Onko 6-vuotiaalla jotain vialla, vai onko normaalia itsenäistymistä?
Ennen halusi olla aina siellä missä muutkin, yleensä siis olkkarissa. nyt n. kuukauden ajan on sulkeutunut huoneeseensa, laittaa oven kiinni, eikä halua ketään sinne, edes katsomaan mitä tekee.
Kommentit (11)
Toisillahan tuossa iässä löytyy se oma seksuaalisuus..
Muistan kyllä omat leikit tuon ikäisenä.
Vierailija:
Toisillahan tuossa iässä löytyy se oma seksuaalisuus..
Muistan kyllä omat leikit tuon ikäisenä.
Ydin viestissä oli, että keskustele rauhassa lapsen kanssa. Kuulostaa melko rajulta, jos hän yhtäkkiä on alkanut sulkeutumaan huoneeseensa. Onko eskarissa kaikki hyvin? Onko piileviä jännitteitä lasten välillä? Oletko jutellut opejen kanssa? Pelottaako tai murehdittaako lasta jokin?
Syliä ja halittelua paljon! Lapsi on pieni vielä. 6v. käy läpi murroksen jota kutsutaan myös pienoismurkkuiäksi. Se on hankalaa aikaa nimen omaan lapselle itselleen!
Omat lapseni ovat 10v. 6v. ja 4v. joten jonkin verran on kokemusta tuosta ajasta jo karttunut.
Leikkii yleensä nukeilla, barbeilla, piirtää ja kuuntelee musiikkia. On kyllä mielellään muidenkin seurassa, mutta välillä kaipaa omaa rauhaa.
Minusta siinä ei ole mitään ihmeellistä.
Siitä huolimatta ja sitä suuremmalla syyllä kirjoitukseni pitää paikkansa. Juttelemalla selviää, mutta ole kärsivällinen. Saattaa mennä monta jutustelukertaa ennen kuin lapsi avautuu.
Onko hänellä kavereita? Meneekö koulussa open kanssa hyvin? Onko iso luokka? Hälinä ainakin omalla koululaisellani aiheutti sen, että vetäytyi mielellään vähäksi aikaa hiljaisuuteen. Meillä se ratkaistiin niin, että tuli ip-kerhosta n. 1h aiemmin kotiin kuin me muut.
Vilkkaan eskari päivän jälkeen selvästi haluaa omaa rauhaa. Puuhailee sitten itsekseen kaikkea, piirtelee, leikkii barbeillä, nukkekodilla tms. Eikä halua huoneeseensa ketään seuraksi.
vaikka joskus toivoisi että ei aina pyörisi jaloissa ;-)
Siis lapsi on eskarilainen. ja eskari ei oikein suju, tiedot ja taidot on jopa edellä, mutta ryhmätoiminta hakusessa. Kavereita tuntuu olevan kyllä.
Jos siellä on murheita sos. käyttäytymisessä, niin kotona sitä voisi paikata, antamalla lapselle nyt extrahuomiota.
Oma eskarilaiseni on myös aavistuksen samassa tilanteessa ja näyttää kaipaavan kovasti tukea ja huomiota, mutta helposti vetäytyy omiin oloihinsa, jos aikuiset eivät sitä huomiota hänelle vapaaehtoisesti " tyrkytä" . Oma lapseni on vielä huono kertomaan oma-aloitteisesti murheistaan.
t. se kolmen lapsen äiti
Hän on selvästi alkanut puuhastella yksinään ja omissa oloissaan. Ei nyt vedä ovea perässään kiinni, mutta yhtäkkiä poika vain " häviää" . Löytyy vaatehuoneen perältä lukemassa (ei osaa lukea) aku ankkoja, pitkään.
Hänellä ei ole mitään ongelmia eskarissa. Olen vain ajatellut, että näin se lapsi muuttuu, ei ole mikään lahkeessa pyörivä enää.
Lapsi tosin vasta viisi. Joskus kyllä haluaa, että menen pois, kun haluaa leikkiä itsekseen, mutta silloin yleensä tekee jotain sellaista, josta en pitäisi, kuten hyppii sohvalla.