Ero tulee -miten vauvan ja isän tapaamiset?!
Ero nyt sitten kumminkin tulee, hyvästä yrittämisestä huolimatta. Miten ihmeessä pienen vauvan ja isän tapaamiset järjestetään? Lapsi on nyt siis 1kk ja isä muuttaa meiltä pois heti kun löytää asunnon.
Alkuun voi tietty käydä lasta katsomassa milloin haluaa (toivottavasti usein) ja olla lapsen kanssa kahdestaankin, jos vaikka hoidan jotain omia menoja isän ollessa täällä.
Missä vaiheessa sitten olisi hyvä antaa isälle lapsi yöksikin? Yösyötöt pitää tietysti olla lopetettu, joten ei ainakaan alle puoli vuotiaana?
Entä missä vaiheessa sitten aletaan siihen perinteiseen "joka toinen viikonloppu"-tapaamistahtiin (tai johonkin vastaavaan systeemiin)?
Surettaa kovasti lapsen puolesta, että miten hänen ja isän suhteen käy. :(
Onko kokemuksia ja miten olette asian ratkaisseet?
Kommentit (5)
esim. yhden päivän/illaan, tai vaikka yön yli. Maitoa voit lypsää ja antaa mukaan niin yösyöttö ei ole ongelma:)
Lapsi kyllä pärjää isän kanssa hyvin, jos tuntee hänet. Eli mielummin lyhyitä tapaamisia paljon kun joka toinen viikonloppu. Mitä isommaksi tulee, sitä pidempiä tapaamiset voivat olla.
Vuoden ikäisenä, kun imetys loppui, oli sitten eka kerran yötä isän luona.
Tosiaan varmaan kannattaa yrittää noita usein, vaikka lyhyitä-tapaamisia sitten alkuun. Jotenkin nyt tuntuu, että ainakaan vielä puolivuotiastakaan en haluaisi antaa kellekään yöksi pois kotoa. Voi tietty mieli muuttua, kun jään yksin pienen kiljukaulan kanssa... ;)
Toistaiseksi isä on onneksi ollut halukas tapaamaan lasta, mutta kuka tietää tulevasta.
Ap.
todella vaikeaa laittaa pieni viikonlopuksi jonkun seuraan, kun kemiat ei kohtaa.
sillä kun mieheni muutti pois luotamme hän jätti myös lapsen tapaamiset siihen. Alussa sanoi kyllä olevansa paljon lapsen kanssa ym mutta nyt lapsi on jo pian 2v ja isä on tavannut lastaan reilusti alle 10kertaa.
Tuo kuulostaisi fiksulta että alussa mies tulisi luoksesi lasta tapaamaan tai olisi lapsen kanssa muualla lyhyitä hetkiä, ja yövierailut voisi aloittaa sitten myöhemmin, 6-12kk iässä (jos isän ja lapsen suhde näyttää kehittyneen hyvin ja lapsi luottaa isään.)
Ja varmaan siinä 1v-1,5v iässä voisi lapsi olla pidempiäkin aikoja isänsä kanssa, eli siis viikonloppuja tai miten tapaamiset sovitte.
Pääasia että mies on kiinostunut olemaan läsnä lapsen elämässä ja tapaa tätä säännöllisesti :)