Mikä siinä on ettei aikuiset ihmiset voi juoda alkoholia lasten nähden?
Emmä ainakaan ole kärsinyt kun vanhemmat ovat juoneet kohtuudella. Niin minäkin mieheni kanssa juodaan ja lapsetkin sen näkevät.
Kommentit (13)
Ainakaan meidän teinit eivät hillu kännissä viikonloppuisin eivätkä muulloinkaan, vaikkeivät ole nähneet vanhempiensa juovan.
Kun se juominen on humalahakuista ja aikuiset on humalassa niin ei se ole lasten silmille sopivaa katsottavaa, pelottavaa se varmasti on useimmille lapsille :(
vinkkulasi silloin tällöin tuskin lasta turmelee, päin vastoin. Näin lapsi oppii näkemään mitä on kohtuukäyttö eikä opi on-off -systeemiin eli joko ilman kokonaan tai perseet...
hyvin herkästi muutoksen aikuisen käytöksessä ja se on ainoastaan pelottavaa. Kaikki jotka puolustelevat juomista lasten edessä kärsivät todennäköisesti huonosta omastatunnosta, miksi muuten pitäisi puolustella?
EI ole hyväksi. Parempi, jos ei juoda muutenkaan ollenkaan. Miksi ihmeessä perheellisen pitäisi ylipäätään juoda. Etkö osaa pitää hauskaa muuten.
Veikkaanpa, että niiden perheiden lapset, jotka eivät ole kotona nähneet juomista ni hilluvat sit teineinä viikonloppuisin kännissä.
ja tässä opetetaan lapsille siteen että alkoholi on " mörkö" .. Viiniä voi toisinaan ottaa lasten nähden.. opettaa heille se oikea juomiskäyttäytyminen, ettei siitä tarvitse vetää tukkaa täyteen..
Ei kai lapset hämmenny, jos ei mitään kummaa tapahdu. Jos normaali aikuinen juo vaikka pari lasia viiniä ruoan kanssa, ei mitään ihmeitä tapahdu, muuta kuin että aikuinen saa täydellisen aterian.
Se miten kotona on juotu tai oltu juomatta voi EHKÄ vaikuttaa omaan tulevaan juomiskäyttäytymiseen, mutta ei todellakaan aina!!!!!! Nähty vierestä monesti, monesti ja vielä monesti tullaan näkemään.
minun mielestäni voi lasilliset viiniä juoda, tai saunakaljan jne, mutta ei mitään kännejä ja kunnon juomista (illanistujaisia tms).
Enemmän se että näkee vanhempien juovan, vaikuttaa lapsen suhteeseen vanhempiinsa. Eli on vaikea kunnioittaa juovia vanhempia.