Onko yötyön tekijöitä?
Tai vuorotyössä olevia? Kaipaisin hieman vinkkejä miten saan kehon ja mielen mukaan vuorokausirytmin vaihdokseen? Mulla vuorot vaihtelee aamu-,ilta-ja yövuoroissa.
Kommentit (10)
Ja jatkuvasti kaikkialle sattuu ja ahistaa. Yritän vaan saada nukuttua tarpeeksi oli kello sitten mitä vaan milloin vaan, sillä joskus tulee valvottua yli vuorokausi putkeen.
Kokeilisivat itse vuorotyötä ja kuuntelisivat samat jorinat päivätyöntekijöiltä ku tää täällä tällä hetkellä. Tosin itse olen alani valinnut ja en missään nimessä osaisi tehdä virka-aikaa työkseni. Nautin suuressamäärin tästä, mutta kun muut eivät ymmärrä, että jos olet tullut edelllisenä iltana kotiin iltavuorosta ja heti vaihtuu aamuun niin voipi olla pikkusen väsynyt seuraavan päivän, eikä välttämättä halua vieraita/vierailla.
Yleensä pyhitän yö-vuorojen välit vaan nukkumiselle. Alotus päivää en nuku. Eikä aamullakaan onnistu pitempään nukkuminen kun on koululaiset ja alotuspäivänä päiväkotilainen kotona. Mulla on aina 3-5 yötä peräkkäin ja en kyllä taas haluaisi päivävuoroja tehdä millään.
Teen vain pelkkää yövuoroa 7 töitä ja 7 vp:tä.
On kait se väsymys näissä hommissa aina paikalla!!
Olen tehnyt jo lähes 30v. (huh huh onko siitä jo noin kauan) vuorotöitä, mutta en kyllä vaihtaisi milloinkaan 8-16 työaikaan se vasta kauheaa olis.
Ja ainoa keino jolla pää pysyy mukana on että nukkuu aina vuoron jälkeen! Minä en ole väsynyt, mutta ehkä mulla on pienen lapsen vuoksi kertynyt jo niin paljon univelkaa, ettei tunnu enää missään... Pärjään hyvin 3-6h/vrk unilla, sitten otan vapaapäivinä vähän takaisin, eli nukun parin tunnin päiväunet lapsen kanssa ja yöllä jopa 9h.
Ei pidä myöskään nukkua liikaa. Muistan että aiemmin olen ollut paljon väsyneempi, mutta lapsen syntymän jälkeen en enää yhtään. Ihme juttu.
Minusta tuntuu että sekoaisin jos niin lyhyellä unella yrittäisin pärjätä. Nukun yövuoron jälkeen sen normaalin 8h. Paitsi viimeisen yön jälkeen vähemmän, että saa taas nukuttua seuraavana yönä. Sit alkaa taas rytmin vaihto seuraavaan työvuoroon.
Teen siis ilta-aamu-yö peräkkäin ja sitten vapaat. Kun on vielä pieni lapsikin, niin sen kanssa haluaa olla. Vähiten unta tulee ennen yövuoroa, siis se 3h. Sitten vastaavasti yövuoron jälkeen ei voi nukkua paljon, että saa seuraavana yönä nukuttua. =)
että teen useamman yön putkeen ja sitten vapaata ja siirto seuraavaan vuoroon ilta-aamu-yö on mullakin työt. Tosin aamuvuoroa todella harvoin. Lapset on yövuoron jälkeen mummolassa ja illat isänsä kanssa aamuvuoron jos teen niin hoidossa, koska ollaan molemmat töissä.
Joillain niitä pieniä on useampikin.
Kuulosti vain niin hassulta tuo mainostus, että teen vuorotyötä ja minulla on pieni lapsikin. Voi jessus.
Teen samoja vuoroja kun ap:kin, ja aina on pää sekaisin.