Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten saisi elämään muutosta?

Vierailija
01.11.2006 |

Kun pitäisi elämään tehdä jotain muutoksia, mutta miten se tehdään? Tiedän, ei kukaan voi tehdä sitä puolestani, mutta tavallaan niin kaikki junnaa nyt paikallaan.



Minun pitäisi ensinnäkin aloittaa taas liikunta. En liiku juuri mitään sen jälkeen kun sain kolmannen lapseni keväällä. Lyhyellä vaunulenkillä käyn, mutta sekin on aika h ankalaa täällä maalla kun iltaisin on pimeää ja tiellä on liukasta.



Laihtua pitäisi n. 10 kiloa. Ruokavaliota pitäisi muuttaa. Muuten syön ok, mutta ehkä liian vähän vihanneksia ja sitten syöpöttelen liikaa tv:n ääressä iltaisin.



Tuntuu etten saa itseäni niskasta kiinni ollenkaan enää. Ehkä olen vähän masentunutkin tämän kolmannen lapsen myötä? Vauva herättelee edelleen öisin usein. Vanhempienkin lasten kanssa on ongelmia: toinen on erityislapsi, joka tarvitsee enemmän apua kuin tavallinen lapsi. Hän myös kastelee usein sänkynsä öisin:(.



Sanokaa miten etenisin?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikunta ja ruokailu on varmasti siitä helpoimmasta päästä. Netti on täynnä tukiryhmiä laihduttajille, ja vauvasihan on vasta pieni, joten ehdit laihduttaa esim ensi kesään mennessä vielä kaikki ylimääräiset pois.



Liikunnan järjestäminen on arjen järjestämistä. Voit tarvita apua lastenhoitoon. Istu alas ja mieti kuinka järjestäisit itsellesi mieluista liikunttaa vähintään kolmesti viikossa.



Erityislapsesi tarvitsee hoitoa, auttaahan miehesi? Voisitko saada kunnalta apua hänen hoitoonsa, tukiperheen tms? netin kautta voi muuten myös opiskella, vaikka avoimessa yliopistossa, jos haluaa itseään sivistää. Toivottavasti pääset joskus lasten kanssa tai ilman heitä tapaamaan muitakin aikuisia.



Voimia sinulle!

Vierailija
2/4 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse samassa jamassa ollut ja se muuttuu vaan itsekurilla ja tekemisellä. Voimia. Kyllä se kannattaa!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieti, millä voisit palkita itsesi joka kerta, kun liikut. Millä voisit palkita itsesi, kun pystyt ottamaan itseäsi niskasta kiinni.

Vierailija
4/4 |
01.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitankin heti paperille jonkin suunnitelman miten voisi elämää yrittää muuttaa pienin askelin näin aluksi. Tulisi sitten parempi mieli itselle ja ehkä siitä lähtisi sitten suuremmat muutokset alkuun?



Ap