Varoitus vakuutusyhtiön ketkuilusta!
Laitoin eilen netissä vahinkoilmoituksen. Tänään minulle soitti virkailija, joka sanoi ettei käsittele asiaa koska meiltä on tehty kaksi vahinkoilmoitusta samasta asiasta. Toinen MUKA puhelimessa ja toinen netissä. Ja puhelimessa oli muka tehty samantien hylkäävä korvauspäätös!!!! Mieheni ei ole puhelimessa vahinkoa ilmoittanut, vaan kysyi neuvoja. Virkailija itse tulkitsi tämän vahinkoilmoitukseksi. Päätöksestä ei ollut puhettakaan, mutta nyt meillä on tämä ns. puhelinpäätös joka estää sen oikean netti-ilmoituksen käsittelyn.
Varoitus: älkää soittako ja kysykö neuvoa vahinkotapahtuman johdossa, vaan laittakaa aina kirjallisena sillä yhtiö voi venkoilla puhelunne ilmoitukseksi ja antaa siitä omissa papereissaan päätöksen, josta asiakas ei ole edes tietoinen!
Ja jos soitatte älytkää se että puhelunne kirjataan sanasta sanaan ja jatkossa jos kirjallinen ilmoitus poikkeaa vähänkään, olette epäilyksen alainen.
Tämä ei tule jäämään meidän osalta tähän. Ja ainakin vähintään vaihdamme yhtiötä.
Kommentit (3)
minkään " laitoksen" kanssa, mustaa valkoiselle kaikesta.
Teidän kokemuksenne vain vahvistaa käsitystäni, että kaikki asiat täytyy hoitaa joko kirjallisesti tai nenät vastakkain konttorissa.
kun vaihdoin vakuutusyhtiötä. sain kaikki vakuutusmaksut eräpäivineen viikon sisällä, vaikka sopimustilanteessa sovittiin, että laskut tulee eri aikoihin. No, soitin asiasta vakuutusyhtiöön ja siirsin suurimman laskun eräpäivää kahdella kuukaudella (yli 400e lasku autonvakuutuksia). Eräpäivään oli tasan 4 viikkoa kun autokaupasta soitettiin, että auton kasko irtisanotaan maksamattoman vakuutuksen vuoksi (sinne siis ilmoitettiin, kun autoa on maksamatta vielä 2vuotta). Eli siis puhelimessa oli asiat sovittu, tietokoneella niillä ei ollut mitään todistetta asiasta, ja olipahan selittäminen autokauppaan. Tosi noloa, olin oikeassa, muttei mitään todistetta ku niellä kiukkunsa. hävetti niin pirusti...ja tekis mieli vaihtaa todellakin taas yhtiötä!