poika joka ihailee isosiskoaan
Mitäs mieltä olette tästä: kolmevuotias poikani ihailee yli kaiken viisivuotiasta siskoaan. Rakastaa pinkkiä, prinsessoja, mekkoja ja hörhelöitä.
Mihin siis vetää raja? Hän niin kovasti haluaisi käyttää mekkoja ja tuntuu raa' alta kieltää. En myöskään suostunut ostamaan hänelle pinkkejä sandaaleja mistä tuli kova itku. Ostin sitten pinkit halvemmat läpsyt pihatepsutteluun.
Mietin vain sitä, kun hän mahdollisesti jossain vaiheessa " tajuaa" olevansa poika, siinä vaiheessa voi olla noloa jos on painellut pitkin päiväkodin kevätjuhlia hörhelömekossa.
Minusta kaiken kaikkiaan nykypäivänä sukupuoliroolit rajoittavat poikia paljon enemmän kuin tyttöjä: ei kukaan ole moksiskaan jos tytöllä on siniset vaatteet mutta poika pinkissä on jotain hyvin eriskummallista.
Asiallisia kommentteja, kiitos
Kommentit (4)
tykkää yli kaiken koruista ja mekoista. Päiväkodin naamiaisiin pukeutui prinsessaksi. Tuonikäiset rakastavat roolileikkejä. Vanhemmat eivät mitenkään estele, enkä ymmärrä miksi pitäisikään. Jossain vaiheessa saattaa taas kiinnostua jostain muusta...
vaan kun poika sanoo että tahtoo pukeutua päiväkotiin prinsessaksi niin voi sano, että " Hyvä idea, mutta minäpä tiedän! Laitetaan sinut prinssiksi! Se on sama kuin prinsessa mutta sulle vielä kivempi.."
Kotona voi lainailla ihan hyvin siskon röyhelöitä ja varmasti jossain vaiheessa kiinnostus lakkaa..
uskon että se ei tee hyvää lapsen kehitykselle
mutta selittäisin että sinä olet poika ja pojat ei pukeudu mekkoihin.. Onhan toi normaalia sukupuolisuuden hakemista ja kokeilua.