No niin vauva tulossa pian, onko mulla kaikki tarvittava?
Pikkukolmonen kyseessä mutta hyvin olen jo unohtanut kaikki tilpehöörit ;)
Eli löytyy:
Pinnasänky, patja, petivaatteet täytyy ostaa (lakanat siis)
Sitteri/vauvakeinu
Vaunut
Vaunuihin kevytpeite, sadesuoja
Bodeja pieniä n 8kpl
Potkareita pieniä n 5kpl
Villapaita 2kpl
Neulehaalari 2kpl
Kevätpuku + ulkohousut 2kpl
Myssyjä, puuvilla ja villa, raapimahanskoja
Pari minituttia
Lasituttipulloja
Tuttinauha
Kestovaippoja x 24
Vaipanvaihtoaluseksi flanelliliinoja
Vaippapussi likaisille ja puhtaille
kantoliina
Siinä nuo taitaa olla, tarvitaanko muuta?
Ai niin ja kynsisakset, harja, lastenvoiteita jne löytyy isompien käytöstä.
Vanupuikkoja kai pitäisi ostaa.
Kommentit (17)
Niin ja meillä kapalo oli ehdoton. Jos et halua ostaa valmista (esim. www.sannas.fi löytyy tosi hyviä), onko joku viltti, johon saat pikkuisen käärittyä?
Liivinsuojia ja siteitä itsellesi?
jos lähellä jo synnytys, kun tarve (yleensä) iskee keskellä yötä tai illalla myöhään viikonloppuna, niin ei ole kiva lähteä huoltsikoita koluamaan nälkää itkevän vauvan kanssa väsyksissä ja tissit verillä.
Bepanthenia myös samaan vaivaan omille tisseille.
Buranaa itselle.
korvikeputeleita täytyy ostaa muutama.
Harsotilannekin täytyy tsekata, suurin osa on tainnut olla keittiörätteinä tai sitten ovat vaippapinossa, ja itse asiassa olen käyttänyt niitä liivinsuojina :D joten muutamat uudet ehkä pitää ostaa.
Ennakkoon riittää äitiyspakkaus ja ehkä kärryt ja turvakaukalo.
Sukulaiset tuo niitä pikkuvaatteita niin paljon ettei niitä ehdi edes kaikkia kertaalleen käyttää.
Ja varsinkin näin kesällä pääsee jo ostaan puuttivia varsin nopeesti synnärin jälkeen.
Tämä siis kun kysyit TARPEELLISIA, eri asia on että mammat tahtoo haalia helvetillisen läjän kaikkea turhaa etukäteen ja huomaa ettei niitä sitten tarvittukkaan.
äp-pyyhkeitä joita ei taida olla enää jäljellä, joten täytyy ostaa joku riepu siihenkin hommaan, arvasin että löytyyhän näitä tarpeita :D
Vaikka ilmeiseti tämä ei ole esikoisesi?
Muista tarkistaa mitä kokoa pussilakanat ovat, esim. itse ostin hemtexsistä petivaatesettejä ja äp:n tultua huomasin, että ne lakanat olivat aivan liian leveitä siihen peittoon.
Ne oli onneksi helppo muokata sopiviksi, mutta yllätyin, että ei ole stantardi mitoitussa niissä...
Kaukalo tosiaan on, sitä en muistanut edes:)
Meillä ne sukulaiset eivät juuri ole tuoneet vauvoille aiemminkaan vaatteita (saatu ehkä kahdelta per vauva laitokselle jotain, muut on tuoneet hedelmiä herkkuja yms kun tietävät että joudun osastolla venymään)
ja en haluaisin haalia kaikkea ihan turhaa ;)
Hyvä kun sanoit noista petivaatteista, pinnasänkyyn ajattelin ostaa kumpparialuslakanoita muutaman ja peitteeseen pussilakan, niin täytyy katsoa nuo koot. Taidan mennä ikeoimaan maanantaina, muuten voi tulla kiirus pestä nuo :D
Muutenhan patja on heti pilalla.
Niin ja varaudu siihen, että vauva ei nukukaan siellä pinnasängyssään sitten.
Yks mikä on aika ehdoton on rintapumppu. Jos vauva ei jaksa imeä ja sulta tulee maitoa sikana, rinnat on hetkessä aivan kivikovat ja todella kipeät ja niitä särkee, niin pumppu on silloin aivan välttämätön. Samoin vauva ei välttämättä saa imuotetta, silloin rintakumi on hyvänä apuna alussa. Ja rintaliivinsuojat ja imetysrintaliivit.
Ei meillä ykkönen ja kakkonenkaan ole nukkuneet pinnasängyssä vaan perhepedissä :D mutta on ihan kätevä turvapaikka vauvalle pois lattiatasosta, kun on isompiakin lapsia, eikä aina viitsi pitää sitterissä tai liinassakaan. Mies vähän ihmetteli mitä me sillä tehdään ;)
Usein tällaisissa ketjuissa joku väittää, että on turhaa hankkia liikaa "krääsää" ennen vauvan syntymää. Omasta kokemuksesta olen kyllä sitä mieltä, että sen "krääsän" tarpeellisuus ei välttämättä ole selviö edes vauvan synnyttyä, ennenkuin on kerran kokeillut.
Meillä ainakin esikoinen oli niin hankalasti nukkuva tapaus, että kaikkia vippaskonsteja kokeiltiin - keinuva sitteri, tuutulaulumobile, univalot, kantoliina(t), jne. ennenkuin lopulta jonkinlainen white noise machine teki tehtävän äidin sydämen sykettä simuloivalla äänellä. Sanomatta on selvää, että kaikki aiemmat uniapuhankinnat muuttuivat siinä vaiheessa turhakkeiksi.
Ei tarvii ostaa joka kokoa bodyja. Säästää pitkän euron koko vauva-ajalta. Tosi harvat vaan niitä käyttää...
Meillä ainakin esikoinen oli niin hankalasti nukkuva tapaus, että kaikkia vippaskonsteja kokeiltiin - keinuva sitteri, tuutulaulumobile, univalot, kantoliina(t), jne. ennenkuin lopulta jonkinlainen white noise machine teki tehtävän äidin sydämen sykettä simuloivalla äänellä. Sanomatta on selvää, että kaikki aiemmat uniapuhankinnat muuttuivat siinä vaiheessa turhakkeiksi.
Ei sit kannattanu kokeilla vauvan vieressä nukkumista sitten? Ois ihan ilmatteeks tullu ne äidin sydänäänetkin
kun kolmonen syntyi:
vaatteita vauvalle
itselleni liivinsuojat ja imetyspaitoja+parit imetysrintsikat
sänky, patja, peitto ja lakanoita
harsoja
vaunut (joissa sadesuoja+ötökkäverkko)
kaukalo
sitteri
kantoliina
muutama viltti vauvalle, nukkumaviltteinä/lattialla pötköttelyviltteinä
vaippoja, talkkia, bephanten, pumpulilappuja, korvapuikkoja, septidin
myöhemmin ostettiin manduca.
Kaikki muut jätin kauppaan ja totesin, että ostan jos tarvitaan, kyllä sitä vaikka päällään seisoo jos on tarvis/mies voi hakea, jos jotain tarvitsee.
Noista vaatteista vielä, meillä pienet koot menivät pitkään, kun sattui syntymään hitaasti kasvava lapsonen, 6kk iässä oli vielä 56-62 cm käytössä, joten hyvin kerkesi pitämään kaikki saadut vaatteet ja toiseenkin kertaan, ei niitä silti kannata alkaa hamstrata.
Ei meillä ykkönen ja kakkonenkaan ole nukkuneet pinnasängyssä vaan perhepedissä :D mutta on ihan kätevä turvapaikka vauvalle pois lattiatasosta, kun on isompiakin lapsia, eikä aina viitsi pitää sitterissä tai liinassakaan. Mies vähän ihmetteli mitä me sillä tehdään ;)
Niin mekin hommattiin kolmoselle pinnis, vaikkei käytetty kahden ekankaan kanssa. Totuus olikin se, ettei sitä kertaakaan käytetty. Olihan helpompi pitää vauva liinassa ja vaunuissa sisällä, vaunuissa sai sen kärrättyä ympäri kämppää ja sai hytkyteltyä samalla vaunuja. Ja vauva oli siellä turvassa, mutta lähellä.
Ei se toimi, että nostat vauvan hereillä ollessaan pinnasänkyyn ja jätät sen yksin makuuhuoneeseen, kun muu porukka on keittiö/olohuoneakselilla. Ja tuskin kukaan jää istumaan vauvan seuraks makkariin ja tuskinpa vauva siellä hereillä edes viihtyy.
Me muuten ihan hommattiin sisävaunut, ku ei viittiny paskasia ulkovaunuja kärrytellä ympäri kämppää.
Löytyykö hyttysverkko vaunuihin? Kesällä tuikitärkeä. :)