Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vakuutusyhtiön vaihto ja lasten sairauskuluvakuutukset

Vierailija
05.08.2009 |

Meillä olisi aiheellista kilpailuttaa koko kodin vakuutusturva. Vakuutuksemme ovat nyt If:ssä ja paketissa on kotivakuutuksen, henkivakuutuksen, matkavakuutusten ja autovakuutuksen lisäksi kolmen lapsemme tapaturma- ja sairauskuluvakuutukset.



Jos vaihtaa vakuutusyhtiötä, sulkeeko uusi vakuutusyhtiö aina sairastetut sairaudet uuden vakuutuksen ulkopuolelle? Esim. kuopuksellamme on ollut 4-vuoden aikana ehkä 5 korvatulehdusta, jotka ovat aina parantuneet jälkitarkastukseen mennessä. Viimeisen vuoden aikana korvatulehduksia ei ole ollut ollenkaan ja mistään korvakierteestä ei ole kyse, vaan ne ovat aina liittyneet johonkin yleissairauteen, nuhaan jne.



Onko kenelläkään kokemusta siitä, onko meidän toivotonta saada kuopukselle esim. Tapiolasta vakuutus, joka edelleen korvaisi satunnaisista korvatulehduksista aiheutuneet hoitokulut vai onko se tyyliin automaattiratkaisu että kerran sairastettu, ikuisesti vakuutuksen piiristä poissuljettu. Myös muilla lapsillamme on vuosien kuluessa hoidettu milloin rotaa, milloin vauvan rs-virusta ja milloin tutkittu vatsakipuja.



Ei jaksaisi sitä rumbaa käydä läpi jos lopputulos on joka tapauksessa se, että lapset eivät vakuutusta uudesta yhtiöstä saa.

Kommentit (3)

1/3 |
05.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin äkkiä sen hoksaa miksi se ei tule suostumaan lastesi sairastamisen maksajaksi :(

Vierailija
2/3 |
05.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin sen ajattelinkin menevän.



Ymmärrän siis tavallaan oikein hyvin. Tuntuu vaan toisaalta kohtuuttomalta, että kun olet hoitanut lasta tunnollisesti ja tutkituttanut vaikkapa vatsakipuja ilman mitään löydöksiä, voidaan sit loppuelämän sanoa että on olemassa oleva sairaus.



On muuten vakuutusyhtiölle hyvä setti nuo lasten vakuutukset - kun kerran sairastat korvatulehduksen vauvana, et enää voi vakuutusyhtiötä vaihtaa. Kun usein ne on vielä sidottu siihen, että kotivakuutus on samassa yhtiössä.



Ilmeisesti siis toimittamalla koko sairaushistorian vakuutusyhtiöön tekevät sit lopullisen arvion, mutta epäilen että nuo muutaman tavalliset pikkulasten sairaudet riittävät siihen, ettei vaihto lopulta kannata (huonommat korvausehdot tai kalliimpi vakuutus ilman kotivakuutusta If:ssä)



Elämä on :)



T:ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

etyyä sen yhtiön kanssa olet naimisissa josta olet alunperin sairaskuluvaakutuksen ottanut - kun ne on vielä aina liitetty kotivakuutukseen ja ovat kalliimpia ilman sitä....

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan kaksi