Onko teillä yhtä töykeitä sukulaisia..?
Alkaa jo hajottaa kun sukulaiset, varsinkin lähisuku kuten veli ja vanhempani puuttuvat kiloihini. Koko ajan huomauttelevat että eikö olisi jo aika laihduttaa..tiedän että olisi,mutta en tällä hetkellä vain jaksa..oma perhe on tällä hetkellä koko ajan vaakalaudalla,että tuleeko mulle ja miehelleni ero vai ei..ja olen tunnesyöppö,aina kun tuntuu pahalta niin syön..joo tiedän että pitäs lähtee vaik lenkille tai jotai ku on paha mieli..siksi olenkin nyt lihonut..painoin muutama vuosi sitten 15kg vähemmän..tosin silloin en ollut vielä saanut lastani..raskauden aikana lihoin 20kg.
Eikö se ole ihan mun oma asiani miten paljon painan ja miltä näytän ja koska laihdutan,pitääkö mun mieli pahottaa aina vaan uudelleen..?
Kommentit (7)
muuta en nyt jaksa kirjoittaa, koska menen nyt nukkumaan :D
Tottakai on oma asiasi ja suvun pitäisi pitää leipäläpensä kiinni! :)
tai peräti omainen, mutta 100 x pahempi kuin sun ongelmasukulaisesi. ja aivan eri asiasta.
t.167cm ja 80 kg
Ylipaino ja varsinki nopea lihominen ei ole kaunista eikä terveellistä. Tuota en edes laskisi töykeäksi.
Omat sukulaiseni kyllä latelevat usein ihan oikeitakin törkeyksiä, mutta en jaksa paljoa välittää. Hyvin tullaan toimeen.
Ylimääränen ihra näkyy ja rumentaa kansallismaisemaa...
Eivät kenenkään kilot kuulu sukulaisille, ei tulisi mieleenkään huomautella kenellekään, että pitäisi laihduttaa.
Ilmoita sukulaisille, että ei, et aio laihduttaa, olet tyytyväinen juuri näin. (Vaikket olisikaan, älä anna heille mahdollisuutta ajatella, että itsekin mietit laihduttamista ja he voivat huomauttelemalla "auttaa".) Älä keskustele asiasta sen kummemmin, jos huomauttelevat yhä, sano, että sinä itse kannat omat kilosi, ne eivät ole muiden asia.
jos tähän saakka olet puhunut heidän kuulteen laihduttamisesta, älä puhu enää. Ei sanaakaan kaloreista, liikunnasta, laihduttamisesta tai mistään asiaa edes sivuavasta. Eivät saa ainakaan sinun puheistasi ajatusta alkaa taas puhumaan aiheesta.
t. 9
jos kerran on läski niin miksi sitä ei voi tunnustaa itselleen.
163/92