Kannustakaa mut sänkyyn ihanan miehen kanssa, nyt tarvitaan apua!
Olen yksinhuoltaja ollut jo 7 vuotta. X-aviomieheni teki katalan tempun ja aikoinaan vaan lähes yhtäkkiä päätti lähteä toisen naisen mukaan. Meillä oli silloin 2-vuotiaat kaksoset. Mies on satunnaisen huonosti pitänyt yhteyttä lapsiinsa, joten olen ollut lähes totaalisen yksinhuoltaja varsinkin viimeiset 4 vuotta, kun miehelle syntyi uuteen perheeseen ensimmäinen lapsi ja melkein heti perään toinen lapsi. Minulla oli kädet täynnä lapsia, riitainen ero ja puhtia hyvin vähän.
Nyt tapasin ihanan miehen. En meinaa millään uskaltaa luottaa häneen tai edes koskea minuun. Edellinen ero satutti niin paljon, varsinkin kun vieläkään hommat eivät toimi ja eksäni on lähes sadisti. Pelkään haavoittuvani jälleen, ja usein vain istun töissä ja tärisen. Ensi viikonloppuna eksäni kuitenkin lupasi ottaa lapset, ja minun pitäisi mennä tapaamaan uutta miestä viikonlopuksi hänen mökilleen. Pelkään niin, että olen koko ajan soiton päässä peruuttamisesta. Minulla on 125 tekosyytä jo mietittynä. Pelkään, että jos hän koskettaa minua, alan itkemään. Ajatus seksistä saa minut lopullisesti sekoamaan, vaikka munaahan tässä pitäisi saada seitsemän vuoden jälkeen.
Kannustakaa tytöt vähän, nyt jokainen kaunis sana lasketaan!
Kommentit (11)
Voithan kertoa miehelle suoraan että sinua jännittää ja ujostuttaa, sen ääneen sanominenkin helpottaa ja toimitte sitten sinun ehdoillasi. Jos molemmat haluavat, se on tärkeintä. Kyllä asiat järjestyy omalla painollaan.
Kerro uudelle miehelle etukäteen että asia pelottaa. Jos hän on uskaltamisen arvoinen, hän ymmärtää pelkosi uudesta suhteesta ja osaa tukea sinua. Jos ei osaa tukea tuossa, et menetä mitään. Jos taas vain jätät menemättä tai mies muuten tajuaa vastahankasi hän voi luulla väärin ettet ole riittävän kiinnostunut HÄNESTÄ ja voit menettää elämäsi kumppanin turhaan.
Kerro muuten tai laita vaikka sähköpostiin linkki tähän aloituskirjoitukseesi. Minusta miehen olisi tärkeä tietää että parisuhde ja uskaltaminen pelottaa sinua.
T: vasta vuoden sinkkuna/yh:na/selibaatissa/uutta ihastumista pelkäävänä ollut
kerro vaan sille miehelle tunteistasi rehellisesti ja avoimesti.
Se voi parantua sun oloa huomattavasti.
Ainakin itselläni kun olin toipunut/toipumassa pahasta suhteesta ja kamalasta erosta ja tapasin nykyisen mieheni auttoi kun kerroin että pelkään tulevani satutetuksi ja kaikki läheisyys pelottaa.
Kun olin sen ääneen miehelle sanonut niin oikeastaan olo helpotti.
Sä olet ansainnut uuden, ihanan ihmissuhteen. Tsemppiä, kaikki menee takuulla hyvin!
Puhuhkaa asiasta ja aisasta ihan avoimesti...
Mulla oli ihan samanlainen tilanne ja minä hölötin miehelle tunteeni, ja ai että millaista kohtelua sain! :)
Hän oli niin huomaavainen ja kohteli kuin ekaa kertaa pelkäävää teinityttöä ja oli tosi ymmärtäväinen muutenkin. Eikä ole vielä tuosta viereltä karannut :)
PIsti miettimään, että mä kyllä mieluummin esitän maailman naista, kuin myönnän mitään. Koska se on se asia, mikä sitä uutta miestä ihan selvästi kiinnostaa. Enkä halua mitään hellää rakastelua, vaan kunnon panon.
Ehkä joskus tulevaisuudessa, jos meillä edes on sellainen, mä paljastan kuinka paljon mua pelotti. Jotenkin nyt ei pokka riitä mihinkään muuhun kuin olemaan reipas ja piilottaa tunteeni.
Saa mua silti potkia vielä perseelle, koska jokainen hetki on tuskaa, ja jos tulee joku vastoinkäyminen esimerkiksi töissä - saan hyvän tekosyyn peruuttaa kaiken.
ap
sängyssä, sua ei jännitä enää mikää, jos se tietää mitä se tekee. Jos se on normaali aikuinen mies, sulla ei pitäisi olla siis mitään hätää - enää tunnin jälkeen ;-D
sen! Kerro vain aika ja paikka. =D
Ja alkaa olla korkea aikakin. Ja jos pystyt siihen nyt, et kasva umpeen siihen mennessä kun joku oikeasti kivakin voisi tulla vastaan.