poika 5v 25kg ja 115cm
Kommentit (19)
ap:n lapsi ei ole pullero vaikka vertaisin omaani. Oma poika on turhankin hoikka noilla mitoilla.(<-sanottiin neuvolassa)
Meillä keskimmäinen oli 5-vuotiaana 120cm ja 20kg ja hän on meidän lapsista se pullukka. Jos yhtään enempi painoa niin olisi lihava. Nyt 6v on 130cm ja 24kg ja yhä vaan näyttää tukevalta veljeensä verrattuna.
Tukeva mikä tukeva. Katsot vähän tarkemmin syömisiä.
Bodaako se?
Kurkkaapa nyt sinne paidan alle ja tunnusta että masu pömpöttää. Ja ei, tuonikäisen pojan masun ei kuulu pömpöttää (jonkun 3-vuotiaan vielä saa).
Vierailija:
Meillä keskimmäinen oli 5-vuotiaana 120cm ja 20kg ja hän on meidän lapsista se pullukka. Jos yhtään enempi painoa niin olisi lihava. Nyt 6v on 130cm ja 24kg ja yhä vaan näyttää tukevalta veljeensä verrattuna.
Syövät jopa paljon. Noin neljä lautasellista ruokaa kerrallaan ottavat ruokaillessa. Puolentoista tunnin päästä ruokailusta valittavat jo taas nälkää. Ei mekään miehen kanssa oltu lapsena lihavia vaan hoikkia. Lihottiin sitten päälle 20 vuotiaina. Nyt kummallakin kolmisenkymmentä kiloa ylipainoa.
8
Siellä nimittäin törmää ilmiöön, että vaikka olisi kaksi samankokoista lasta ulkoisesti niin heidän painossa voi olla tosi isoja eroja. Sitä ei aina voi päälle päin sanoa. Joskus jokun näyttää pullukalta eikä paina paljon ja toinen voi näyttää hoikemmalta ja silti painaa enemmän.
5v. , 125cm ja 29 kg. Masu hiukan pömpöttää...
Meillä 5v 121 cm ja 26 kg. Kylkiluut näkyy! Pitkä, hoikka, pitkäraajainen poika!
Kas kummaa. Meidän esikoinen oli 5-vuotiaana 121 cm / 20,8 kg ja oli alipainoinen. Teillä samat mitat hipovat lihavuutta?
6-vuotiaana oli 128,5 cm/ 24,5 kg ja oli edelleen alipainoinen.
9-vuotiaana on 147 cm / 30,5 kg ja on edelleen alipainoinen.
Poika on yhtä kylkiluuta ja pitkiä ja honteloita käsiä ja jalkoja.
Pituus yläkäyrällä, mutta paino tasaisesti nollakäyrällä. Poika on normaali (ei edes hoikka) sopusuhtainen, maha ei pömpötä.
Joten tuohon verrattuna on " riuska" . Tuota termiä en itse yhdistäisi normaalin kokoiseen lapseen
tosin tytöltä ja vähän vanhemmalta, 12v tyttöni 143 cm ja painaa 29 kiloa...ollut aina kirppu, ihan erikokoinen kuin muut sisaruksensa
Meidän 5 v 114 cm ja 18 kg.