Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
12-vuotias poika huuteli leikkipuistossa muille lapsille mm. "Mä tuun vetää..
26.07.2009 |
teitä per*eeseen!" "V*tun ryss*t sa*tana!" jne. Minun puolestani varhaisteinit saavat kyllä viettää aikaa leikkipuistoissa, mutta voisivat vanhemmat kyllä vähän opettaa käyttäytymistä julkisilla paikoilla. Usein paikalle päristelee myös n. 15-vuotiaiden jengi mopoillaan, heidän jäljiltä paikat täynnä tyhjiä limupulloja ja karkkipapereita.
Eikö nuorisolle ja varhaisnuorille pitäisi olla enemmän vapaa-ajanviettopaikkoja, ettei tarvitsisi tulla leikkipuistoihin mesoamaan?
T: Kukkahattutäti
Kommentit (2)
Oisit huutanu, että millä säkin vedät, pikkurillilläkö?
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Huomiotahan tuo 12-vuotias selvästi haki, varmaan ongelmallisista oloista (joissa ei ole sellaisia aikuisia, jotka opettaisivat, miten ollaan julkisilla paikoilla). Ehkä kotona ei saa aikuiskontakteja ja nyt kun ei ole kouluakaan, oli jotenkin kateellinen pienille lapsille ja heidän saamalleen huomiolle.
Ja mopojengin osalta ei kuulosta kovin pahalta, jos siellä on limupulloja ja karkkipapereita, voisi nimittäin olla rikottuja kaljapulloja, tupakantumppeja ja räkäklimppejä. Ei siis kovin pahisjengi kyseessä? Käy joskus ilta-aikaan puistossa, kun se porukka siellä on, ja juttele, että roskat roskiin. Ei nuoria tarvitse pelätä, ajattelemattomiahan ne voi olla, mutta kyllä aikuisen pitää uskaltaa olla aikuinen, vaikka lapsi olisikin isokokoinen ja teini. (Tietty järkeä pitää käyttää, eli jos siellä onkin ronskimpi jengi koolla, ei toki sitten kannata mennä juttusille vaan vaikka ihan poliisia paikalle, jos sotkeminen on järkyttävää ja porukka päihtynyttä.)