Mä olen ihan täpinöissäni, kun suunnittelen lomaa elokuun alussa.
Kalliiden ja samantapaisten etelänmatkojen sijaan lähdemme Itä-Suomeen. Kuopioon ja Punkaharjulle. Olen nyt varaillut majoitukset ja tutkinut karttaa, uskomatonta että tää tuntuu paremmalta kuin viikon Kreikan matka!!Me ollaan reissussa vko, uidaan, syödään ihania piirakoita ja leipiä, ne osataan siellä. Tutkitaan nähtävyyksiä ja nautitaan olostamme. Lapsillekin tekee hyvää nähdä kotimaata pk-seutua enemmän.
Kommentit (12)
Sehän näissä Suomi-lomissa on vaarana. Mutta jos säät suosii, on taatusti ihana reissu!
Vierailija:
Muistelen, että olit yksi ruotsinosaajista =)
Käviskö det beror på om dig?
Mun svenska on kyllä kanssa sellaista, että toimeen tuun ei oo vastapuolelta ikinä ilmoitettu ettei kelpais.
Beror på = riippua
Om onko oikea pronomini?
kuten på. Niitä on nyt siinä kaksi peräkkäin, yksi päällä ja yksi ympärillä...
Dig on pronomini.
kun en sitten tositilanteessa pärjääkään :DDD Mutta näinhän meille av-mammoille aina käy. Osaako joku muu kääntää tuon " pallo on sinulla" mä ajattelin, että jos noin solkkaa niin selvää siitä saa.
beror på dig ?
se kyselijä, ja siksi kysyin suoraan, kun ei osattu mulle vastata =)
itse en uskaltaisi ottaa riskiä, että loma menee sateessa kököttäessä. Siksi joka kesä menemme juhannuksen jälkeen viikoksi tai kahdeksi jonnekin etelään, jotta tiedämme 100% olevamme edes osan lomasta oikeasti lämpimässä ilmastossa polskimassa.
niin vaatiko se vielä jotain. Mutta hei, jollain tuolla on se pallo!!! Tota hoen sitten huomenna jos ottavat ruåtsista yhteyttä....katotaan toimiiko :DDD
mutta jos haluaa sen pallon siihen mukaan, niin noinkin voi sanoa.
t. 14
Muistelen, että olit yksi ruotsinosaajista =)