Milloin lääkärikäynnit raskaana?
Mä en ole vielä kertaakaan käynyt lääkärillä kunnallisesti koska olin käynyt alkuraskauden ultrassa lääkärillä yksityisesti. Nyt rv 20 ja alkaisin jo pikkuhiljaa kaipaamaan lääkärillekin aikaa jotta voisin kysellä esim. supistuksita ja sairaslomista tarkemmin. Vai pitääkö mun tilata yksityiselle aika? Mikä olis hyvä ajankohta? Rakenneultra on kohta, mutta sen tekee kätilö.
Kommentit (8)
Minulla oli ensimmäinen lääkäri viikolla 12 ultran yhteydessä ja toinen viikolla 29. Kolmannesta ei ole tietoa. Näin Turussa.
JA ensimmäisen kerran tällä viikolla lääkäri. kaks kertaa ollu neuvola tätä ennen ja molemmat ultrat..
Näin Helsingissä.
ainoa lääkäri nykyään rv 26 paikkeilla. Muuten tarpeen mukaan. ainakin näin mulle sanottiin. Mut pääset tietty lääkärille jos sulla on ongelmia!
Ainoastaan 20 viikon ultrassa oli kaksi lääkäriä, koska etsittiin erästä suvussa aikaisemmin esiintyvää vikaa.
näin Iso-Britanniassa
noin rv 26 ja 36. Just kävin tänään. :)
tosiaankin kunnasta, täällä 3 lääkärikäyntiä kaikille ei vain ensisynnyttäjille ja ne noin rv 12, 28 ja 36
en inä ole ainakaan käynyt lääkärissä raskauden takia :O
kaks lasta
täällä päin on n.24 viikolla ja sitten 36 viikolla. Toki lääkärille pääsee tarpeen mukaan. Jos on akuuttia vaivaa niin sitten päivystykseen tai omalle lääkärille.
Kannattaa varmaan soitella terkalle ja ilmoitella että haluaisit lääkärille jos kerran oikeasti on sairasloman tarvetta.