Minkä ikäisellä ja pituisella lapsella teillä on 110cm talvihaalari?
Kommentit (25)
meillä on myös 104cm haalari, mutta se on aivan liian pieni.
Niiden lisäksi on 104 cm Reimatec ja Jonathan, jotka mahtuvat vielä mainiosti. 104 cm Lassie suprafill jäi jo pieneksi, samoin kaksiosainen Remu.
Tyttö täyttää nyt 5 vuotta. Haalari on Remu. Alkutalvesta pituutta oli varmaan joku 105 cm
Pituus oli syksyllä neuvolassa 95 senttiä. Haalari Lassie.
haalari 110cm jonathan ja toinen 110cm remu
ja sekä lassien että reiman haalarit on 110cm
Vierailija:
Esim. Reimassa ja Remussa koko 110 cm menee lapselle, jonka pituus on välillä 110 ja 116 cm. Eli jos 110 cm on metrin mittaisella lapsella, niin puntit kyllä laahaavat maata ja menevät helposti rikki. Ja lisäksi lapsen on vaikea liikkua.
eikä mikään laahaa maata =)
t. se 3v, 105 cm & 16 kg:n äiti
P.S. Eikä ole myöskään lihava lapsi jos sitä meinaat seuraavaksi ehdottaa ;-)
lapsia mahtuu tähän 110 cm haalarin määritelmään. NÄin se on että kaikki ollaan vähän erilaisia ja eri mallisia.
Ja kyllä liian pienen haalarin saa puettua päälle. Se on pienin siinä vaiheessa kun se haalari kiristää selästä ja haaroista lapsen kumartuessa. Puvun ei saa haitata leikkiä.
että meidän 3,5v n. 105 cm tytöllä on 116 Lassien Suprafil-haalari. Enemmänkin ihmettelen haalarin mitoitusta sillä voisin sanoa että muissa merkeissä 110 olis lähempänä oikeaa kokoa kuin tuo 116.
Että siis näin ne haalarit eroaa toisistaan.
ja 16 kg. Talvivaatteet ovat 110 cm kokoa: Yksi Reiman Peuhari, yksi Seppälästä ostettu housut & takki sekä yksi Kalua-merkkinen Oz Babyn haalari.
Meillä 4 vuotias (102cm) käyttää 104cm haalaria ja 110cm ostin ens talveksi.
Useampi haalari ja kaikki 110cm. Tykkää kyllä pitää enemmän takki-housu-yhdistelmää, mutta nekin 110cm.
Esim. Reimassa ja Remussa koko 110 cm menee lapselle, jonka pituus on välillä 110 ja 116 cm. Eli jos 110 cm on metrin mittaisella lapsella, niin puntit kyllä laahaavat maata ja menevät helposti rikki. Ja lisäksi lapsen on vaikea liikkua.
110 cm Reimatec + - hoikka tyttö - mutta mikään ei lahaa missään...
Poika noin 116cm ja vajaa 20kg. Käyttää nyt jo toista talvea haalaria. Uuden ostan ensi vuonna, todennäköisesti 122 tai 128, katsotaan miten kasvaa.
Rukan haalari 110 cm. 116-senttinen Lassie on jo ostettuna, mutta tuo Rukka menee luultavasti vielä sen pari kuukautta kun toppahaalaria käytetään.
Haalarina käytössä pääasiassa Reimatec+ 110 cm, mutta Jonathan 104 cm menee vielä varahaalarina. Uskoisin, että tuo 110 cm haalari menee vielä ensi talvenakin ainakin alkuun.
pojan ylävartalo on lyhyehkö ja hänellä on pitkät jalat. Siksi haaraväli ei kiristä.