Yksityiset paivakodit - mita mielta olette niista? Onko ok etta niita perustetaan ja ne joilla on varaa maksaa voivat nain saada lapselleen parempaa hoitoa?
Kommentit (16)
enkä vaihtais kunnalliseen.
Hoitajat todella keskittyvät lapsiin ja vanhempiin.
Myönnän, olen salaa käynyt metsässä katsomassa ulkoilun aikana, (pk sijaitsee metsän vieressä) ja näkymä oli positiivinen! Jokainen lapsi sai kaipaamansa avun ja huomion! tein tämän 3 kertaa 4 viikon sisällä.
Ystäväni teki saman kunnalliseen päiväkotiin. Tosin hän joutui istumaan autossa parkkipaikalla tarkkailemassa. Siellä hoitajat seisoivat keskenään ja jos joku itki, he vain kehottivat leikkimään. Hänkin teki tämän 3kertaa 4 viikon sisällä. Hän vaihtoi oman lapsensa yksityiseen.
Siksi se on niin edullista. Yksityisissä päiväkodeissakin on eroja. Ja ostopalvelupäiväkodit ovat jotain yksityisen ja kaupungin pitämän väliltä.
Niin se ei välttämättä todellakaan ole.
Keskimäärin yksityiset päiväkodit ovat pieniä, mikä tavallaan on etu, mutta johtaa usein sitten siihen, että aukioloajat ovat rajatummat, sairaspoissaoloja ei pystytä kunnolla paikkaamaan ja esim. erityislasten tarvitsemien tukitoimien järjestäminen on vaikeaa.
Mutta minusta on aivan ok, että noita on olemassa. Yksityisen hoiton tuki on ainakin täällä Helsingissä niin hyvä, että taitavat olla harvassa ne yksityispäiväkodit, joihin menemistä pitäisi hinnan takia pahasti arkailla.
vain ja ainoastaan huonoja kokemuksia yksityisestä päivähoidosta- ei meille ikinä enää, nyt lapset aivan ihanassa kunnallisessa päiväkodissa, viihtyvät todella hyvin ja henkilökunta mukavaa, joustavaa ja motivoitunutta.
Hoitajat ovat todella motivoituneita ja lapsi menee innoissaan hoitoon joka päivä. Hoitajat halivat ja pitävät lapsia sylissä. Lapsemme saa olla pienessä ryhmässä. Lapsemme on itse sanonut, että hoidossa on melkein yhtä hyvä olla kuin kotona. Yksityinen hoito ei edes maksa kuin pari kymppiä enemmän kuussa ja enemmänkin olisin valmis maksamaan pienestä ryhmästä.
Ne eivät ole mitään kultakaivoksia joten kaikki kunnia niille jotka haluavat sillä elantonsa tienata.
Minun kokemukseni yksityisistä on sellainen, että yrittäjäksi on päädytty koska on haluttu tarjota lapsille jotain " enemmän" . Tarkoitan tällä esim. eri pedagogisten suuntausten kannattamista ja tietyn suuntauksen mukaista kasvatustyyliä. Tai sitten on vaan tilaisuus tullut eteen ja siihen on tartuttu.
En näe yksityisiä päiväkoteja kuitenkaan kultapossulasten hoitopaikkoina. Yksityisen hoidon tuki takaa sen, että hoitomaksut ovat yleensä samat kuin kunnallisessakin hoitopaikassa.
sorry, ei ollut tarkoitus huutaa, capslock...
Kyllä silläkin saralla riittää niitä, jotka yrittävät vain saada maksimivoiton. Esim. Espoossa yhden ketjun päiväkodit ovat aika huonossa maineessa...
Vierailija:
enkä vaihtais kunnalliseen.
Hoitajat todella keskittyvät lapsiin ja vanhempiin.
Myönnän, olen salaa käynyt metsässä katsomassa ulkoilun aikana, (pk sijaitsee metsän vieressä) ja näkymä oli positiivinen! Jokainen lapsi sai kaipaamansa avun ja huomion! tein tämän 3 kertaa 4 viikon sisällä.
Ystäväni teki saman kunnalliseen päiväkotiin. Tosin hän joutui istumaan autossa parkkipaikalla tarkkailemassa. Siellä hoitajat seisoivat keskenään ja jos joku itki, he vain kehottivat leikkimään. Hänkin teki tämän 3kertaa 4 viikon sisällä. Hän vaihtoi oman lapsensa yksityiseen.
lasten ulkoleikkivälineet ova hengenvaarallisessa kunnossa. Kunnallisista päiväkodeista vastaavat ovat hävinneet jo kymmeniä vuosia sitten.
paikka motivoituneita hoitajia ja paljon musiikkia!! Maksaisin vaikka mitä hoidosta. Meillä hoitomaksu silti vain se kunnallisen puolen lain sallima 200 euroa sillä kunta tukee yksityistä hoitoa - järkyttävän ihanan suurella summalla !!!
Päiväkodilla on ostopalvelusopimus kaupungin kanssa, eli maksamme hoidosta saman kuin maksaisimme tavallisesta kunnallisesta hoidostakin.
Yksityisissä helposti säästetään esim. siivouksesta. Kyllä olen samaa mieltä jonkun edellisen kanssa, että on ainoastaan illuusio yksityisten erinomaisuudesta.
Ainankin Espoossa päivähoitotilanne on niin huono, että yksityisten käyttö lyhentää selkeästi julkisen jonoja. Meillä kyseessä ostopalvelupäiväkoti, joten samat maksut kuin kunnallisella. Ja hoidosta 100-pistettä.
Vierailija:
Siksi se on niin edullista. Yksityisissä päiväkodeissakin on eroja. Ja ostopalvelupäiväkodit ovat jotain yksityisen ja kaupungin pitämän väliltä.
Ns. ostopalvelupäiväkoteihin luotan, koska niiden täytyy noudattaa kunnallisissakin päiväkodeissa määriteltyä kasvatussuunnitelmaa. Sen sijaan muita yksityisiä, varsinkin aatteellisesti värittyneitä karsastan. Niissä voi olla tosi villi meininki, jota kukaan ei valvo. Esimerkkinä mainittakoon se, että lastentarhanopettajat joutuvat paitsi hoitamaan ja kasvattamaan lapset, myös laittamaan ruoat ja siivoamaan. Herää kysymys, kuka lapsista huolehtii. :(
yksityinen päiväkoti ei kuulema maksa ku parikymppiä enemmän kuin täysi päivähoitomaksu kunnallisella
ja jos mulla olis lapsia ja olisin töissä, yrittäisin saada lapseni yksityiseen, niin paljon olen kuullut päiväkotijuttuja (sisäpiiri)