Oletteko herkutelleet tänä iltana?
Tuli huono omatunto, kun olen vetänyt herkkuja koko illan kaksin käsin, joten ajattelin, että jos saisin pari kohtalotoveria, niin ei tuntuisi niin pahalta =)
Illan saldo:
- mokkapaloja
- irtokarkkeja
- juustonaksuja.
- kaksi voileipää (nämä ei ole herkkuja minulle, mutta lisäsin ne listaan, sillä söin ne vaikkei ollut edes nälkä, eli turhaan...)
Nyt on sekä paha olo että morkkis ;o)
Kommentit (4)
Mies ja esikoinen reissussa tämän viikonlopun ja minä kaksin tissivauvan kanssa kotona. Nyttenkin tässä vieressä melkein kokonaan syöty suklaalevy ja suolapähkinöitä. Eilen kauppareissulla oikein hamstrasin itselleni herkkuja.
ja irtokarkkeja, mut eilen illalla menikin n. 150 g suklaata ja päälle vielä jäätelötuutti. Mutta pitkän ajan seuranta osoittaa, että mulla ainakin tällainen viikonloppuherkuttelu nimenomaan auttaa pitämään painon hallinnassa ja pään kasassa. Eli viikolla syön tosi terveellisesti ja aika niukastikin. Sitä ei kuitenkaan jaksa kuin sen max. 5-6 päivää putkeen, sitten on pakko antaa aineenvaihdunnalle pieni potku persuuksiin. Kummasti jaksaa taas maanantaina jäystää salaattia ja sanoa kahvipullalle kiitos ei. ;) Eli ap, morkkis sikseen.
Olen syönyt tänään 2 suklaapatukkaa, jäätelön, puoli kääretorttua ja puoli levyä suklaata.
sitten vielä liian monta palaa ylimakeaa omenakakkua ja Danone-jogurtin.