Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Että ärsyttää lapselleni "pakolla" moskaruokaa tyrkyttävä naapurin rouva!

Vierailija
21.08.2010 |

Olen sanonut hänelle monet kerrat, että lapselleni ei saa antaa heillä ruokaa vaan voisi pyytää 5v odottamaan joko heidän lapsensa huoneessa tai soittaa minut hakemaan lapsen pois leikkimästä.

Joka kerta sama juttu: heidän lapsensa on nirso ja naapuri koittaa saada lapsensa syömään pakottamalla oman lapseni malliksi syömään. Olen pyytänyt lastani kieltäytymään ruoasta tai pyytämään kaverin äitiä soittamaan minut hakemaan lapseni. Todella usein lapseni on kuitenkin "pakotettu" syömään vedoten siihen, että nyt on ruoka-aika ja kaikkien on syötävä. Ruokana on olut aina jotain minusta lapselle epäterveellistä: pelkkiä kylmiä prinssinnakkeja, eineslihapullia, valmisproilerpyöryköitä, lenkkimakkarasiivuja punajuurisalaatilla. Vaikka kuinka olen koittanut naapurille selittää, että lapsen tuntuu muuttuvan helposti ylivilkkaaksi paljon lisäaineita sisältävästä ruoasta ja hänen vatsansa on usein ollut noiden ruokien jälkeen kipeä, niin ei auta. Muutenkaan en taua miksi pakottaa naapurin lapsi syömään kylmiä ruokia oman lapsen innostamiseksi syömään (nirso lapsensa ei syö kasviksia tai lämmintä ruokaa). 5v on vielä liian pieni pitämään puoliaan aikuista vastaan ja mietinkin onko tässä nyt ainut vaihtoehto kieltää ystäsyksiltä leikkiminen naapureilla, kun meidän toiveita ei kunnioiteta lainkaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka edes syöttää tuollasta paskaa lapsille?!?! En päästäisi lasta enää sinne.

Vierailija
2/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kylmiä ruokia. Jossainhan oli jutua, ettei ruokia tarvitse lämmittää samat ravintoarvot on tallella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

joko olet ääliöt tai sitten asut Porvoossa.

Vierailija
4/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

olet niin monet kerrat sanonut asiasta, että jos ei mene perille niin ei voi mitään. Lapsellesikin on taatusti ahdistavaa olla helppoheikkina ja ruokavahtina

Vierailija
5/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä ns tavallisiin aikoihin noin puoliltapäivin ja 17-18-aikoihin. Joka kerta lapsi on kotoa lähteissään syönyt ja olen syömisestä maininnut rouvalle ja toistanut pyynnön, ettei hänelle annettaisi ruokaa, kun ei sitten kotona seuraavalla ruoalakaan maita ja vaikka mitä muita perusteluja kokeillut. Lapsi ei tykkää niistä ruoista eikä ole ollut nälkäinen vaan on väkisin yrittänyt syödä.

Vierailija
6/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä näitä äitejä löytyy. Minullakin yks naapurissa, jolla 1v9kk ja 3v lapset. Siellä syödään lidl:in lihapiirakoita, saarioisten roiskeläppiä yms. Ei koskaan mitään omatekemää vaan näitä valmispaskoja. Kyllä valmis ruokaa voi antaa, annan itse lapselleni 1v valmisruoka purkkeja, luomua tosin. En näe siinä pahaa, koska niissä ei ole lisä tai säilöntäaineita, ovat siten pakattu. Mutta eipä tulisi mieleeni antaa 1v9kk ikäiselle lihiksiä, hampurilaisia ja pizzoja. Se poika vielä sika allerginen, eivät rasvaa sen ihoa yms yms. sellainen naapurinmonsteri mulla :/

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.08.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja itse teet samoin... Ihan sama lukeeko siinä purkissa luomu- vai -kuomu, purkkimoskaahan se on. Siis melkein 2-vuotiaasi syö purkkiruokaa? Milloin ajattelit antaa hänelle tavallista kotiruokaa: 10-vuotiaana vai 18-vuotiaana?



Pata kattilaa soimaa:)