Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rh-negatiivisen äidin raskaus

Vierailija
29.07.2009 |

Voiko toinen raskaus edetä normaalisti vaikka äidille olisi sairaalassa unohdettu antaa se anti-D (mikä lie) rokote? Itseäni alkoi asia kaihertaa vaikka ei toista lasta nyt suunnitteilla olekaan. synnytyskertomuksessa ei mainintaa verinäytteen ottamisesta lapsen kohdalla, itselläni ei äitiyskortissa puolestaan mitään siitä rokotteesta. En tosin tiedä vaikka lapsikin olisi negatiivinen. Ja tiedän, voin kysyä sairaalasta (vaikka synnytyksestä jo aikaa) mutta ajattelin esin täällä pohtia..

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos negatiivinen niin sinulla ei ole mitään hätää. Jos positiivinen niin olet aivan varmasti saanut sen anti-Dn sairaalassa ensimmäisellä kerralla. Vasta-aineita seurataan raskauden aikana. Mahdollisen keskenmenon jälkeen on myös saatava anti-D, jos isä on Rh+.



Soita sairaalaan ja kysy äläkä ruikuta täällä joka päivä. Johan sinä olet kuin se yksi sekopää, joka jauhoi kuolemastaan puoli vuotta.

Vierailija
2/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en todellakaan ole kuolemasta jauhanut puoli vuotta sitten. POhdi hiukan mitä sanot. Jos täällä kysytään pillun ulkonäköä muilta niin luultavasti tästäkin aiheesta voi asiallisesti keskustella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se joka täällä alinomaa kyselee, että tohtiiko aloittaa mielialalääkityksen..? Jos on, niin syytä olisi.

Vierailija
4/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joten oletan, että olet sen saanut. Hyvä tietenkin varmistaa asia. Minulle sanottiin, että isän veriryhmällä ei ole väliä, ei sitä edes kysytä / testata (voisihan vaikka olla niin ettei ko. "isä" olekaan isä ;). Eli äitiä hoidetaan aina "varmuudenvuoksi". Ja jos raskaudessa on veristä vuotoa, se vasta-aine pitäisi antaa sillonkin.

Vierailija
5/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

etkä siksi saanut rokotetta

Vierailija
6/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus vain nousee pintaa asioita jotka vaivaavat mieltä. Sorry siis jos vaivasin jonkun aamumielen"rauhaa" :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni on siis positiivinen ja meidän lapsemme ovat myös. Kolmannessa raskaudessa vasta-aineet nousivat, mutta pysyivät kohtuullisella tasolla. Kaikki meni hyvin ja vauvakin voi hyvin. Vauvan hemoglobiinia seurataan syntymän jälkeen kolme kuukautta, koska vasta-aineet vaikuttavat vauvan veressä niin kauan.

Vierailija
8/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan vasta-aineita testataan jokaiselta rh- -äidiltä raskauden aikana ja syntyneen lapsen veriryhmä määritetään napaverestä.



Minäkin veikkaan, että ap:n lapsi on rh-. Mutta soita ihmeessä sairaalaan ja kysy!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se huomattaisiin seuraavassa raskaudessa normaaleissa tutkimuksissa. Sen verran hitaasti pahenee. Sitten seurattaisiin vauvan tilaa. JOs tilanne pahenisi vauvalla, voitaisiin sitäkin asiantilaa hoitaa.



Itse olin huolissani, koska mulla eka raskaus meni kesken, eikä kukaan antanut mitään piikkiä.Sen tiimoilta tutkin tota asiaa.



Sittemmin ei ole ollut mitään ongelmia kolmessa raskaudessa. Yksi lapsista taitaa olla negatiivinen jos oikein muistan enkä piikkiä sillon saanut.

Vierailija
10/10 |
29.07.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni kätilöt alkoivat touhuta vauvan kanssa jotain synnytyksen jälkeen, onneksi olin sen verran tolpillani, että tajusin kysyä, että mistä te oikein puhutte. Selittivät, että kun vasta-aineet olivat näytteissäni olleet koholla... Eipä vain pitänyt paikkaansa. Papereihini oli siis kirjattu jonkun toisen verikokeiden tulokset.. Jäin vain miettimään, mitenköhän tämän, jonka tulokset ne olivat, oli sitten mahtanut käydä..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän viisi