Pitäisikö olla ylpeä vai huolissaan? :D
Lapseni näyttää päiväkodissa usein taitojansa huolehtia muista, empatiastako kyse... Hän esim. silitti kärttyisenä heränneen tarhakaverin päätä, kun tämä tuli kiukkuisena välipalalle, lohdutti siis. Hän nostaa tutti-ikäisille tuttia suuhun. Tänään hän antoi surulliselle tarhakaverille rakkaan leikkiautonsa käteen, kaverin suru helpotti, alkoi leikkiä autolla. :)
Tavallaan olen tosi ylpeä, olen opettanut pientäni huomioimaan myös muut ympärillään. Mutta
nyt hassuna äitinä mietin, että onko lapseni liiankin empaattinen. :D
Tästä varmaan ollaan montaa mieltä :) Mutta mitäs mieltä ollaan?
Mielipiteitä?
Kommentit (3)
on samanlainen!
Ihania lapsia nämä tällaiset!
Esikoulussa luokat oli jaettu syntmäpäivän mukaan ja aluksi tyttäreni oli loppuvuoidesta syntyneiden luokalla kuten "kuuluikin". Siellä hän jatkuvasti auttoi pieniä ja osaamattomampia ja suunnilleen unohti omat tehtävänsä kokonaan. Opettajan suosituksesta tyttö siirrettiin alkuvuodesta syntyneiden ryhmään, jossa hän siis oli itse pienin ja siellä alkoi lapsi itsekin kehittyä muillakin alueilla kuin empaattisuudessa!
Nyt ekaluokkalaisena edelleenkin hän kiinnittää paljon huomiota heikompiinsa ja auttaa heitä. Heikompia hän ei kiusaa koskaan, mutta samanvahvuisten kanssa tulee kiistaa, välillä tulistakin. Tyttö ei peräänny toisten ja omia oikeuksiaan perätessään.
Ole ihmeessä ylpeä.