Mikä neuvoksi, tokaluokkalainen poika, iltis ja vähän muutakin..
9v tokaluokkalinen poika on viime aikoina ollut hankala. On naama väärin päin lähes kokoajan, eikä esim. kuuntele ohjeita.
Iltapäiväkerhosta on nyt tullut ongelma. Itse teen kotona töitä, työhön liittyyn puhelinpalavereja ym. Poika ei menisi iltikseen vaan tulisi suoraan koulusta kotiin, mikä taasen häiritsee mun työntekoa. Tänäänkin oli sovittu että poika menee kerhoon 1,5h tunniksi koulun jälkeen ja pyöräilee sitten välipalan jälkeen kotiin. No poikapa tupsahti kotiovesta koulupäivän päätteeksi. Harmittaa että sovitusta ei pidetä kiinni, ja niinpa vein pojan autolla iltikseen ja sanoi että tule vasta neljältä hakemaan, kun työpäiväni päättyy.
Teinkö oikein vai olisiko pitänyt antaa pojan tehdä kotona läksyjä?
Kommentit (24)
Sinulla on töitä kuten niilläkin jotka tekevät töitä työpaikalla.
sovitusta pidetään kiinni - myöskään iltiksen hoitajien ei kuulu päästää kotiin.
Ja todellakaan ei pysty tekemään kunnolla töitä, kun kotona pyörii - vaikka isokina - koko ajan sillä on kuitenkin jotain kysyttävää
silloin kun haluaa. Poika saattoi olla väsynyt pitkästä koulupäivästä. Ei tuon ikäinen osaa olla jo kotona sinua häiritsemättä?
Kyllä tuon ikäiselle voi jo puhua,ettei häiritse.
Kyllä kotiin ´täytyy saada tulla.
Ahdistava ajatus että kiikutetaan takaisin koululle/kerhoon, ikään kuin se olisi joku rangaistuslaitos. Kyllähän kuka tahansa olisi mieluummin kotona, kun velvollisuudet on ohi!
Totta kai poika teki väärin kun poikkesi sovitusta luvatta, mutta ehkä mä olisin sen katsonut sormien läpi, patistanut pihalle tai lukemaan omaan huoneeseensa tms., että olisit saanut tehdä työtä rauhassa, ehkä päälle joku rangaistus vielä (tyyliin tiskikoneen ylimääräinen tyhjennyskerta). Mutta en olisi raaskinut viedä takaisin. :(
Meidän tokaluokkalainen ei ainakaan häiritse kotona yhtään. Tekee läksyt, syö ja lähtee ulos kavereitten kanssa.
ei sinun toimistosi.
Lapsella on oikeus tulla kotiinsa. Jos sinä olet hermoheikko töittesi suhteen, hommaa kodin ulkopuolelta työhuone.
t. myös kotona töitä tekevä, jolla myös 9-vuotias, joka tänään kotona kipeänä koko päivän eikä häirinnyt yhtään.
jo osaa olla häiritsemättä, jos huomaa sinun olevan esim. puhelimessa? Toisaalta ymmärrän, että haluat tehdä työt rauhassa. Muistan joskus lukeneeni asenteista etätyötä kohtaan: jos mies teki näitä, lapset olivat tietysti hoidossa tms. jos taas nainen, oli asenne vähän se, että eikö ne lapset voisi hoitaa siinä samalla... Uskomatonta! Mutta puhupa lapselle: jos hän lupaa olla häiritsemättä, voi tulla kotiin, jos taas se ei onnistu, jää iltikseen. Ja "uhkaat" selvästi etukäteen, että viet sitten iltikseen, jos häiritsee kotona.
Se on teidän perheen koti, ei sinun toimistosi.
Lapsella on oikeus tulla kotiinsa. Jos sinä olet hermoheikko töittesi suhteen, hommaa kodin ulkopuolelta työhuone.
t. myös kotona töitä tekevä, jolla myös 9-vuotias, joka tänään kotona kipeänä koko päivän eikä häirinnyt yhtään.
Minäkin teen töitä kotona ja roikun puhelimessa päivät pitkät. Silti lapset saa AINA tulla kotiin ja tuoda kavereitaankin!
Huh, ei tulisi mieleenkään passittaa lapsia pois jaloista. Hyvänen aika, sehän on niiden KOTI!
Lapsella voi olla todella ikävä siellä ip-kerhossa ja siellä on levotonta ja kenties kiusaamista yms. Ja sinä PAKOTAT lapsesi olemaan siellä, vaikka voisi olla kotonaankin.
Mene toimistolle töihin, jos lapsi häiritsee!
ok, ehkä olin sitten liian ankara. Harmittaa vaan kun oli etukäteen sovittu että menee kerhoon ja sitten tulikin kotiin (toinen kerta tänä keväänä).
Poika käy iltiksessä vain 3 päivänä viikossa ja silloinkin n.2 tuntia.
Että ihan kaksi kertaa kevään aikana kehtaa ilmestyä omaan kotiinsa!
Minäkin teen töitä kotona ja otan silti ehdottomasti eskari-ikäisen lapsen heti eskaripäivän jälkeen yhdeltä kotiin ja tokaluokkalaisen suoraan koulusta kotiin. En ole edes harkinnut tokaluokkalaisen laittamista iltikseen , vaikka tietysti itse pääsisin helpommalla . Meillä tämän ikäiset lapset osaavat olla jo hiljaa, kun puhun työpuheluita yms.
ehdit kuitenkin täällä vielä roikkumaan.
että ylipäätään teen kotoa käsin töitä on se, että lapsilla on äiti kotona... Ja meillä muuten juoksee sen oman 9-vuotiaan lisäksi myös ne kaverit.
milloin tahansa?
Ei tuon ikäinen enää häiritse, kun kerrot tekeväsi töitä. Minullakin oli joskus työtila kotona, tein vastaanottotyötä ja kaikki lapset tiesivät, ettei äitiä silloin häiritä, kun on asiakkaita.(nuorin esikoululainen)
Jos lapsi ei viihdy koulupäivän jälkeen iltapäiväkerhossa, niin anna ihmeessä tulla kotiin.
Tuntuu aika julmalta lapsen kannalta.
Lapsistani ei yksikään ole ollut iltapäivähoidossa, mielestäni koulupäivässä on riittävästi aktiviteettia ja lapset ovat selvinneet kotona sen 2-3 tuntia yksin tai keskenään koulun jälkeen, vaikkei ketään paikalla aina ollutkaan.
Nyt olisin viimeistään istunut pojan kanssa alas ja käynyt keskustelun, mikä pojalle ihan oikeasti kuuluu.
Kummasti on niiiin kovin vaativaa se työ.
ip:ssä lie vikana, meilläkin ovat molemmat keskeyttäneet lopulta ennen aikojaan, kun on jatkuvasti pitänyt vääntää siitä, kun eivät halua mennä.
Ahdistava ajatus että kiikutetaan takaisin koululle/kerhoon, ikään kuin se olisi joku rangaistuslaitos. Kyllähän kuka tahansa olisi mieluummin kotona, kun velvollisuudet on ohi! Totta kai poika teki väärin kun poikkesi sovitusta luvatta, mutta ehkä mä olisin sen katsonut sormien läpi, patistanut pihalle tai lukemaan omaan huoneeseensa tms., että olisit saanut tehdä työtä rauhassa, ehkä päälle joku rangaistus vielä (tyyliin tiskikoneen ylimääräinen tyhjennyskerta). Mutta en olisi raaskinut viedä takaisin. :(
näin kivasti sitä opetetaan lapselle, että kotityöt on rangaistus ja ne eivät ole kivaa tekemistä. Kotityö (edes ylimääräinen sellainen) ei koskaan saisi olla rangaistus.
kun ehdit nettipalstailemaankin ennen klo 16. Anna pojan tulla kotiin, selitä että silloin kun olet työssä, sinua ei voi häiritä
silloin kun haluaa. Poika saattoi olla väsynyt pitkästä koulupäivästä. Ei tuon ikäinen osaa olla jo kotona sinua häiritsemättä?