Lue keskustelun säännöt.
Vauva sai rotarokotteen viikko sitten, onko mahdollista että tartutti 3,5vuotiaan?
10.10.2009 |
Joka nyt oksentelee, ripuloi ja lämpöilee. Oksentelu alkoi torstai-iltana.
Kommentit (6)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Eli teillä on aukko vaippa- tai käsihygieniassa.
siivoaa. Toivottavasti se saa taudin. Kyllä mullekin vauvan rokotteen antanut th sanoi että viikon päästä rokotteesta virusta on eniten kakkavaipoissa ja niistä voi taudin saada.
Rokotteen vuoksi ulosteessa on noin 6-8vrk rokotteen saannin jälkeen rotavirusta joka tarttuu hyvin herkästi. Meille nimenomaan painotettiin nlassa että täytyy olla erittäin tarkka kakkavaippojen vaihdon kanssa varsinkin viikko rokotteen saannista.
rokote sisältää eläviä heikennettyjä viruksia; ne saattavat aiheuttaa vatsataudin oireita eli vatsanväänteitä, löysiä ulosteita yms. Mutta varsinaista tautia niistä ei saa, muutenhan sen saisi ensimmäiseksi rokotettu lapsi!
Sattuman kaupalla vanhempi lapsi on saanut jonkun toisen viruksen aiheuttaman vatsataudin samaan aikaan.