Miksi 7-v:n iho kutisee joka paikasta, mutta mitään ei näy?
Kutina alkoi muutama päivä sitten kyynärpäistä ja reisistä. Silloin kutiavat kohdat olivat selvästi kuivempia ja laitoin niihin rasvaa.
Nyt tyttö valittelee kutinaa "joka paikassa", mm. reisissä, säärissä, pakaroissa, selässä, kyljissä ja niskassa. Ainoastaan paikoitellen iho voi olla hieman karhea tai hikinäppyinen. Suurimmaksi osaksi, esim. selässä, iho on kuitenkin täysin normaalin näköinen.
Mistä tuo voi johtua? Pesuainetta tms. emme ole äskettäin vaihtaneet.
Kommentit (2)
Kuulostaa syyhyltä. Monesti alkaa infernaalisella kutinalla ja vasta myöhemmin tulevat ihomuutokset. Hoitona on Nix-voide. Syyhykutina on pahin iltaisin ja öisin. Tarkkaile alkaako muita perheenjäsenioä kutittaa.
yllä ollut joku uusi vaate? Uudet lakanat? Syönyt jotain poikkeavaa? Ensin sulkisin pois allergian mahdollisuuden, jos kerran mitään ihottumaa ei ole näkösällä.
Ihon kutina voi johtua hurjan monesta asiasta: syyhypunkista, ihotulehduksesta (hiiva, streptokokki tms), ihottumasta, rokosta. Mutta tuollainen nopeasti koko kroppaan leviävä kutina ilman mitään ihomuutoksia on minusta aika erikoinen juttu.
Vie lääkäriin, jos et pian keksi selitystä eikä rasvaaminen auta.