Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko nyt jotenkin trendikästä saada esikoinen nelikymppisenä?

Vierailija
31.07.2009 |

Vaikka kuinka monta kertaa tämänkin kesän aikana olen nähnyt lehtijuttuja, joissa esitellään nelikymppisenä ensimmäisen lapsensa tehnyt julkkis ja samalla listataan kuinka moni muukin on saanut vauvansa kypsällä iällä. Onko tästä tullut jotenkin muoti-ilmiö, että ihannoidaan kypsällä iällä raskautuvia? Riskithän ovat suuret, kun ikää tulee lisää.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

riskit nyt niin valtavat ole... Ja ihmiset ja ajat ovat muuttuneet. Elinikäkin on kasvanut ja elämäntyyli muuttunut. Jollekin sopii tehdä lapset nuorena, toiselle vanhanan. Ihanaa, että se on mahdollista.



T. yksi terveen lapsen luomuna melkein nelikymppisenä saanut...

Vierailija
2/4 |
31.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä henkilö on nelikymppisenä ehtinyt tehdä muutakin ja näkynyt jo aikansa julkisuudessa, joten hän kiinnostaa persoonana enemmän kuin joku 18-vuotias lukiolaistyttö. Siksi nelikymppisistä äideistä kirjoitetaan enemmän kuin nuorista äideistä. Ei siinä ole mitään uutta.



Nykyään kun ehkäisykeinot ovat tehokkaita, ymmärretään, että moni nelikymppisenä lapsen (ehkä esikoisen) saanut todella on halunnut lapsen, eikä se ole ollut vain vahinko vanhalla iällä (kuten ehkä aiemmin).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja 30+ äidiksi=)

Vierailija
4/4 |
31.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vuotiaita, ovat Suomessa ikäryhmää jolle "kaikki" on ollut mahdollista. Elämä siis ole mennyt kansakoulupohjalta samassa kunnassa eläen ja kuollen, vaan on ollut MAHDOLLISUUS valita toisinkin, eli interreilata, mennä kielikurssille, opiskella jne. jne.



Eli he ovat tienneet mitä maailmalla on tarjota, kunnon ehkäisyvälineet jne. Ei ole siis lauantaitanssien jälkeen tarvinnut pamahtaa paksuksi oman kylän pojalle, vaan on voinut seikkailla maialmalla, opiskella ja luoda uraa, ja vasta "vanhoilla päivillä" perustaa se perhe.



Samaa vapautta ei heitä hieman vanhemmilla ollut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yhdeksän