Mitä lapsi vois tarjota syntymäpäivänään päiväkodissa?
Poika täyttää 5-vuotta ja päiväkodissa yleensä kaikki lapset tarjoo juhlapäivänä jotakin. Mikä ois sellasta sopivaa mitä poika vois tarjota? Ryhmässä 12 lasta 3-5 vuotiaita...
Kommentit (16)
Nykyisinhän on kovin tiukat säännöt siitä mitä saa edes viedä.
kiva, että juhlitaan, mutta olisiko kenelläkään mitään hyvää ideaa johonkin
terveellisempään, mutta hyvään tarjottavaan?
Äidistä olisi kiva jos olisi joskus muutakin kuin karkkia..
Sinä aikana oli muutamalla lapsella synttärit, ja joku jäi pois hoidosta ja tarjosi kavereille hyväskää. Tällaisilla herkuteltiin: Ville Vallaton -jätskit (x2, lakstoosittomille mehujäät), tikkarit, Carneval-keksit (muistaakseni 3kpl /lapsi). Kaikki tekivät yhtä hyvin kauppansa!
SIllä meilläkin aika moni äiti suree koska ei saa viedä omia leivonnaisia....
Jälleen kerran yksi syy kannattaa kotihoitoa ;)
saapahan lapsi sentään syödä yhdessä leivottuja herkkuja, eikä
kaupan valmiita..
ryhmää yms. Tää oli ihan tosiaan uutinen ettei sellaista saisi olla. Kysyn tädeiltä heti tänään, toivottavasti en ole tyhmyydelläni aiheuttanut noloja tilanteita tai ongelmia.
hän vei synttärinä kaikille ite leipomat muffinsit, joihin oli ite erivärisillä sokerikuorrutteilla koristellut kuvioita. Sit kaikille semmoset mini taskukirjat. Makso alle euron ja kirjassa oli lyhyt satu.
eikä itäkään saatu syödä... tosin leikkeihin se otettiin
Minun poikani vei esikouluun synttäripäivänä suklaakakun, jossa oli paljon erilaisia marsipaanifiguureita. (Teimme ne yhdessä.) Hän vei myös pikkuruiset karkkipussit jokaiselle ja suomalaisen ranskaksi käännetyn lastenkirjan luokan kirjastoon.
meil on onneks pph:lla, yksityisellä... ei oo niin tarkkaa...
mut musta pipari on just hyvä.
Miten olis jotkut keksit? Parempi mun mielestä
Itse tehtyjä herkkuja ei ole saanut viedä enää moneen vuoteen=(
Itsekin leivoin täytekakkuja jne sitä ennen.
Nykyään keittiöön ei ole asiaa kenelläkään, joka ei ole suorittanut hygieniapassia. Kaikilla kun ei ole hallussa se seikka, miten mitäkin ruokaa säilytetään.
Itse valinnut, yllättäen haluaa sellaisia joita muutkin tuonut :) yleensä kai keksejä, karkkeja jotkut tuo tai jotain valmiskakkua