Morre kerro jotain satanismista ja miten aiot
Kommentit (17)
Kerro sinä, mitä satanismi on sinun mielestäsi?
ei ap
olo kun olisi jonkun viiden pennin terapeutin sohvalla.
vastakysymyksen teko ei vaikuta kovin älykkäälle
Kerro sinä, mitä satanismi on sinun mielestäsi?
suurin osa ihmisistä sekoittaa saatananpalvonnan ja satanismin toisiinsa. Todennäköisesti ap:kin olettaa morren harrastavan saatananpalvontaa.
Maan Yksitoista Saatanallista Sääntöä
©1967 Anton Szandor LaVey
1. Älä jaa mielipiteitä tai neuvoja ellei sinulta niitä pyydetä.
2. Älä kerro huoliasi muille ellet ole varma, että he haluavat kuulla niistä.
3. Ollessasi toisen asumuksessa, osoita hänelle kunnioitusta tai älä mene sinne.
4. Jos vieras asumuksessasi ärsyttää sinua, kohtele häntä julmasti ja armottomasti.
5. Älä tee seksuaalisia lähestymisyrityksiä ellet saa parittelukutsua.
6. Älä ota sitä, mikä ei sinulle kuulu, ellei se ole toiselle taakka, josta hän selkeästi tahtoo tulla vapautetuksi.
7. Tunnusta magian voima, jos olet käyttänyt sitä saadaksesi haluamasi. Jos kiellät magian voiman kutsuttuasi sitä onnistuneesti, menetät kaiken saamasi.
8. Älä valita mistään, minkä ei tarvitse olla sinun asiasi.
9. Älä vahingoita pikkulapsia.
10. Älä tapa ei-ihmis-eläimiä muutoin kuin hyökkäyksen kohteeksi joutuessasi tai ravinnoksesi.
11. Liikkuessasi puolueettomalla maaperällä, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet.
tämän takia kannattaa perehtyä tarkemmin asiaan.
Esim. tuo "tuhoaminen" kalskahtaa monen korvaan ikävältä ja sanaa on tahallisesti käytetty provosoivasti (LaVey kun oli mitä oli).
Tuhoamisella itse ymmärrän ns. henkisen tuhoamisen, joka siis on puhtaimmillaan huomioimattomuutta. Esim. jos kadulla joku huutelee jotakin, niin hänen tarkoituksensa on luultavasti saada minut reagoimaan asiaan jotenkin. Kun en reagoi, teen tyhjäksi hänen tarkoituksensa ja näin ollen "tuhoan" hänet.
Symboliikkaa.
Täh? tuhoa ja tuhoa...jonkun huutelijan huomioitta jättämisestä pitää kertoa ihan kirjassa ihmisille, miten liityy satanismiin? "Korkealentoista..." Miten joku voi sitoutua uskontoon jossa on tälläisiä elämänohjeita?
Miten joku voi sitoutua uskontoon jossa on tälläisiä elämänohjeita?
Kuten " älä vahingoita pikkulapsia " ? Joo, en kans tajua. :D
"Älä tapa". Pitää ihan kirjassa kertoa ihmisille...
enpä jaksa linkkejä avata
no ei ainkaan varmaan Jeesus?
Jotkut satanistit harjoittavat magiaa, mutta en itse tulkitse sitä yliluonnolliseksi asiaksi, vaan näen ne rituaalit lähinnä itsesuggestiona (millaisena pidän esim. rukoustakin).
miksi ko nimi kuitenkin?? ei ymmärrä ei
kohdasta "Satanismin UKK"
2. Jos satanistit eivät kerran usko Saatanaan, miksi sitten nimi “satanismi”? Eikö se sido ajatusmallia kristillis-juutalaiseen retoriikaan, vaikka itse filosofiassa ei yhteyksiä siihen olisikaan?
Satanismi on syntynyt ja kukoistaa länsimaisen pseudo-kristillisen kulttuuripiirin “ikeen alla”, joten olipa filosofiamme sidoksissa siihen tai ei - mitä se ei ole - ovat elämämme kuitenkin sitä, tahdoimmepa sitä sitten taikka emme.
Länsimainen ihminen oppii pienestä pitäen kristinuskon “kielen”, symboliikan, miksi ei siis käyttäisi “kieltä”, jonka jo tuntee, osoittaakseen nykyisessä elinympäristössämme vallitsevat puutteet ja niiden korjaamisen mahdollisuudet? Nähdäkseni ihminen, joka tarttuu nimeen “Saatana” ja sen kristinuskon mukaiseen “selitykseen” on itse sidoksissa kristillis-juutalaiseen retoriikkaan, toisin kuin satanisti, joka pystyy käyttämään ko. nimeä “omiin tarkoituksiinsa” - “taistelemaan maailmassa vallitsevaa vääryyttä vastaan sen omin asein”.
Satanismissa “Saatanan” ainoa nimi ei ole “Saatana” - Satanic Bible:ssakin luetellaan n. kolmen sivun mittainen lista vanhoja tai vielä vanhempia jumaluuksia, joiden nimeä voi esim. rituaaleissa käyttää “Saatanan” asemasta tai rinnalla - hindulaisesta kulttuuripiiristä tuleva satanisti käyttänee luultavasti mieluiten “Saatananaan” Shivaa tai Kalia jne.
Niin kauan kuin uskontoja on ollut olemassa, on niissä “pyritty kohden hengen- ja halveksuttu lihan riemuja”. Näitä kahta on pidetty toisilleen vastakohtaisina, maallisia nautintoja paheksuttavina ja niistä pidättäytymistä oikeellisena tapana valmistautua “jumalan valtakuntaan siirtymiseen”.
Satanismi on lihan ja maallisen uskonto - se pitää nautinnoista pidättäytymistä epäluonnollisena ja tätä elämää mahdollista tulevaa “sielun vaellusta” tms. tärkeämpänä. Evil they name us - evil we are, jos tämä on “pahaa” ja “väärin”, niin olkoon - he nimesivät meidät, mutta me kannamme nimeämme ylpeästi, edustaen avoimesti kaikkien “hengen uskontojen” vastustajaa ja vastakohtaa!
---
Lisään vielä, että tässä kohdin on ymmärrettävä LaVeyn taustoja. Hän oli ammatiltaan mm. sirkustirehtööri :) Hänen tarkoituksenaan oli nimenomaan provosointi ja hätkähdyttäminen. Siksipä nimi on se mikä on.
Suomen kielessä satanismi sekoittuu helposti saatananpalvontaan. Englannissa ero on selkeämpi; satanism vs. devil worship
Maan Yksitoista Saatanallista Sääntöä ©1967 Anton Szandor LaVey 1. Älä jaa mielipiteitä tai neuvoja ellei sinulta niitä pyydetä. 2. Älä kerro huoliasi muille ellet ole varma, että he haluavat kuulla niistä. 3. Ollessasi toisen asumuksessa, osoita hänelle kunnioitusta tai älä mene sinne. 4. Jos vieras asumuksessasi ärsyttää sinua, kohtele häntä julmasti ja armottomasti. 5. Älä tee seksuaalisia lähestymisyrityksiä ellet saa parittelukutsua. 6. Älä ota sitä, mikä ei sinulle kuulu, ellei se ole toiselle taakka, josta hän selkeästi tahtoo tulla vapautetuksi. 7. Tunnusta magian voima, jos olet käyttänyt sitä saadaksesi haluamasi. Jos kiellät magian voiman kutsuttuasi sitä onnistuneesti, menetät kaiken saamasi. 8. Älä valita mistään, minkä ei tarvitse olla sinun asiasi. 9. Älä vahingoita pikkulapsia. 10. Älä tapa ei-ihmis-eläimiä muutoin kuin hyökkäyksen kohteeksi joutuessasi tai ravinnoksesi. 11. Liikkuessasi puolueettomalla maaperällä, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet.
oli tuo seinälläni... nykyinen mies ei ymmärtänyt joten otin pois mutta muistan melkein ulkoa :) t. pienen peikkotytön äippä
"Älä tapa". Pitää ihan kirjassa kertoa ihmisille...
Morre, kristittyjen auktoriteetti on Jumala ja Raamattu on uskon mukaan Jumalan puhetta ihmiselle. tämä satanistien kirjallisuus on tietty kirjailijan omaa tuotantoa.... Vai kutsuuko hän itseään profeetaksi, onko saannut näyn jostain. Ymmärrätkö, että kaikki eivät voi verrata Raamattua ja sen ohjeita ja käskyjä ja tämän mainitsemasi entisen sirkustirehtöörin ohjeita keskenään?
irroitetaan asiayhteydestään.
Tarkoitin siis tosiaan vain sitä, että minusta on ihan sama asia onko joku "itsestäänselvä" asia kirjoitettu Raamattuun vai Satanic Bibleen. Yhtä lailla siis molemmat ovat "ihan kirjassa" ihmisille ohjeena, mitä tämä yksi kommentoija huvittuneena huomautti.
Ja joo. LaVey ei väittänyt olevansa minkään sortin profeetta.
Ihanaa, että joku jaksaa selittää satanismin ja saatananpalvonan eroja kunnolla. Itse olen aivan liian monta kertaa kohdannut silkkaa vihamielisyyttä, jos olen millään tavalla ilmaissut olevani satanisti. Nykyisin pidän tällaisia henkilöitä lähinnä typerinä, lukisivat ensin vaikka tuolta pakanaverkon sivuilta tuon selityksen ennen minun tuomitsemistani..
Arvostan, kiitos MorreD. :)
T: toinen (vai ties kuinka mones?) satanisti
Pakanaverkon sivuilta
http://www.pakanaverkko.fi/uskonnoista/satanismi
Myös Merja Hermosen väitöskirja Pimeä hehku: Satanismi ja saatananpalvonta 1990-luvun suomalaisessa nuorisokulttuurissa on oikein hyvä tietolähde.
En aio opettaa satanismia mitenkään kenellekään. Kun lapseni on isompi ja hän asiasta kysyy, niin kerron mielelläni mistä tietoa saa ja tottakai voin pohdiskella eri kysymyksiä asiasta.