Miten oppisin positiivista ajattelua?
Olen luonnostani sellainen, että epäilen kaikkea ja maalailen piruja seinille. Pidän ihmisiä ahneina ja heikkoina ja uskon, että todellinen hyvyys on vähissä tästä maailmasta. Usein nämä povaamani uhkakuvat toteutuvat, joten itse pidän itseäni realistina. Mieheni kuitenkin sanoo, että olen pessimistinen luonne ja että olen alkanut (tahattomasti) vaikuttaa hänenkin ajattelutapaansa. Miten voisin kääntää kelkan ja oppia myönteisen ajattelumallin?
Kommentit (9)
Olen elämässä kokenut kovia, mutta silti. Tietyt ihmiset saavat minut uskomaan parempaan!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ei kai sitä voi yhtäkkiä, simsalabim, ajatella positiivisemmin? Eikös sellainen ole itsensä huijaamista jos syvällä sisimmässään kuitenkin ajattelee, että esim. raitistunut alkoholisti ratkeaa enemmin tai myöhemmin pettäjä pettää aina uudestaan? Miten se muutospprosessi siis alkaa?
Kannattaisi kokeilla jonkinlaista terapiahoitoa.
moisen myrkkylastin kanssa varmasti vaikea elää.
Mieheni miettii jopa eroa juuri pessimistisyyteni takia. Ja minä yritän kaikkeni jotta muuttuisin, tällä hetkellä menossa teeskentelyvaihe. Ajattelin että jos onnitus teeskentelemään miehelleni että olen iloinen ja optimistinen, ehkä onnistun huijaamaan itseänikin. Masennuslääkkeet on kokeiltu, niistä ei ollut apua koska en ollut masentunut. Terapiassa olen käynyt jo lähes vuoden, tuloksia ei ole tullut. Tilanne käy aika sietämättömäksi koska pian taitaa olla ero edessä jos mikään ei muutu.
ja kyynisyyden tunnistan itsessäni, katkera en sen sijaan mielestäni ole, tai ei ainakaan ole syytä. Pessimistisen luonteeni vuoksi suojaan itseni elämän kolhuilta aika hyvin ja murehdin asiat etukäteen ja pohdin mahdollisiin ikävyyksiin etukäteen ratkaisut. Siten lähes poikkeuksetta niskaan valuva paska ei pääse yllättämään ja minulla on toimintasuunnitelma valmiina. Mikäli jotain valoisaa tapahtuu elämässäni, niin se on pelkästään iloinen yllätys.
murhe tai ongelma vastassa, muutun mustaksi. Aina pitää pelätä pahinta ja nytkin pohdin yökaudet sitä kuink aselviän uudessa työssäni :(
Elämä on rankka kokemus, ja positiivinen ajattelu kostautuu ennemmin tai myöhemmin.
T monesti pilvistä pudonnut