Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suomessa lapsilla uskomattoman hyvä hammashoito!

Vierailija
26.08.2010 |

Meidänkin kahden tytön hampaat (10v ja 11v) oiottu niin kauniiksi hammasrivistöksi, eikä maksanut mitään. Ja nykyään tuo oikominen aloitetaan ajoissa, niin kestääkin vähemmän aikaa. Toista se on tuolla muualla maailmassa.



Ja jotkut kehtaa vielä valittaa

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole ikinä kuullut kenenkään valittavan lasten hammashoidoista!

Vierailija
2/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä erittäin voimakastahtoinen mutta herkkä poika.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kunnallisella vain,jos hampaat on tosi vinot - ja riippuu vielä kunnastakin millainen tuuri käy = kuka pääsee hoitoon. Tosi on.

Vierailija
4/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

silloin käytiin joka vuosi tarkastuksissa ja oli fluorinpurskutusta koulussa... hammaslääkäri kävi näyttämässä miten hampaat harjataan



Oma lapsi pääsi ekan kerran tarkastukseen 2-vuotiaana ja on käynyt siellä kerran sen jälkeen, ikää 8.



Juuri oli uutinen, että suomalaiset lapset ovat laiskimmasta päästä hampaiden harjauksen suhteen. Kyllä tuolla on varmasti merkitystä, että hammashoitoa on supistettu, vaikka vanhemmillakin vastuunsa. Muistan, kun aikanaan oltiin maailman huippua.

Vierailija
5/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

alettua joka vuosi ja sitä ennenkin varmaan joka toinen vuosi.Reikiä nolla



Asutteko jossain takapajulassa?

Vierailija
6/6 |
26.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oikomishoitoon pääsyä. Meidän lapsella onneksi niin paha purentavirhe että pääsi hoitoon. Mutta eihän vinoja hampaita tarvikaan oikoa jos vain esteettinen vika. Hoitakoon yksityisellä aikuisena. Itselläni tosi huono purenta ynnä muuta. Ei aikoinaan tehty mitään näille hampaille. Nyt lääkäri sanoi etä jos olisi silloin halunnut kiuntoon niin olisi tarvinnut tehdä jooa joku leukaleikkauus. Sitä ei köyhän talon onneton lapsi saanut 80-luvulla.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä