Vauva KAKOO öisin ja tekee ihme "liikkeitä", kuin nakkelisi niskoja, onko ok???
Meillä vauva kakoo öisin, siis nousee jotain puklua tms. selkeesti mahasta suuhun ja sitä kakoo ylös ja nielee ja nakkelee niskoja naama punaisena, ilmeisesti, että menis puklu alas. Sitten huokaisee, haukottelee ja rauhottuu.
On vähän oudon näköistä, kai ok?
Vauvalla myös mahavaivoja ja kipristelee niitä miten sattuu ja asennot vaihtelee niin, että on poikittain sängyssä.
Onko tuttua, vauva kuukauden ikäinen???+
Kommentit (13)
kannattaisi. vauvan voit laittaa nukkumaan kyljelleen tyyny selän taaksen jolloin puklu pääsee vapaasti tulemaan.
jos siis puklua nousee. Tapahtuuko tätä makuulla vain? Onko pystyssä parempi olla?
Näyttäisin lääkärille. Omat kokemukset terveyskeskuslääkäreistä niin ala-arvoisia, että veisin suoraan esim mehiläiseen/diacoriin lastenlääkärille. Olisimpa itsekin vienyt lapsen tuolloin jo, enkä uskonut neuvolan ja terveuskeskuslääkärin väheksyntää, että vauvat on niin erilaisia... Lastenlääkäri todella osaa asiansa. Kai tellä on vakuutus vauvalle?
kaikki puklu ei todellakaan johdu mistään refluksista. aina sama juttu. kohta joku tulee ehdottamaan allergioita.
jos ap koittaisi ensin opetella röyhyttämään sen vauvan ja vaikka puklailisi silti, ei ole mitenkään erikoista. muutoin joka vauvalla todettaisiin refluksitauti.
2
suositukset sanoo, ettei enää tarvitsisi röyhtäyttää, mutta tosiaan hyvähän se olisi jos ilmavaivaakin on. Ainut juttu on, että 1kk vauvaa on kovin vaikea röyhtäyttää. Ne kun usein nukahtaa siihen tissille/pullolle. No kuitenkin kokeile ap röyhtäyttää syötön puolessa välissä ja tosiaan sitä pientä puolikylkiasentoa yöllä nukkuessa. Neuvolassa keskustele asiasta ja jos tuntuu niin sitten tosiaan joko neuvolan lähetteellä tai sitten yksityiselle näytille jos sieltä jotain pientä refluksia löytyisi. Tosin aika normaalilta kuulostaa, mutta varsinkin jos lapsi ei ole tyytyväinen ja vanhemmat ei enää jaksa, niin oman sielun rauhan vuoksi sinne näytille.
puklaukseen!
Tunsin erään 12-vuotiaan, joka tukehtui yöllä omaan oksennukseensa.
Ainut juttu on, että 1kk vauvaa on kovin vaikea röyhtäyttää. Ne kun usein nukahtaa siihen tissille/pullolle. .
Mikä siitä niin vaikeaa tekee?
Pitelee vauvaa pystyasennossa vaikkapa olkaa vasten. Mikä siinä on vaikeaa?
Vaikka olisi nukahtanutkin.
Nyt en enää kestä teitä uusavuttomia kakaroita!
puklaukseen!
Tunsin erään 12-vuotiaan, joka tukehtui yöllä omaan oksennukseensa.
ja oksennus on ihan eri asia. se 12v. oli varmaan juonut vähän liikaa tai jotain.
Ainut juttu on, että 1kk vauvaa on kovin vaikea röyhtäyttää. Ne kun usein nukahtaa siihen tissille/pullolle. .
Mikä siitä niin vaikeaa tekee?Pitelee vauvaa pystyasennossa vaikkapa olkaa vasten. Mikä siinä on vaikeaa?
Vaikka olisi nukahtanutkin.Nyt en enää kestä teitä uusavuttomia kakaroita!
tämä 22v. kakara osaa ihan hyvin hoitaa lapsensa. jopa ilman refluksi, possunuha tai jotain muuta hysteriaa
2
puklaukseen!
Tunsin erään 12-vuotiaan, joka tukehtui yöllä omaan oksennukseensa.
ja oksennus on ihan eri asia. se 12v. oli varmaan juonut vähän liikaa tai jotain.
Tämä lapsi oli tukehtunut yöllä oksennukseensa.
Eivät kaikki sen ikäiset kuitenkaan viinaan kuole ja sen jälkiseuraamuksiin.
Jos teillä on yleistä, että lapset kuolevat viinanjuontiin tai sen seurauksiin ei se kuitenkaan tarkoita sitä, etteivätkö muut 12-vuotiaat voi elää ihan normaalia lapsuutta. Elleivät sitten kuole oksennustautiin ja vedä yöllä vahingossa sitä henkeensä.
Pyydä anteeksi!
Ei se minusta uusavutonta tee, jos kokemusta kuitenkin on kahdesta lapsesta, jotka kumpikaan eivät alkaneet kunnolla röyhtäisemään ennen kuin olivat muutaman kuukauden vanhoja. Ja sen takia sanoin, että röyhtäyttää kesken syötön. Minun lapset eivät unissaan röyhtäisseet vaikka olisit hieronut selkää, taputtanut selkää tai taputtanut pyllyä kun olalla olivat.
Ainut juttu on, että 1kk vauvaa on kovin vaikea röyhtäyttää. Ne kun usein nukahtaa siihen tissille/pullolle. .
Mikä siitä niin vaikeaa tekee?Pitelee vauvaa pystyasennossa vaikkapa olkaa vasten. Mikä siinä on vaikeaa?
Vaikka olisi nukahtanutkin.Nyt en enää kestä teitä uusavuttomia kakaroita!
iahan samalta kuin meidän 3kk vauva tekee, on tehnyt aina. Ruokailun jälkeen jonkun ajan kuluttua saattaa nieleskellä naama punaisena, jos hereillä saattaa parkaista pikaisesti, mutta rauhoittuu het. Olen käsittänyt, että joko on mennyt väärään kurkkuun maitoa(joskus syönnin aikanakin) tai sitten tosiaan puklua nousee kurkkuun. Sillä sinällään röyhtäyttämisen kanssa ole tekemistä, jotkut vauvat päästelee helpommin takaisin kuin toiset.Röyhtäys toki auttaa muutoin ja mielestäni kyllä kannattaa pitää hetki pystyasennossa ruuan jälkeen. Pienikin vauva osaa röyhtäistä ja jos on tiukassa niin hetki olkapäällä tai rinnalla meillä on auttanut. Mutta ap: se on hurjan näköistä, mutta helpottaa ajanmyötä, kun vauva kasvaa ja mahaportti "tiivistyy".Jos innokaskakoja, niin kannattaa tosiaan laittaa kyljelleen nukkumaan.
Neuvolan ohjeen mukaan aloin tarjota tissiä useammin ja heti kun vauva ei imenyt enää kunnolla lopetin ruoan tarjoamisen. Nälässä en tietenkään pitänyt. Röyhtäytin mahdollisimman hyvin jne. Näillä konsteilla ongelma on ainakin vähän helpottanut.
Meillä vauva alkaa huitoa käsillään heti, kun puklu on tulossa, jos on makuulla. Nostan samantien ylös, myös öisin. Minusta on kamalaa katsoa, kun vauva yrittää selvitä ylösnousevasta ruoasta makuullaan. TUntuis varmaan itsestäkin aika häijyltä jos oksennus ois tulossa ja pitäis vaan maata.
Meillä 3 kk ikäinen vauva,syntymästä asti oksentelua/voimakasta puklailua,äidinmaitoa ei kauaa saanut,koska sitä ei vaan tullut riittävästi.Puklailuun eivät auttaneet röyhtäytykset kesken ja jälkeen ruokailun,ruokaa tuli ylös vielä tunteja syömisen jälkeen,välillä niin,että nousi nieluun,josta vauva sen nieleskeli takaisin alas,välillä taas normi puklu tai "lensi kaaressa".Kaikki ruokakaupan vastikkeet kokeiltiin;kaikilla sama tulos:eivät pysy sisällä,vauvan painokaan ei noussut kunnolla.
Lähetteellä omasta neuvolasta sairaalaan tutkimuksiin,epäily lehmänmaitoallergiasta,maidon sijaan tuotetta,josta pilkottu kaikki allergisoiva pois,sekään ei sisällä pysy,joten nyt taas sairaalassa tutkimuksissa(röntgeniä yms.),josko ois rakenteellista ongelmaa.
Ja sain kuulla lausahduksia,(jotka tuntuivat loukkaavilta)kuten "no,vauvathan pulauttelee",mutta äiti on se,joka parhaiten vauvansa tuntee,joten kannattaa tehdä niin kuin itsestä parhaalta tuntuu,omaa jaksamista ja vauvan terveyttä ajatellen. Ja nyt kova ikävä,kun ei joka päivä voi olla vauvan kanssa sairaalassa,välimatka pitkä ja kotona muita lapsia,joiden hoito ei niin helposti järjestykään,että pääsisi sairaalaan olemaan.