Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

2 v 3 kk vielä täysin vaipoissa

Vierailija
15.11.2006 |

eikä osoita mitään kiinnostusta/kykyä pottailuun. Onko jo syytä huoleen ja miten teillä on tämänikäinen vaippahousu saatu opetettua kuivaksi? Olisin kiitollinen vinkeistä! Meillä käytössä potta ja pytyn supistaja eikä lapsi viihdy kummallakaan paria minuuttia kauempaa, mitään ei tule ja jos on ilman vaippoja, pissii tyytyväisenä housuun vaikka kymmenen kertaa peräkkäin mitenkään hätää ilmoittamatta. Puhuu kyllä täydellisesti eli siitäkään ei ole kyse. Ja jos joku nyt innostuu moralisoimaan, että mitäs odotin näin pitkään, meillä käytiin menestyksekkäästi potalla noin 10-kuisesta, kunnes paha vatsatauti sotki kuvion ja aiheutti pottaan kakkaamiskammon.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä huolestuisin vasta vuoden kuluttua...

Vierailija
2/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

harjoittelu, ja aika nopeeta sit päästiin kun hiffas mistä oli kyse, tosin vahinkoja sattui n. puoli v. eteenpäin silloin tällöin..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun musta tuntuu, että teen jotain väärin, kun noin muuten erittäin hyvin puhetta ymmärtävä lapsi ei tunnu ollenkaan tajuavan mistä on kyse saati tunnistavan hätää. Välillä oli jo aamuisin ihan kuiva ja teki aamupissat pyttyyn, mutta eräänä aamuna sillekin tuli yllättäen stoppi. Eli silloin tuntui tunnistavan hädän, mutta nyt ei enää sitäkään, lorottaa housuihin ihan tyytyväisenä.



ap

Vierailija
4/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isommat sisarukset ovat oppineet kuiviksi siinä 1-2.5v, mutta tätä lasta ei saa potalle, ei vessanpytylle, ei sitten mitenkään. Kuivaksi oppiminen on yksilöllistä. Meillä tällähetkellä nuorin 1v käy jo potalla, mutta tämä 2v4kk vanha ei.

Vierailija
5/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jaksamista sinulle, 5.



Tiedänhän toki, että on yksilöllistä, mutta turhauttaa, kun esim. isovanhemmat kyselevät joka kerta tavatessamme, joko " Mikko" käy potalla. 70-luvullahan kaikki lapset olivat kuivia jo vuoden kieppeillä, ja tästä äitini jaksaa aina kertoa - kuinka veljenikin ihan oma-aloitteisesti vain kieltäytyi vaipasta vähän ennen 2-vuotispäiväänsä ja oli samassa täysin päivä- ja yökuiva.



Pieni pyttyboikotoijamme on muuten ollut joka suhteessa tosi varhaiskypsä, puhui pitkiä lauseita jo reilun vuoden ikäisenä, liikunnallisesti tosi varhain kehittynyt jne. joten ehkä siinä valossa tämä täysi mielenkiinnottomuus pottaa kohtaan tuntuu jotenkin niin hullulta. Ja vaipoissa olo korostuu negatiivisesti, kun lapsi on muuten joka suhteessa niin paljon ikäistään vanhemman oloinen..



ap

Vierailija
6/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän tyttö täytti juuri 2v ja tekee pissit joskus pottaan kun sille päälle sattuu.. harvoin. kakkaa on malttanut tehdä siihen pari kertaa. joskus tuntuu, että vastustaa potalle menoa yli kaiken, joskus taas saattaa istua pitkäänkin...vaikkei välttämättä mitään tulisikaan.

jokainen on yksilö, ei kannata olla huolissaan vielä ap! =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja säännöllisesti vein pöntölle. Joskus sinne tuli jotain, joskus ei. Usein pissat tuli housuun.

Mutta siitä se pikkuhiljaa lähti. Poika alkoi ilmoittaa itse milloin pissattaa ja vein hänet pöntölle.

Potasta poika ei koskaan tykännyt, joten opeteltiin suoraan pöntölle.

Nyt on 2v5kk ja täysin päiväkuiva. Yöllä vielä pidetään vaippaa.



Neuvoksi sanoisin vain että älä luovuta. Aina kun pissat tulee housuun niin sanot lapselle että mites se pissas nyt housuun tuli, potalle mennään pissalle tms. älä kuitenkaan suutu.

Laitat kuivat housut ja yritätte uudestaan. Kyllä se pikkuhiljaa alkaa sujua.

Vierailija
8/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

oma äitinikin aina jaksaa mainostaa sitä kuinka istutti minua potalla vuonna 1979 jo puoli vuotiaana! =DD ja kuulema tunnisti äänestäni yölläkin milloin pissi oli tulossa ja nosti vaan sitten potalle...

tiiä sitten.... ehkä toinen puoli on kuitenkin aina totta... =D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin meilläkin on tehty, mutta vähän epäsäännöllisesti vielä, kun meillä on myös pieni vauva, enkä siten ehdi koko ajan juoksuttamaan isompaa vessassa tai valvomaan, ettei pissaile sohvalle, sänkyyn, jne. Täytynee vaan jaksaa, ei kai lapsi opettamatta tätäkään jaloa taitoa opi. Kesällä sitten viimeistään kun voi ulkonakin olla ilman vaippaa helpommin kuin nyt talvella.



ap



Vierailija
10/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi oppii kun on valmis, sitä ennen homma ei ota tulta alleen vaikka kuinka tuputat ja stressaat. Jos lapsella ei ole mitään mielenkiintoa aiheeseen niin aika tuskin on oikea. Se että 2v3kk on vielä vaipoissa on täysin normaalia, useimmilla oppiminen venyy siihen lähemmäs 3v ikää. Näillä palstoilla saa vääristyneen kuvan koska gallupeihin vastaavat aina innokkaimmin ne kenen lapset ovat oppineet nuorena. Siis hyvä on opetella ja pitää potta mielessä mutta mennä enemmän lapsentahtiin eikä painostamalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ei saatu samanikäistä potalle millään, alle 2-vuotiaana kyllä kävi istuskelemassa. Itse innostui asiasta 2v6kk iässä kun ei painostanut.

Vierailija
12/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli mitä tekisitte tässä tilanteessa? Pitäisitte kotona ilman vaippaa vai vaipoissa? Pytyn supistaja ja potta kuitenkin vessassa näkyvillä, eli jos inspis iskee, lapsi kyllä pääsee helposti molempiin tutustumaan.. Olen kahden vaiheilla odotanko kesään ja sitten vaipat kertaheitosta pois, vai yritänkö jo nyt tuota jatkuvaa pytylle kantamista..



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kakkaa vielä vaippaan niin siitä meillä opeteltiin pois niin että ruoan jälkeen laitoin pojalle tomi traktorin pyörimään, otin housut pois ja potalla istuen katsoi sitten tomia. Yleensä syömisen jälkeen ulostamisrefleksi toimii ja tästä tuli pian tapa. Muuten pitäisin housuvaippaa ja kysyisin aina silloin tällöin että pissattaako, haluatko kokeilla tulisiko pottaan jotain tms. Kyllä lapsi jossain vaiheessa innostuu asiasta ja sitten homma etenee vauhdilla. Hulluksihan sinä tulet jos sun on koko ajan vahdittava sohvia ym. kastumiselta.

T: 12

Vierailija
14/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan kuin meidän poika muutama kuukausi sitten. :) Multa meinasi jo hermot mennä pottaharjoitteluun, koska kaikin puolin on fiksu lapsi ja pidätyskyky yms oli kohdallaan, mutta ei vain välittänyt, mihin se hätä tuli! Sitten eräänä päivänä ostin pojalle sellaisen pallin, jonka päältä ylettyy itse pesemään kädet, ja sanoin, että jokaisen pottaan tulleen pissan jälkeen saa mennä läträämään vedellä. Pottailu alkoi välittömästi toimia!



Tottakai vieläkin tulee vahinkoja, koska pikku-ukko tuntuu kuvittelevan, että pystyy itse määräämään, milloin pissa tulee, eikä siksi malta lähteä aina kesken leikkien potalle, mutta suurin osa pissoista tulee oikeaan osoitteeseen ja poika on nykyään aina vaipatta kotona. Ulos laitetaan edelleen vaippa, koska lapsi ei varmasti näin talviaikaan osaisi varoittaa tarpeeksi ajoissa pissahädästä.



En tiedä, toimisiko teillä tämä sama keino, mutta ehkä sunkin lapsellasi on joku " porkkana" jolla hänet saisi innostumaan pottailusta. Meidän poika oli tosin tähän aikaan jo 2,5-vuotias, enkä osaa sanoa, olisiko meilläkään aiemmin toiminut tämä pallihomma. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta, 2v4kk on täysin päivä-ja yökuiva. Eli ei noilla aikaisemmilla todellakaan ole mitään merkitystä.



Meillä auttoi esimerkit, isompi veli ja ne nallet jotka kävi potalla. Yökuivuus tuli ihan kypsymisen myötä.

Vierailija
16/16 |
15.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta tää kolmonen on vielä vaipoissa ja ikää on 2v8kk! Kotona yritän olla ilman vaippaa, mutta pissailee ihan mihin sattuu. Tekee kyllä potalle ja pöntöllekkin, mutta myös siis lattioille ja sohville... Ikävintä on kyllä kakkaaminen. Ei mielellään tee pottaan kakkaa. Vaikka potalla oltaisiin istuttu miten kauan tahansa tekee heti sen jälkeen vaippaan tai housuun. Vaipassa olevaa kakkaa ei edes ilmota. Ei haittaa mitenkään.

Ja mitenkään eri tavalla en tämän lapsen kohdalla ole toiminut, heti on ruvettu potattamaan, kun on osannut istua. Ja säännöllisesti ruuan jälkeen, herättyä ja ulos lähdettäessä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi yhdeksän