Hartiat ihan jumissa! Mikä avuksi? Särkee!!! :' (
Vauva haluaa olla koko ajan sylissä, mutta hartiat niin kipeät ettei enää kädessä ole voimaa. Särkee ihan julmetusti!
Kommentit (16)
Illalla pyydät mieheltäsi niskahieronnan. Kannattaa myös itse pyöritellä käsivarsia, tai miten sen nyt selittäisin. Sellainen koko ympäri heiluttelu.
otat vaikka mopinvarren ja sillä nostat silleen ylös, taakse, ylös eteen.. you know ja sitten sellaista pyörivää liiketta taakaa eteen.. kokeilemalla löydät hyviä liikkeitä, jotka saa veren kiertämään hartioissa..
Olen pyörittänyt käsiä sillee ympäri, jumpannut yms..ei auta :' (
Käskin miehen hakea apteekista mobilatia ja jotain särkylääkkeitä...Mä en kestä sitä kipua. Ja vauvakin haluaa olla sylissä koko ajan, mutta en viitti ottaa kauheesti syliin ku käsi on tunnoton... :(
ap
Keppi ja kumpparijumpat tosiaan hyviä.
käy vaikka kerran viikossa uimassa tai salilla. Tai jumppaa vauvan kanssa kotona, siinähän sulle on sopiva vastus. Sitten lämmenneitä lihaksia venyttelet. Ota jumppa + venyttelyt säännölliseksi tavaksi.
Pyydät tekemään itsellesi ohjelman (vastusharjoittelu + venytykset), joka treenaa tasaisesti eri lihaksia, erityisesti hartianseutua ja keskikroppaa. Kaksikin kertaa viikossa saa tuloksia aikaan ja pitää kropan kunnossa.
jotta voit pitää vauvaa lähelläsi, mutta et joudu kuitenkaan jännittämään hartioitasi koko ajan.
Jos lihakset ovat tulehtuneet (ilmeisesti sinulla nyt ovat), särkylääkekuuri (2x400mg/ päivä) ja KYLMÄ kääre auttavat! Pahasti tulehtuneita lihaksia ei saa hieroa, joten miehesi pääsee tällä kertaa pälkähästä :-)
nim. kohtalotoveri
Särkylääkkeet ei ole mikään ratkaisu, niillä hoidetaan vain oireita väliaikaisesti.
ne ovat lyhyen tähtäimen ratkaisu akuuttiin kipuun. Ikuisesti niitä ei voi syödä, joten jumppa yms. ovat tietysti suotavat ratkaisut kivun pois pitämiseen. Kun kipu on pahimillaan, ei jumppa enää auta, vaan tulehdus on saatava ensin laantumaan, vasta sen jälkeen voi edes ajatella jumppaa tai sauvakävelyä!
kotoakaan ei enää tarvitse lähteä minnekään vaan useimmat hierojat/opiskelijat omistavat kannettavan pöydän ja tulevat mielellä kotikäynneille.
..miten teidät tavoittaa esim. pääkaupunkiseudulla? monneneko vuoden opiskelija on jo taitava?
sitten kun saat pahimman kivun pois, niin alat jumppaamaan. venytykset tärkeimpiä!
ja ennenkaikkea: POIS TIETOKONEELTA!
Kouluille jossa järjestetään hierontoja voi soittaa ja kysäistä olisi halukkaita oppilaita tekemään kotikäyntejä. itse vaikutan tampereella.
yleensä hieroja koulutus kestää vain vuoden, mutta käytännön hieronta opitaan jo ensimmäisten kuukausien aikana. itsellä 3kk takana opiskeluja ja kovasti on tullut hyvää palautetta. taito on näpeissä jo ilman kouluakin, koulussa sitä vain hiotaan ja opitaan lisäksi teoriaa.
(venyttely, lämpöhoito, sauna, psyykkaus)
Trust me, I know. Otan osaa.