Ah. Perinnon mukana tuli 12 kpl Arabian pienia seinalautasia ( A. Alariesto ). Taysin kayttamattomia ja alkuperaisissa laatikoissaan. MITA ma niille teen? Missa ne vois myyda ja pa
ljonkohan niistä voisi pyytää? Ostaako joku tuollaisia keräilylautasia oikeesti?
Mä en ole ikinä ymmärtänyt näistä lasitavaroista mitään...Enkä tosiaan ajatellut naulata lautasia olohuoneen seinälleni. Mitä mä niille teen? Minkä arvoisia ne on? Vinkkejä?
Kommentit (10)
harvoin perinnön mukana on pakko ottaa ja pitää koriste-esineitä joista ei tykkää, kyllä niille yleensä joku muu ottaja löytyy.
Älä hätäile kauppojen kanssa, varmasti saat hyvän hinnan. Ja pidä ne alkuperäislaatikot ehdottomasti mukana, nostaa arvoa!
Mutta kiitos vinkeistä. Aloinkin tässä juuri netistä googlettaa tietoja. Ymmärrän, että lautaset ovat toisten mieleen, ja varmaan sitten jotain kautta ne saan myydyksikin. Ajattelin lähinnä, pistänkö nettiin ilmoituksen, vai kiikutanko johonkin vanhan tavaran liikkeeseen.
Mies ei oikein jaksa nähdä vaivaa, kun on juuri hautajaiset ym. järjestänyt ja henkisestikin ottanut koville. Antoi minun käsiini laatikon, jossa oli mm. nämä lautaset, ja jokin arabian vanha kannu, jota joku oli väittänyt arvokkaaksi. Siitä en ymmärrä yhtään mitään. Täytyy varmaan käydä viemässä se arvioitavaksi jossain. Itse pidimme yhden arabian täydellisen astiaston, johon tykästyimme.
ap
yksi lautanen on n.20e luokkaa. eli n.20e/kpl ylöspäin. Ota selvää niiden hinnoista. Saat niistä mukavasti rahaa.
Jotkut lautasista harvinaisempia ja siten myös arvokkaampia eli kaikki ei ole samanarvoisia :)
t. Yks jonka äidin seinällä samaisia tauluja
Jos kannu on kolhuton, voi sen arvo olla 100-200 euroa! Seinälautasistakin saa hyvin ainakin parikymppiä kappaleelta
ellä myynnissä 50 eurolla. Astiastossamme siis kannu, sokeriastia, kermanekka, 9 kuppia, 9 pikkulautasta ja 9 isompaa lautasta.
Ohhoh. Täytyy nyt siis tosiaan vähän katsella, mitä noista voi pyytää. Itse kun olen opiskelija, ja miehen palkalla elellään, niin ihan tervetullutta on ylimääräinen raha =).
Jotenkin vaan ikävä fiilis koko astialaatikkoa kohtaan, kun miehen äidin kuolema on niin surullinen asia. Tuossa se seisoo nurkassa. Mutta ihan turhaan me kai noita lautasia laatikossa vaatehuoneen nurkassa seisottaisimme, kun emme tosiaan itse ole " seinälautas" -tyyppisiä ihmisiä. Emmekä muutenkaan keräile ko. tyyppisiä astiasarjoja. Parempi pistää eteenpäin.
ap
Mulla ei ole hajuakaan, mikä ihme kannu se edes on. Tai siis, se on kai pikemminkin kulho. Pohjassa on vaan leima " Arabia, suomi finland" ja joku numero.
Noh, kai nuo tuosta selviävät...
ap
*ikinä en ole mitään tällaista missään myynyt*
Ei niistä sen enempää valitettavasti saa.
varsinkin jos alkuperäisissä pakkauksissa. Älä hätiköi myymisen kanssa, seuraile aikasi äläkä lannistu jos ei heti mene. Kyllä niille kysyntää on, vaikkei sinun makuusi olisikaan.