Onko paikalla ketää joka käynyt Lontoossa?
Ois tosi kiva tietää minkälainen matkakohde? Minkä tasoisia hotelleja? Kauanko kannattaa olla ja mitä käydä katsomassa? Onko rentoa meininkiä vai tartteeko pelätä? Onko siis niin iso kaupunki että pienempää heikottaa?
Kommentit (7)
Iso kaupunki, josta löytyy nähtävää useammalle päivälle. Maanalainen nopea ja helppo tapa liikkua keskustassa. Shoppailijalle paratiisi. Liikunta/luontoelämyksiä saat hakea kauempaa. Turvallinen kaupunki, mutta järki kannattaa pitää silti matkassa, taskuvarkaita usein liikkeellä varsinkin turistikohteissa.
Vierailija:
Ois tosi kiva tietää minkälainen matkakohde?
-Ihana :)Minkä tasoisia hotelleja?
- En tiedä. Kun punkkaan aina sukulaisten ja ystävien nurkissa.Kauanko kannattaa olla ja mitä käydä katsomassa?
- Mitä kauemmin sen paremmin. Riippuu vähän mitä tyyliä haet. Lontoosta löytyy yli 100 ilmaista museoa joten niitä kannattaa käydä tsekkaan :)Onko rentoa meininkiä vai tartteeko pelätä?
- Oon siellä pari vuotta asunut ja todella ihana kaupunki :) Rentoa meininkiä kyllä :) Ei tarvitse pelätä, mutta kannattaa vähän kuitenkin katsoa missä liikkuu, mihin aikaan, ei ainakaan yö aikaan mielellään yksin, muutenkin kannattaa hieman katsoa ympärilleen. Mutta ei mullekäynyt kuinkaan tuon parin vuoden aikana.Onko siis niin iso kaupunki että pienempää heikottaa?
- Onhan se isompi kuin esim Helsinki, mutta ei kuitenkaan liian iso.
Kalliit hotellit, eikä taso aina vastaa suomalaiseen tottuneen makua.
Nähtävää jäi vielä paljon, vaikka asuin sielä vuoden, älä edes yritä nähdä kaikkea kerralla. Museoita voi kiertää vaikka kuinka, puistot ovat ihania, meidän perheen lempipaikka on Kew Gardens, shoppailuun saa kulumaan aikaa ja rahaa kuinka paljon vain haluaa. Mutta kaikista ihaninta minusta on aina istua rauhassa jossain kahvilassa ja katsella sitä väen paljoutta ja värikkyyttä.
Suureen kaupunkiin mahtuu vaikka mitä, mutta en ole koskaan kokenut sitä pelottavaksi, mutta silti järki kannattaa pitää mukana kun liikkuu suurkaupungissa. Metro on tosi kätevä kulkuväline ja sillä pääsee yleensä nopsaan paikasta toiseen.
Hotelleja on todella monentasoisia. Kohtuuhintaiset ovat yleensä melkoisen vaatimattomia. Monet hotellit ovat todella vanhoissa rakennuksissa, joissa lattiat ovat vinoja, ikkunat joko eivät aukea tai eivät mene kunnolla kiinni jne. Kun ei odota liikoja, niin ei kovasti petykään. Isot hotellit ovat tietysti parempilaatuisia, mutta hintakin on vastaavasti reilusti kalliimpi.
Pitkä viikonloppu on ehdottomasti lyhyin aika käydä Lontoossa, silloinkin näkee vain pienen pintaraapaisun. Etukäteen suunnittelemalla saa kyllä viikonloppureissunkin aikana nähtyä paljon. Näkemistä riittää jokaiselle, historiallisista nähtävyyksistä musikaaleihin, upeista museoista ostoskatuihin.
Liikkuminen busseilla ja metrolla on helppoa, itse otan mieluummin bussin kuin tarvon maan alla metroasemien tunneleissa. Lyhyemmillä matkoilla metron matkustusnopeus kuittautuu älyttömän pitkiin käytäviin ja portaisiin. Rattaiden kanssa metro on ihan mahdoton, lähes joka metroasemalla joutuu kiipeämään portaita. Busseissa näkee lisäksi samalla nähtävyyksiä!
Ensimmäisellä käynnillä kannattaa mennä turistibussiajelulle. Näistä busseista voi jäädä matkan varrella pois ja tutustua tarkemmin johonkin nähtävyyteen. Sitten voi taas hypätä seuraavaan bussiin ja jatkaa matkaa.
Jos säät suosivat, niin kannattaa ilman muuta käydä kunnon puistokävelyllä. Hyde Park on puistoista suurin, mutta muitakin puistoja on. Jos loma on pidempi, niin etenkin näin kevätaikaan kannattaa uhrata yksi päivä Kew Gardensin puutarhaan. Niin upeita rhododendroneita ja atsaleoita en ole nähnyt missään! Ruusujen aikaan puutarha on myös upea.
Minusta sekä British Museumissa että National Galleryssa kannattaa edes pistäytyä. National Galleryssa yhdenkin huoneen taulujen katsominen antaa sellaisen kulttuuripläjäyksen, että sillä pärjää pitkään. Esim. heti pääovesta oikealle on huone, jossa van Goghin auringonkukkataulun lähellä on yksi Akseli Gallen-Kallelan taulu!
Sen lisäksi voi tietysti tehdä esim. käynnin etelärannalle ja käydä vaikka London Eye-maailmanpyörässä, tai jopa ajaa metrolla Greenwichiin.
Koskaan en ole Lontoossa pelännyt. Iltaisin on kadun varrella tietysti jonkun verran asunnottomia kerjäämässä, mutta nämäkin ovat yleensä ihan rauhallista porukkaa.
Kaupunki on tietysti ISO, mutta ydinkeskusta on ihan rajallinen alue. Jos katsot metrokarttaa, niin keltaisen linjan ympyrän sisään jää kaikki tärkein. Yleensä tulee keskustassa liikuttua alueella, jonka nurkkina metrokartassa ovat Marble Arch, Tottenham Court Road, Charing Cross ja Green Park.
Ja nuo yleisimmät nähtävyydet mitkä jo mainittiin , kandee käydä katsomassa
Olin kerran tammikuussa, ja silloin oli huikeat alennusmyynnit. Pisin aika oli 4 päivää.
Hotellihuoneessamme on ollut oma vessa ja telkku sekä aamiainen, sijainnut Bayswaterissa (Paddingtonin kulmilla). Maksoi muistaakseni noin 100e/yö. Mikä tahansa " Pihtiputaan motelli" on todennäköisesti paremmassa kunnossa kuin noi edulliset Lontoon hotellit. Mutta huoneessahan käydään vain nukkumassa : ).
Super kivaa matkaa sinulle!
Ainiin, niitä dinosauruksen luurankoja kandee käydä katsomassa.
Hotelleja on ihan kaiken tasoisia ja hintaisia. Monenlaista nähtävää riittää. Ei mun mielestä ole mitään syytä pelätä ainakaan päiväsaikaan. Paljon porukkaa on kaupungilla, mutta ei mua ainakaan ole koskaan ahdistanut tai heikottanut. Alkukesästä ollaan taas menossa.