Subjektiivinen paivahoito-oikeus tulisi sailyttaa, mutta paikat tulisi jakaa todellisen tarpeen mukaan. Ennen jokaista hoitokautta tarkistettaisiin hoidon tarve. Hoitopaikan
saisivat ensinnä lapset, joiden molemmat vanhemmat olisivat työssäkäyviä tai opiskelisivat päätoimisesti. Sen jälkeen jaettaisiin osa-aikaiset hoitopaikat. Jäljelle jäävät paikat jaettaisiin lapsille, joiden vanhemmat olisivat kotona. Näin lähipaikat tulisivat niille, jotka niitä tarvitsevat ja etäämmälle kulkisivat kotiäitien lapset.
Kommentit (24)
Siis miettikää, mikä määrä nimenomaan pienten lasten äitejä on ns. epätyypillisissä työsuhteissa. Roikutaan erilaisissa sijaisrekistereissä ja lähdetään töhin tunnin parin varoitusajalla, tai tehdään yrittäjänä/free-kortilla töitä kun niitä on.
Ennen päiväkodit toimivat tehtaiden vuorojen rytmiin, nyt niiden täytyy sopeutua nykypäivän vaatimuksiin. Piste.
Saako esim 20 viikottaisella työtunnilla paikan lapselleen? Millainen työtuntimäärä per viikko lasketaan " työssäkäynniksi" ? Annetaanko kunnille vapaat kädet itse määritellä nämä? Jos annetaan, niin miten käy alueellisen tasa-arvon?
Ja kuka määrittelee millainen vanhemman sairaus tai sosiaalinen ongelma on riittävä peruste lapsen päivähoidolle? Millä tavoin voidaan varmistaa ettei lääkärin tai sosiaalityöntekijän tms arvio ole puolueellinen, vai tarvitaanko ns second opinion tai joku valitusinstanssi, ja mitä tällainen lisätyömäärä kuntien työntekijöille tulee maksamaan?
Mutta kun ei riitä valtion rahat vanhustenhoitoon, terveydenhoitoon jne...MIKSI SIT RIITTÄÄ RAHAT VIRIKELASTEN HOITAMISEEN???
kuin luoda järjestelmä arvioimaan kenellä on oikeus päivähoitopaikkaan. Ja vaikka sellainen luotaisiinkin, niin sekin tarvitsisi jonkun instanssin, jonne päätöksistä voi valittaa, eikä sellaisenkaan ylläpito ilmaista ole.
Entä ennaltaehkäisevä lastensuojelutyö? Sekin on tärkeää ja koskee myös kotiäitien ja -isien lapsia...
Nyt virikelapsi siirretään kauimmaiseen päiväkotiin. Sitten kun äiti menee äitiyslomien suin muiden välissä töihin, siirretään virikelapsi lähipäiväkotiin. Sitten jos taas äiti jää äitiyslomalle, siirretään lapsi kauimmaiseen päiväkotiin. Sama rumba joka päiväkodissa.... Hyvä idea!
Siis kotona olevien vanhempienkin lapsilla tulisi olla oikeus esim. puolipäiväiseen päivähoitopaikkaan tai päiväkodin kerhotoimintaan, jos esim. vanhempien jaksaminen sitä vaatii- ja muutenkin. Ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä, siis.
että päiväkodissa tutustuu muihin alueen lapsiin. Mitä järkeä on tutustua 10 kilsan päässä asuviin lapsiin? Tarpeeksi vain päiväkoteja ja hoitajia, että kaikille haluaville löytyy paikka.
Ja omani ovat kotihoidossa, silti olen tätä mieltä.
3: Hoidon tarve tarkistettaisiin vain vuosittain. Nykymallissakin lasten lukumäärät, osastojako sekä uudet hakijat tarkistetaan vuosittain; työmäärä ei juurikaan lisääntyisi. Tarkoitan, että perusteettoman paikan voisi myös menettää, jolloin se siirtyisi toiseen päiväkotiin. -ap
omani ovat siis kotona, näen tosi paljon vaivaa, että on kavereita.
Vanhin on viisi ja se on oikeasti jo työn ja tuskan takana, koska täällä kaikki yli 2-vuotiaat on päiväkodeissa. Koti- ja virkaäitien. Hän on siis kotona siksi, että mulla on tää kuopus, joka on vauva.
Tietty voisi myös kehittää niitä leikkipuistoja, lisätä kerhoja yms. Meillä on hyvä seurakunnan kerho, mutta päiväkodin kerho on kaamea. Melkein 20 2-5-vuotiasta (sosiaalisin perustein valittuja e-lapsia, joilla valtaosalla äidinkieli muu kuin suomi) ja yksi alikoulutettuja ohjaaja. En laittanut sitten sinne.
että kun tuota muuta toimintaa ei laki velvoita järjestämään, se on näivyttynyt olemattomaksi. Subjektiivinen päivähoito takaa sen paikan jokaiselle vaativalle, eivätkä kunnat voi lusmuta siitä. Tältä täällä ainakin näyttää.
Tosin joka kunnassa ei ole yhtä paljon yksityisiä yrittäjiä. Työväenopistoissa on yleensä hyvät, koulutetut ohjaajat. Mannerheimin lastensuojeluliitolla on myös paljon toimintaa. -ap
ja omillani on asiat hyvin!
Meillä ei toimi MLL kunnolla, mutta on hyvä yksityinen tanssikoulu (pitää mennä naapurilähiöön) ja paikallinen muskarinvetäjä (kodin vieressä). Niissä olen käyttänyt kumpaakin lastani.
Samaten käyn netissä ja käymme vähän joka puolella kaupunkia eri riennoissa, mutta ei kaikki kyllä jaksa eikä viitsi.
Kumpikin harrastus maksaa aika paljon, ja tanssiin tarvitsee vaatteet jne. Eli kaikilla ei takuulla ole niitäkään rahoja. Täällä kansalaisopiston muskari on olemattoman huono, mutta se olisi tietty halvempi.
7
(ei siis masennuksesta tms. kärsivää) joka roudaa alle 5v esikoistaan päivähoitoon jotta saisi olla vauvan kanssa kotona! En ole ikinä ymmärtänyt enkä tule ymmärtämään. Päiväkodista sitten roudataan kotiin vauvalle kaikki basillit ja muut.
Koti on tunnerikas paikka, eikä alle 5v, tai ainakaan alle 3v kaipaa vielä mitään muuta erikoista elämäänsä. Sitten on seurakunnan kerhot ja avoimet yms. jossa voi vähän rentoutua äitikin ja isompi pääsee touhuamaan leikkejään.
Kodinhoidontukeen lisää rahaa ja subjektiivinen päivähoito-oikeus romukoppaan! Päivähoitopaikat työssäkäyville ja opiskelijolle. Ja tehdään vaan niin monta lasta kuin jaksetaan itse kodin ohella hoitaa.
että käy siis netissä katsomassa tarjontaa (tietoa tosiaan löytyy) ja sen mukaan liikutaan.
Olen tosi väsynyt, siksi tulee kirjoitettua ihan epäloogista...
7
ennaltaehkäisevä lastensuojelu ja päiväkodin kuntouttava työ ei lukeudu näihin subjektiivisiin hoito-oikeuksiin, joten niiden suhteen ei tarvitse pelätä - lähetteellä pääsee hoitoon kyllä
(hoitajalta kuultua)että usein että tällainen puolipäiväinen 2x vkossa tapahtuva hoito ei ole sitä mitä äidit luulevat ja haluavat. näiden virikelasten pääsy leikiin on usein vaikeaa ja jäävät helposti tautailemaan tai leikkivät omissa ryhmissä.
Miten niin osa-aikatyö ei ole rinnastettavissa osa-aikapaikkaan päivähoidossa?
t. meni herne nenään :)
Ehkä osa-aikaisillekin oma kiintiö? Mun täytyy vielä tarkkaan pohtia kaikkia seikkoja, ennen kuin laitan tämän uuden systeemin käytäntöön :) -ap
perustuu siihen ajatukseen, että jokaisella lapsella on oikeus päästä hoitoon. Jokaisella. Myös sillä 4-vuotiaalla, jonka äiti hoitaa vauvaa kotona. Miksi te haluatte purkaa tätä ainoaa tukiverkkoa? Eikö ole hyvä, että äiti jaksaa henkisesti hyvin? Jos hän tietää, ettei jaksa hoitaa 4-vuotiastaan ja vauvaansa kotona, niin parempi kai viedä se 4-vuotias hoitoon.
Miten te suhtaudutte näihin tragedioihin, kun äidit polttavat, tukehduttavat ja hukuttavat lapsensa, kun kaikki kaatuu päälle? Eikö ole parempi, että väsynyt äiti saa sitä tukea esikoisen päivähoidon muodossa?
Hoitopaikkoja pitäisi olla enemmän kaiken kaikkiaan.
Ja sit naapurin rouva vie lapsensa 500 metrin päähän virikehoitoon. Vaikka sillä oli koko helvetin päivä kuskata sitä kakaraa sinne virikehoitoon.
Unohdin mainita että emme omista autoa joten lapsi kulkee bussilla. Saisi lapsi nukkua ainakin puoli tuntia pitempään jos olisi siinä naapuripäiväkodissa virikelapsen sijaan. Puhumattakaan omista yöunistani. Tunnen todellakin kaunaa ja vihaa naapuriani kohtaan!