaisia versioita. Osa on aggressivisempia, kuin toiset.
Kollegani rintasyöpähoidot ovat päättymässä ja nyt alkaa viiden vuoden seurantajakso. Tämän aikana hän käy kerran vuodessa tutkimuksissa. Riski sairastua uudelleen on suuri juuri kyseisen rintasyöpätyypin takia.
En ole lääkäri.
Muistaakseni heti kakkosena alkoholikuolemien jälkeen. Tokihan moni myös paranee.
Ja kuoleekin moni. Moni myös parantuu täysin. Riippuu kovasti syöpätyypistä ja siitä onko agressiivisesti etenevä vai rauhallisempi syöpä. Lisäksi vaikuttaa etäispesäkkeiden lukumäärä ja sijainti.
Ennusteet selviämisestä kertovat vain sitä, että kuinka moni sairastunut on elossa 5 vuotta sairastumisen jälkeen.
Se ei tarkoita, että he ovat parantuneet. Se tarkoittaa vain, että ovat vielä hengissä.
Sairastuin 10 vuotta sitten. Lähtötilanne oli kehno. Viidestä eri tekijästä 4 oli huonoennusteista. Tässä sitä kuitenkin vielä ollaan. Sain silloin vielä uutta täsmähoitoa yhdistettynä perinteiseen hoitoon.
Useampi nainen, jonka olen jotenkin tuntenut, on kuollut tänä aikana rintasyöpään.
ja hänen tukiryhmästään kuoli 32-vuotias nainen, ärhäkkä rintasyöpä.
Mitä nuorempi on (estrogeeni!), sitä suurempi on vaara kuolemasta. Menopaussin ohittaneet naiset ovat siis paremmassa tilanteessa.
eräästä naisesta, joka kuoli nelikymppisenä. Nuorilla se on helpommin ärhäkämpi kuin vanhemmilla. Toisaalta tunnen ainakin 10 yli 50-vuotiasta, jotka ovat terveitä. Heistä yksi kuolee lähiaikoina.
Toisaalta tunnen ainakin 10 yli 50-vuotiasta, jotka ovat terveitä. Heistä yksi kuolee lähiaikoina.
Miten tiedät, että tuntemasi terve yli 50-vuotias kuolee lähiaikoina. Ennustajan vikaa?
Voiko rintasyövästä parantua?
Rintasyövän aiheuttamista kuolemista puolet todetaan 5 vuoden kuluessa diagnoosista, mutta vielä 25 vuoden jälkeenkin potilaan kuolemansyy voi olla rintasyöpä. Rintasyövästä ei voi parantua, mutta on tärkeää, että hyvällä hoidolla minimoidaan taudin uusiutumisriski potilaan odotettavissa olevana elinaikana ja pitkitetään aikaa taudin uusiutumiseen.
Tamoksifeenia ja leikkausta ensilinjan hoitona vertailleessa tutkimuksessa oli mukana 200 yli 70-vuotiasta rintasyöpään sairastunutta naista. Kaikilla oli hormonireseptoripositiivinen tauti. Puolet oli satunnaistettu saamaan ensin tamoksifeenia ja puolet potilaista leikattiin. Kun tauti uusiutui, tamoksifeeniryhmän potilailta leikattiin paikallinen uusiutuma ja leikkausryhmän potilaat saivat tamoksifeenia. Potilaita on seurattu 28 vuoden ajan ja kaikki tutkimuksen potilaat ovat kuolleet.
Tamoksifeenia ensilinjassa saaneilla tauti uusiutui hieman useammin paikallisesti kuin leikkausryhmässä (44 vs. 35) mutta kaukometastasoinnissa ei ollut eroa (22 vs. 25). Aika taudin paikalliseen uusiutumiseen oli sama molemmissa ryhmissä (13,5 kk). Aika kaukometastasointiin oli leikkausryhmässä pitempi (39 kk vs. 49 kk). Noin kolmasosa potilaista kuoli rintasyöpään (40 vs. 43). Kokonaiselinaika oli leikkausryhmässä lähes 2 vuotta pidempi.
Rintasyövän hoitotutkimuksissa on tärkeää, että potilaiden seuranta-aika on riittävän pitkä. Tämän vanhan tutkimuksen päivitys vahvistaa käsityksen, että rintasyövän uusiutuminen on mahdollista useiden vuosien, jopa vuosikymmenien kuluttua. Sitä on syytä hoitaa mahdollisimman tehokkaasti kaikissa ikäryhmissä.
kaikki syövät eivät todellakaan ole estrogeenipositiivisia ei siitä riippuvia. usein toisne kerran syövän iskiessä se on ärhäkkä, usein estolääkitys päällä potilailla, naisten yleisin kuolin syy numero 1 suomessa nykyäänkin.
juuri se että syöpä voi olla luustossa, keuhkoissa ym. yhtäkkiä vaikka seurataan.
Hei,
Kaikki voivat halutessaan parantua. Tutkimuksista on tullut uutta tietoa syövästä.
Uuden tiedon valossa annettu, asianmukainen hoito tehoaa syöpään heti:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=1002780&page=2
Muistelen, että Suomessa noin 89% rintasyöpään sairastuneista on elossa viiden vuoden kuluttua. Luku on kansainvälisesti hyvä, joskaan ei maailman paras.
Äitini sairastui siihen 42v ikäisenä ja kuoli 47v ikäisenä. Siitä nyt 8v.
Mitä ihmettä, 16? Tuliko väärä linkki?
Vähän sinnepäin nuo selitykset hormoneista aikaisemmissa viesteissä. Kaikki rintasyövät eivät ole hormonipositiivisia. Nuoremmassa kropassa rs on usein aggressiivisempi, koska kasvutekijät ylipäänsä ovat ovat aktiivisempia ja niitä on enemmän (solukkohan uusiutuu nuorilla muutenkin nopeammin). Toisaalta myös hoidot ovat tällöin tehokkaita, sillä ne kohdistuvat jakautuviin soluihin, joita siis on paljon aggressiivisessa syöpäkudoksessa. Erityisen paljon tästä on hyötyä levinneen rintasyövän hoidossa.
Mutta joo, kyllä voi kuolla, oli sitten vanha tai nuori.
Voi kuolla. Tässä yksi blogi jonka kirjoittaja kuoli reilu vuosi sitten http://mirsq.vuodatus.net/
Tottakai pystytään.
Kaikkia rintasyövän aiheuttajia ei vielä tunneta. Se kuitenkin tiedetään, että hormonaaliset tekijät vaikuttavat rintasyövän syntyyn. Varhainen kuukautisten alkamisikä lisää jonkin verran riskiä sairastua rintasyöpään, samoin myöhään alkavat vaihdevuodet. Lapsettomuus ja ensimmäinen synnytys vasta yli 30-vuotiaana kasvattavat rintasyövän riskiä.
Vaihdevuosioireiden hoidossa käytettävä hormonikorvaushoito suurentaa rintasyövän riskiä, varsinkin jos hormonihoito kestää yli viisi vuotta ja sisältää sekä estrogeenia että keltarauhashormonia (progestiinia). Hormonikorvaushoidon aloittamista on syytä harkita huolellisesti. Ehkäisytablettien käyttö ei näytä vaikuttavan sairastumisriskiin.
Tiedän n. 30v naisen joka kuoli rintasyöpään vuosi sitten :(