Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä spesiaalia voisi kehitellä vaimolle 10-vuotis hääpäiväksi?

Vierailija
25.11.2006 |

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paras lahja ja hienointa se, että mies oli nähnyt vaivaa mut yllättääkseen. Sitä kun ei koskaan muuten tapahdu.

Vierailija
2/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta mikä on kenellekin spesiaalia, niin riippuu tietysti siitä, mitä yleensä teette. Minä olen kotiäiti ja meidän perheen yhteinen harrastus on vauvauinti. Sitten kun meidän lapset on riittävän isoja yökylään, niin minusta oisi hauska mennä miehen kanssa kaksin kylpylään, lillua siellä ilman lapsia ja juoda huoneessa hyvää ja syödä jotain luksusta, ei pitsaa, vaan ennemminkin jotain kaviaaria ja mansikoita -tyyppistä.



Jos vaimo taas on työelämässä, ja saa esimerkiksi lounaalla aina jotain kunnon hyvää ruokaa, niin silloin saattaisi arvostaa hyvää kotiruokaa ja perheen yhteistä aikaa ja siinä jotain juhlavaa.



Eli sillä vaan tätä, että jos kerrot jotain enemmän teistä, niin voit saada paremmin juuri teille sopivia vinkkejä. Tai siis niitä on meidän helpompi antaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin minä oon miehelle ilmoittanut jo ennen naimisiin menoa, ettei kannata mulle sitten mitään koruja alkaa ostelemaan, kun en tykkää niitä pitää. Vihkisormusta pidän, mutta muuta en, vaikka tykkäänkin kaunistautumisesta ja hienostelusta.



Sillä vaan tätä, että se korukaan ei ole aina toimiva juttu, vaikka toki useimmat naiset taitaa koruista pitää. Ja jos vaimo muutenkin pitää koruja, niin eiköhän joku uusi ja arvokas silloin ilahduta.

Vierailija
4/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäiseksi viet 10 ruusua kotiin vaimolle ja ilmoitat että lastenvahti on kutsuttu ja kohta olisi lähtö päivälliselle jolla sitten annat jonkun korun esim. jossa on kymmenen timanttia tämä oli vain sitten ehdotus mutta hyvä jos sai jotain vinkkiä. Leffassakin voisi käydä tai jos on lähellä jokin kylpylä.

Vierailija
5/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän vauva on vielä rinnassa kiinni, joten meillä ei kaksin lomailu vielä onnistuisi, mutta jos teillä ok, niin kerronpa mikä minusta tuntuisi luksukselta. Ei saata toimia sun vaimon kohdalla, mutta tiedä, jos saat vaikka ideoita.



Eli kun nyt sanoit kaupunkiloman, niin minusta olisi mukava sellainen kaupunkiloma, johon liittyy jotain vähän fiinimpää vastapainona kotona verkkari jalassa olemiselle. Esimerkiksi sen tyyppinen, kun yhteishyvässä on aina mainoksia, hotelli-teatteri-paketeista olisi hieno. Kaupunki voisi olla siis pienempikin. Ohjelmaan kuuluisi nätiksi laittautuminen ja paremmat vaatteet (vaikka uusien ostaminen päivemmällä, jos on tarpeen / halua). Sitten nättinä teatteriin katsomaan jotain helposti sulavaa. Ja sitten tietysti ravintolaillallinen ja hemmottelua hotellihuoneessa.



Tuo antaisi mulle virtaa varmaan viikoiksi. Ja olisi siksi tosi ihana yllätys, että mun miehelle ei tulisi mieleenkään lähteä oma-aloitteisesti johonkin teatteriin tai konserttiin, vaikka musta olisi kiva käydä edes kerran kolmeen vuoteen jossain kulttuurijutussakin.

Vierailija
6/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset jäisi kotiin lastenvahdin kanssa tietenkin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin tähän aikaan ei kyllä parhaimmillaan. itse lähtisin nyt Lontooseen. Siellä on varmaan kivat jouluhässäkät.

Vierailija
8/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä on paljon myös kulttuuritarjontaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle olisi maailman parasta päästä kahden kesken mieheni kanssa johonkin rauhoittumaan, rentoutumaan ja oleskelemaan. Kylpylä ois tietty paras vaihtoehto!!! En haluaisi ulkomaille (ellei kyse ole viikosta) ettei matkoihin mene sitä kallista aikaa, jota saa harvoin.... Kotimaa olis siis todella hyvä vaihtoehto. Tietenkin olettaisin, että mieheni olisi huolehtinut lapsille hoitajan ja reissu tulisi minulle yllärinä! ...ottaisin kyllä vastaan jonku korunki (vaikka avioliiton alussa sanoin, että minua ei tarvi lahjoa...toiset on aatokset nyt) ja kukkia jos niitä tarjottaisiin. Joku hyvä suklaa, kauniissa rasiassa ja sydämen muotoisia...aah. Tulispas meillekin äkkiä 10 vuotta täyteen!

ps. oot aika ajattelevainen mies, koska mietit ja suunnittelet hääpäivänne etukäteen!

Vierailija
10/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kun en pidä siitä, että minut ihan yllättäen rempaistaan johonkin " lomalle" . Minä oon kait hirveän hidas sopeutumaan, joten mun mieli ei ikään kuin ehdi mukaan. Mutta minä taidankin olla siinä suhteessa aika outo. Minä tarvin vähintään sen tiedän etukäteen, että jotain yllätystä on luvassa, vaikka sitä ei sitten etukäteen kerrottaisikaan, että mitä yllätys sisältää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

- joku luminen mökkipaikka, jossa savusauna tai palju, yhteistä musaa, herkkuja ja juomia, eroottisväritteistä öljyä hiukan ihoissa, tulta ja kynttilöitä, jokin itsetehty " kirjanen" /tarina kuvien kera (printtaa), käytte kuutamolla raapustamassa puuhun sydämen ja nimikirjaimet, jokin arvometallimuisto



- 3-4 päivän loma kulttuurikaupungissa (tsekkaa netistä konsertti/esiintymistarjonta): praha, budapest (majoitusvaihtoehtona ainakin kesällä ihania botelleja: laiva/venehotskuja), wien (voi yhdistää budapestin keikkaan ja mennä nopsaan ja halvalla junalla), rooma, gardahan on upea aina (joko pohjoiskärki tai keski-itä tai keski-länsi), myös joku torino tai venetsia on jees



- jos laulat, käy tekemässä parin kolmen biisin rakkauslevy vaimollesi



- kartingin tai minkä tahansa voi yhdistää kotimaan hotskuviikonloppuun tai sitten myös ulkomailla harrastettavaksi, sitten vaikka joku ihana kampaaja ja sillä välin käyt vilkkaasti koristamassa huoneenne ruusunterälehdin ja siten, joka sopii juuri teille, ehkäpä olet ostanut kullalle uuden (salaisuus)mekon, joka päällä teette jotakin ei ehkä mielettömässä väenpaljoudessa, mutta kuitenkin



- viikonloppuloma, josta sinä vastaat täysin: pakkaat tarvittavat vaatteet ja meikit mukaan, kuumailmapalloajelu tai sitten se vie teidät johonkin paikkaan, jossa jatkatte elämyksiä ja elämää



- otatatte upeita eroottisia/rakkausvivahteisia mustavalkokuvia itsestänne jossain ammatti-ihmisellä



- yllätä vaikka tapetilla, johon on tehty valokuvasta taidetta (ei ollut ihan hurja hintakaan)



- jos ostat ketjun tai vastaavan korun, naamioi se jollain tavalla (itse sain parikymppisenä muovilaatikollisen karkkia, ja kulta oli kultaisen kaulakorun läpi pujottanut parikymmentä karkkia, ja kun ehkä neljättä karkkia aloin nappaamaan, niin kas, karkki olikin juuttunut kiinni ja lopulta pitkä karkkiketju paljastui :-) )



- skannaa joku sarjakuva ja tee siihen uudet repliikit, joku hassu ja hauska teidän juttu



- itse tein julisteesta kovitetun kortin ja sydäntäni vuodatin sen toisella puolella, kortin kirjoituspuolen alareunaan olin leikannut kuvan avonaisesta simpukasta ja punoin siihen kultaisen kantasormuksen kiinni ikään kuin se olisi vain kuvassa, ja mieheni tajusi sormuksen aitouden vasta kun siirsi korttia lukiessaan kättään aina alemmaksi ja siten tunsi sen



- painata vaimolle teidän jutulla alushousut (osta siis rintsikat ja pikkarit, mutta painata vain alushousut; ehkä joku sileä/pitsiyhdistelmä olisi kultainen keskitie)



- mieti ja muistele vaimon kiinnostuksen kohteet vuosienkin takaa (halua käydä auran näkijällä tai ihan mitä vaan) ja sitten toteutat sen lahjana



ihan mitä vain... miljoona vaihtoehtoa!!!! hyödynnä kaikki suhteesi (tee vaikka tutun raflassa itse sushia tai jotain muuta ja koristele pöytä, ja hae(tuta) kulta paikalle ja tilaatte muka vain ravintolan ruokaa, jätä vihjeitä, jotka saisivat vaimon tuumimaan koko tilannetta ja tajuamaan, että onko toi perhana soikoon tehnyt jotain tällaista...), anna lahjakortti, jossa luvataan seuraavan kymmenen päivän aikana joka päivä jotain ihanaa ja keksi joku jatkumosysteemi ja teema (ja pidätte vielä yhden aikuisten illan vapaana) jnejnejne...



Ihanaa aikaa!



Vierailija
12/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on kohta 10v hääpäivä, ja pieniä lapsia, kuten ilmeisesti ap:lla. Itse olisin tosi onnellinen, jos hääpäivän kunniaksi voisin käydä pari tuntia miehen kanssa ulkona syömässä rauhassa kahdestaan, mutta ei kannata sellaisesta haaveilla, koska tulisin karvaasti pettymään, niin mielikuvituksellinen ihminen ei miehenikään ole, että keksisi, mihin lapset siksi aikaa laitetaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(kohta 5-7 vuoden ikäisiä) ja _vaikka_ yhtään sukulaista ei asu mailla halmeilla tai kukaan ystävämmekään ei hoida lapsia koskaan, olemme järjestäneet elämämme niin, että lapset (jotka itsessään eivät estä yhdessäoloa ja juhlimista) eivät ole parisuhteen hoidon ongelma.



Ennen tärkeää vuosipäivää (vaikka puoli vuotta, jos tarvis) tutustutte tulevaan hoitajaan, jotta tilanne on lapsille mahdollisimman hyvä.



Pyydätte apua sisaruksilta, mummeilta ja kummeilta; esim. 4-5 päivän loman voi jakaa kahteen hoitopaikkaan (jos esim. isovanhemmat eivät tule kotiinne hoitamaan) mummin ja kummin välillä (2,5 vuorokautta per naama), ja kuskaatte lapset vaikka sinne Inariin Helsingistä, ja suunnittelette tekemisenne sen mukaan.



Tai ihan mitä vaan. Ei ole vaikeaa, ja jos on, niin parisuhteeseen kannattaa panostaa, vaikeuksien kautta voittoon.

Vierailija
14/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen valinnut itselleni 10 v ja kohta 20 v hääpäivälahjaksi timanttisormuksen- " isi" maksaa tietenkin!



" Diamonds are forewer" !

ja nainen kuin nainen tykkää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

taitaa olla aika monella niin, että voi vain suunitella ja antaa mielikuvituksen lentää, ei tarvitse tosiaan huolehtia, mihin lapset laittaisi, vaan lapset voi aina viedä mummolaan.

Meillä on hääpäivä kohta tulossa. Mietin, mitä voisin miehelle hankkia. Rahaa pikkulapsiperheessämme ei ole, ja lastenhoitajia ei ole saatavilla. Ehdottakaa samalla meillekin jotain.

Vierailija
16/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisi mukava saada timanttisormus, mutta sen hohtoa himmentää kyllä, jos joutuu kuukausikaupalla syömään puuroa tai lapsille jää joku tärkeä juttu hankkimatta. 24

Vierailija
17/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai ihan mitä vaan ja hankkia varoja perheen arkeen tai hienossa tilanteessa pelkäksi lisämahdollisuudeksi/lisävaraksi. Tietenkään aina ei voi eikä pidäkään voida, mutta mua ainakin alkoi ketuttamaan parin vuoden kituuttelu ja päätin tehdä asialle jotakin: tein paria-kolmea hommaa ja sain itseni hyviin piireihin, joiden kautta saa kontakteja laajalti.



Kotiäiti voi (lapsien iästä ja rutiineista riippuen) hankkia lisätienestiä myymällä jotakin esim. perustamassaan nettikaupassa, ottaa satunnaisesti jonkun toisen lapsista myös vastuun tai viedä heitä harrastuksiin (mol:in sivuilta löytyy tällaisiakin etsijöitä), myydä terveyspaketteja, tarjota ruokapalvelua yksityisille vanhuksille tms tai jollekin yksikölle, soittotaitoisena antaa pari-kolme kertaa viikossa tunteja lapsille, ties mitä kunkin kykyjen ja taitojen mukaan - ja sen oikeasti mahdollisen ajan puitteissa.



Elämässä on aikoja, jolloin on ihan hyvä olla vain niissä pakollisissa (ja ihanissa) rooleissa pelkästään, vaikka tekisikin tiukkaa.



Mutta elämä jatkuu ja sitä voi muuttaa. Voihan sitä käydä siivoamassakin iltaisin/alkuyöstä, kun mies on kotona. Jos tahtoo rahaa ja sen vapauttavaa vaikutusta, niin on myös tehtävä jotain.

Vierailija
18/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

isovanhemmista on jäljellä vain minun äiti ja sekin on 75 vuotias.

sisarukset asuu toisella puolen maata ja kummit ei todellakaan ota lapsia.



Voi kun oliski helppoa kun olis 50 vuotiaat isovanhemmat ja sisarukset lähellä ja rahaa kuin roskaa.



Voi teitä kun ette ajattele, ettei kaikkien tilanne ole sama.

Vierailija
19/19 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan vaikka lehti-ilmoituksella, joten jos muka mikään ei onnistu, niin se tuskin on mahdollisuuksista kiinni. on paljon ihania vanhempia rouvia, joiden omat lapsenlapset asuvat kaukana ja he mielellään ottavat lapsia hoitaakseen ihan yön yli ja viikonlopuksikin - eikä hinta ole kummoinen.



rahaa ei tarvitse olla roskan lailla, mutta jos jotakin tahtoo, niin rahankäyttö mietitään sen mukaisesti vaikka se helvetin vuosi etukäteen, jos tarvis.



on outoa valittaa hoitaja- ja rahapulasta, kun molempia löytyy tästä maasta, jos tahtoo nähdä hiukan vaivaa oman parisuhteensa eteen.



kuka tahtoo junnata samassa tilanteessa vuodesta toiseen : " ei oo varaa, ei oo aikaa, ei jaksa, ei oo hoitajaa" , kuka piru sen muuttaa jollette te itse?!!!!!!!!!!!!!! haloo!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan