Köpiksessä lasten kanssa käyneitä?
Mitä tekemistä ja käyntipaikkoja suosittelisit 4 pv kesäreissulle?
Kommentit (3)
Tivoli (siellä kuluu herkästi kaksikin päivää!). Tivolin vieressä on sellainen erilaisia ihmeitä esittelevä museo, nimeä en muista mutta on siis puiston luoteiskulmassa.
Strögetin kävelykatu.
Jos on aikaa ja auto käytössä, niin ehdottomasti Köpiksen pohjoispuolella sijaitseva modernin taiteen museo Louisiana, siellä on oma rakennuskin lapsien taidetyölle.
http://www.louisiana.dk/dk
Köpiksen keskustan tuntumassa on kiva ja laaja eläintarha.
Lähistöllä on myös Carlsbergin panimomuseo, johon voi hyvin mennä lastenkin kanssa. Jos olette autolla liikkeellä, niin panimomuseon edessä on (tai ainakin oli) ilmainen parkki, johon voi jättää auton myös eläintarhavisiitin ajaksi.
Lisäksi suosittelen Köpiksen lähistöllä Lyngbyssä olevaa Frilandsmuseetia, joka on suuri ulkoilmamuseo. Eläimiä, vanhoja tanskalaisia rakennuksia, luontoa. Kiva piknik-paikka. Tästä paikasta ainakin meidän vieraat tykkäsivät; pääsi vähän pois turistihulinasta.
Niin, ja muistakaa, että Tanskassa ei käy eurot ja kaikki on tuskallisen kallista.
T: Köpiksessä asunut
Joten ei ole hyviä vinkkejä.
Mutta eilen näin kaupassa KaksPlussan kannessa, että siinä oli matkavinkkejä mm. Kööpenhaminasta. Joten kipinkapin ostamaan se.