Nimivinkki kaikille:
Just se nimi josta tykkäätte. Älkääkä korvaanne lotkauttako haukkujille. Oli se nimi sitten "liian yleinen", "liian outo", "mummonimi" tai "liian vierasperäinen".
Veetin äiti jolla rautainen itseluottamus. ;)
Kommentit (7)
Mikään nimi ei ole sellainen josta kaikki pitäisi. Top-nimet on kuitenkin sellaisia joista suurin osa sentään pitää, eivät ne muuten suosikeiksi nousisi. Ollaan ylpeitä että olemme löytäneet lapselle nimen josta niin moni muukin pitää :). Uniikkinimiä ei ehkä haukuta kun ne ei tule edes haukkujien mieleen, suosikkeja on helpompi pilkata.
Venlan äiti
yleisiä kuin 70-luvun suosikkinimet esimerkiksi olivat. Meillä miehen kanssa on molemmilla tuollaiset yleiset nimet, emmekä koe niistä millään tavalla kärsineemme. Esikoisemme sai nimekseen Elias ja tosi monet ovat moittineet, etteivät ikinä olisi laittaneet tuollaista yleistä muotinimeä. Kuluneen viiden vuoden aikana meidän tuttavapiiriimme, päiväkotiryhmiin, jne ei kuitenkaan ole ilmaantunut ainuttakaan saman nimistä lasta.
Mutta meidän mielestä se on iki-ihana nimi, paras ikinä :o)
Meillä on lapsella kolme nimeä. Kaksi niistä "liian vierasperäisiä", yksi "mummonimi", yksi on "liian outo" ja yksi "ei sovi sukunimeen"
Pojallani on nimi josta pidämme ja sopii hänelle mainiosti.
-Leinon äiti
ja Emmakin meiltä löytyy :o)