Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Kokkaustaitoiset auttakaa!! Fetapiirakka?!
03.10.2009 |
Suunnitelmani kana-feta-coctailtikuista meni mönkään, kun feta on liian pehmeää (rasvaista?) ja ajattelin, voisinko tehdä jonkinlaisen piirakan aineksista?
Lisäksi löytyisi ainakin tomaattia ja paprikaa, 1 muna, maitoa :)
Sipulia ei ole...
Pystyykö piirakkapohjaan tekemään tuollaisen kana-version, vai mitä tekisin?
Kommentit (2)
Tuohonko ei siis tarvitse lainkaan mitään muna-maito -juttua?
Alanpas heti tekemään.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Tee näin:
Tee itse joku peruspiirakkapohja tai osta valmis kaupasta. Ruskista kana, laita paljon currya ja himppu suolaa. Suolaa ei tarvi paljon, koska feta on suolaista. En laittaisi tomaattia ollenkaan, koska silloin piirakasta voi tulla vetinen. Pilko paprika pieneksi hakkeeksi.
Laita ruskistetut kanat ensin piirakkapohjan päälle, sitten feta ja lopuksi paprikahake. Paprikasta tulee nätti, kun erottuu kivasti valkoisen juuston päältä.
Paista uunissa n. 175 asteessa kunnes alkaa ruskistua pinnalta. Tarkista tietysti pohjan kypsyys ennen kuin otat pois!